Ljubljanski mestni svetniki bodo na seji 3. februarja odločali o predlogu javnega podjetja Žale ter občinskega oddelka za gospodarske dejavnosti in promet o povišanju cen grobnin za povprečno 15 odstotkov. Če bo mestni svet predlog podprl, bodo nove cene začele veljati s 1. marcem.
Trenutno Ljubljančani za enojni grob plačujejo 43,7 evra grobnine na leto, po novem pa bodo morali odšteti 50,3 evra. Grobnina za žarni grob trenutno stane 26,3 evra, po morebitnem zvišanju pa bo stala 30,2 evra. Za 15 odstotkov se bodo dvignile tudi grobnine za otroški grob, grobnice z do štirimi prostori, grobnice z več kot štirimi prostori, za prostor za anonimni pokop ali raztros pepela, za povečane grobove in za prostor za napisno ploščo.
Z grobnino občani plačujejo sorazmeren letni strošek za vzdrževanje pokopališč ter pokopaliških objektov in naprav. V podjetju Žale so pojasnili, da je dvig cene grobnin nujen, ker je stroškovna cena grobnine za več kot sto odstotkov višja od veljavnih cen, ki jih je podjetje v lanskem letu zaračunavalo strankam. Zaradi te razlike ima javno podjetje že več kot desetletje negativen poslovni rezultat na področju vzdrževanja oziroma upravljanja pokopališč. Leta 2023 je imelo javno podjetje Žale pri vzdrževanju pokopališč za okoli 1,42 milijona evrov izgube, ocena izgube v lanskem letu naj bi bila nekaj manj kot 1,68 milijona. Če mestni svet povišanja cen ne bo podprl, bo letos omenjena izguba znašala nekaj manj kot 1,8 milijona evrov. Javno podjetje Žale je cene grobnin nazadnje povišalo 1. januarja lani. Tudi takrat je šlo za 15-odstotni dvig cen. Pred tem cen ni spreminjalo od 1. marca 2019. Za primerjavo, pred lanskim povišanjem cen so uporabniki za enojni grob plačevali 38 evrov grobnine, za žarni grob pa 22,8 evra.
Poleg zvišanja cene grobnine bodo mestni svetniki februarja odločali tudi o povišanju cene 24-urne dežurne službe, ki je obvezna občinska gospodarska javna služba. Ta storitev obsega vsak prevoz pokojnika od kraja smrti do hladilnih prostorov izvajalca javne službe ali zdravstvenega zavoda zaradi obdukcije, odvzema organov ali drugih postopkov na pokojniku, vključno z uporabo hladilnih prostorov izvajalca javne službe. To dežurno službo bi podražili za deset odstotkov, kaže predlog odredbe. »Povišanje je potrebno zaradi preseganja stroškov nad prihodki in posledično negativnega rezultata v primeru nepovišanja cene. Povišanje cene bo omogočilo, da bosta gospodarska javna služba 24-urna dežurna služba in izvajalec kot celota poslovali pozitivno,« so pojasnili v predlogu. Veljavna cena te storitve je 211,88 evra brez davka na dodano vrednost, če bodo svetniki predlog odredbe potrdili, pa bo od 1. marca znašala 233,07 evra. Pred januarjem 2024 je bila cena 24-urne dežurne službe 191,91 evra brez davka.