​Catarina Rivera je prepoznavna zagovornica dostopnosti in vključevalnosti, ki že več let aktivno deluje na področju približevanja različnih destinacij osebam z oviranostmi. Že od mladosti nosi slušni aparat, pri 17 letih pa so ji diagnosticirali progresivno okvaro vida.

Kot ustanoviteljica platforme Blindish Latina si prizadeva za razbijanje stigem o invalidnosti skozi pripovedovanje zgodb in zagovorništvo. Vplivnica je prestolnico obiskala na povabilo Turizma Ljubljana, med bivanjem pri nas pa je spoznavala tako Ljubljano kot tudi njeno okolico. Med bivanjem se je osredotočila na preverjanje prijaznosti in dostopnosti destinacije za osebe z oviranostmi.

Catarina Rivera se je z vzpenjačo povzpela na Ljubljanski grad. Foto: osebni arhiv

Catarina Rivera se je z vzpenjačo povzpela na Ljubljanski grad. Foto: osebni arhiv

Nobena destinacija ni povsem prilagojena invalidom

»Imate neverjetno kulturo, toplino ljudi pa sem začutila na vsakem koraku svojega bivanja pri vas. Presenetljivo, toliko je zgodovine in čudovite arhitekture, v kateri tudi sicer uživam. Odlično sem se počutila,« je povedala v pogovoru in omenila, da sta s partnerjem že prvi dan lahko začutila utrip ulice. Obiskala sta namreč Odprto kuhno, se popoldne z vzpenjačo povzpela na Ljubljanski grad in si privoščila večerjo v Strelčku.

Pri prometni signalizaciji bi lahko imeli taktilno komponento, da bi slepi vedeli, kdaj gredo lahko čez cesto. Se pa zavedam, da je nekatere stvari težko spremeniti – denimo tlakovana tla v nekaterih ulicah. Ker gre za zgodovinski del mesta, seveda obstajajo omejitve.

Catarina Rivera, zagovornica vključevalnosti

»Čutila sem, da je bilo v načrt poti vloženo veliko premisleka in skrbi, in to cenim. Izzivi, s katerimi sem se srečala v Ljubljani, pa so zelo podobni tistim, s katerimi se srečujem tudi na drugih destinacijah,« je povedala Riverova. »Ko se sprehajam po zgodovinskih območjih, uporabljam belo palico za navigacijo in tako običajno 'pometam' po tleh. Pogosto se zgodi, da se na mojo palico primejo različne smeti,« je povedala, a hitro dodala, da je imela v prestolnici več težav s tlakovci. »Predvsem območje, tlakovano s kamni, mi povzroča težave, saj se palica zatika v prostor med kamni. Zato se pogosto zgodi, da v zgodovinskem delu mesta palice ne morem uporabljati. Vendar sem na to pripravljena, saj se zavedam, da nobena destinacija ne more biti stoodstotno dostopna nam invalidom.«

 
Foto: osebni arhiv

Foto: osebni arhiv

Sogovornica je tudi opazila, da so bili vsi, s katerimi je bila v stiku, izredno prijazni. »In govorila sem z mnogimi. S fanti, ki so bili le turisti, in ljudmi, ki sem jih spoznala v restavracijah, pa seveda z zaposlenimi v hotelu, ki so bili zelo profesionalni,« je povedala in poudarila, da je marsikje vzpostavljena infrastruktura, ki ljudem ponuja odlične možnosti spoznavanja naše preteklosti.

»Izpostavila bi dostopnost videovsebin, ki so prilagojene tudi slepim in gluhim. Lahko potrdim, da je bilo tukaj vloženega veliko truda.«

Foto: osebni arhiv

Foto: osebni arhiv

Za slepe neprijazne tlakovane ulice

Med pogovorom o obisku Ljubljane je Catarina Riviera izpostavila plovbo po Ljubljanici, tudi zaradi številnih mostov. »Mesto dopušča veliko priložnosti za nepozabna doživetja. Tudi hrana je bila zelo dobra. V hrani in vinu sem nadvse uživala. Neverjetna izkušnja je bilo okušanje jedi v gostilni Grič in seznanjanje z njihovo filozofijo, izvedela sem tudi, kako konzervirajo hrano, ki jo pridelajo na svoji družinski kmetiji.«

Seveda pa se da še veliko izboljšati, da bi bil sprehod po strogem središču Ljubljane varnejši za slepe in slabovidne. »Pri prometni signalizaciji bi lahko imeli taktilno komponento, da bi slepi vedeli, kdaj gredo lahko čez cesto. Se pa zavedam, da je nekatere stvari težko spremeniti – denimo tlakovana tla v nekaterih ulicah. Ker gre za zgodovinski del mesta, seveda obstajajo omejitve,« je povedala. Svojim gostiteljem je še sporočila: »Ljubljano bi spodbudila, naj še naprej vlaga, se še naprej uči, kaj deluje za skupnost, in posluša domačine.«

Catarina Rivera se je odzvala povabilu Turizma Ljubljana, med obiskom pa se je osredotočila na preverjanje prijaznosti in dostopnosti destinacij za osebe z oviranostmi. Foto: osebni arhiv

Catarina Rivera se je odzvala povabilu Turizma Ljubljana, med obiskom pa se je osredotočila na preverjanje prijaznosti in dostopnosti destinacij za osebe z oviranostmi. Foto: osebni arhiv

Je pa gostitelj, Turizem Ljubljana, ob njenem obisku spomnil, da od leta 2022 izvajajo projekt izboljšanja univerzalne dostopnosti turistične infrastrukture v Ljubljani in regiji. »V sodelovanju z zavodom Brez ovir smo najprej opravili spletno in telefonsko anketiranje turističnih objektov in na podlagi podatkov pripravili izbor za terenski ogled. Strokovnjaki iz zavoda Brez ovir so nato obiskali 200 objektov in ocenili njihovo dostopnost za gibalno ovirane, slepe in slabovidne osebe ter osebe z motnjami in izgubo sluha,« so povedali in tudi dodali, da so leta 2022 obiskali namestitvene obrate in turistične zanimivosti, leto dni kasneje tudi gostinske obrate in turistično infrastrukturo v osrednji Sloveniji. »Vsi objekti, vključeni v analizo, so pridobili priporočila za izboljšave dostopnosti, ki so se jih že lotili. V Turizmu Ljubljana smo na primer turističnoinformacijski center opremili z mobilno slušno zanko.« 

Priporočamo