Med drugo svetovno vojno je bil v gradu Katzenstein v Begunjah sedež nemške varnostne policije (gestapa) in osrednji zapor za Gorenjsko. Med letoma 1941 in 1945 so v teh zaporih trpeli tisoči zapornikov. Med njimi pripadniki narodnoosvobodilnega gibanja, civilisti, partizani in politični nasprotniki nacističnega režima. Večinoma so bili Gorenjci, 849 so jih usmrtili kot talce. V njihov spomin je bilo po načrtih arhitekta Edvarda Ravnikarja leta 1953 v parku gradu urejeno grobišče, umetniške skulpture v parku pa so delo akademskega kiparja Borisa Kalina. Kompleks grobišča talcev v Begunjah je bil močno poškodovan v vodni ujmi avgusta 2023.

Lani in letos je bilo grobišče talcev pod strokovnim vodstvom celovito obnovljeno. Cilj obnove pa ni bila le tehnična sanacija prostora, temveč predvsem ohranitev njegove zgodovinske, simbolne in pietete funkcije. Konservatorski načrt in popis del za obnovo grobišča je pripravil restavratorski center Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije.

Obnovo, vredno 427.000 evrov, je v celoti financiralo ministrstvo za obrambo kot osrednja državna institucija, pristojna za urejanje in vzdrževanje vojnih grobišč. Na podlagi 15. člena zakona o vojnih grobiščih je bila med ministrstvom in občino Radovljica sklenjena pogodba o sofinanciranju in izvedbi del, ki je zagotovila pravni temelj za učinkovito in pregledno izvedbo projekta.

Obnova je potekala v skladu s konservatorskim načrtom, kar je zagotavljalo spoštovanje avtentičnosti prostora in zaščito kulturnih vrednot. Poseben poudarek je bil na ohranitvi Ravnikarjeve arhitekturne zasnove. Med obnovo so med drugim opravili gradbena in restavratorska dela na objektih in spomenikih, sanacijo kamnitih nagrobnikov in osrednjega obeležja, hortikulturno ureditev prostora v skladu z izvirno zasnovo, izvedbo varnostnega načrta, strokovni nadzor nad gradnjo in čiščenje vodotoka ob robu območja.

V Muzeju talcev so odprli tudi stalno razstavo ob 80. obletnici osvoboditve zapora.

Priporočamo