Damjan DebevecBranje Ivana Cankarja, obletnica smrti, VrhnikaFoto: Branje Ivana Cankarja, obletnica smrti, VrhnikaFoto: Miha K. Turk

Bralci so Vrhničani in okoličani, ki uživajo v branju Cankarjevih del. Brati so začeli, ker so želeli protestirati zaradi lastniških sporov v tistem delu Vrhnike in tudi zaradi gostilne dvomljivega slovesa, ki je nekaj časa tam delovala. Zdaj je gostilno kupila občina in Močilniku se obetajo svetlejši dnevi.

Damjan Debevc, Zavod Ivana Cankarja

Ivan Cankar je umrl na včerajšnji dan pred natanko 106 leti. Obletnico smrti največjega občana so Vrhničani obeležili z javnim branjem pred pisateljevim spomenikom. »Cankarja beremo čisto vsako sredo že osmo leto in imeli smo že več kot 420 branj. Enajstega decembra pa je obletnica njegove smrti, zato smo se na ta dan zbrali pred njegovim kipom tukaj na Vrhniki, da bi prebrali kakšen poljubno izbran odlomek,« nam je povedal Primož Sark, ki je na branje prišel iz sosednjega Logatca. »Bralci Cankarja«, kot so se nam predstavili, se torej že osem let vsako sredo zbirajo v Močilniku, ob posebnih priložnosti, kot je bila včeraj, pa tudi v mestu. Kot so nam pojasnili, so tradicijo branja Cankarjevih del začeli kot obliko opozarjanja na problematiko urejanja in lastniških sporov zaradi parka Močilnik, kjer je izvir Ljubljanice, park pa je tudi priljubljeno zbirališče Vrhničanov, vključno s Cankarjem, ki naj bi tam pogosto iskal navdih.

Protestno branje

Branje Ivana Cankarja, obletnica smrti, VrhnikaPrimož SarkFoto: Miha K. Turk

Cankarja beremo čisto vsako sredo že osmo leto in imeli smo že več kot 420 branj. Enajstega decembra pa je obletnica njegove smrti, zato smo se na ta dan zbrali pred njegovim kipom tukaj na Vrhniki, da bi prebrali kakšen poljubno izbran odlomek.

Primož Sark, bralec Cankarja

»Bralci so Vrhničani in okoličani, ki uživajo v branju Cankarjevih del. Brati so začeli, ker so želeli protestirati zaradi lastniških sporov v tistem delu Vrhnike in tudi zaradi gostilne dvomljivega slovesa, ki je nekaj časa tam delovala. Zdaj je gostilno kupila občina in Močilniku se obetajo svetlejši dnevi. Oni pa nadaljujejo branje, ob posebnih priložnostih, kot je danes, pa se zberejo tudi v mestu,« nam je pripovedoval Damjan Debevc iz Zavoda Ivana Cankarja.

»Turistično društvo Blagajana je lastnik dela parka Močilnik, pa tudi objekta. Ostalo je bilo zasebno in pred osmimi leti smo se odločili za branje, tudi zato, da bi Močilniku dali kulturni program, ker se je v nekaterih stavbah izvajala neprimerna dejavnost,« je o začetku tradicije povedala Mirjam Suhadolnik, predsednica Turističnega društva Blagajana, ki obstaja že vse od leta 1888, ko se je imenovalo Olepševalno društvo.

Močilnik je mesto navdiha

Močilnik slovi kot izvir Ljubljanice, v preteklosti pa je bil kamen spotike tudi zloglasen klub za odrasle, ki je nekaj časa deloval v tistem kraju. Primož Sark nam je pojasnil, da so branja začeli že pred to dejavnostjo, saj so želeli opozoriti na to, da je park treba ohraniti v prvotni obliki, želeli so tudi, naj služi svojim prvotnim namenom. Potem je sporna dejavnost bralcem dala zalet. »Bordel je nastal šele potem, ko smo branja že začeli. Nadaljujemo tudi sedaj, ko je ta objekt zapuščen. Branja smo začeli, ker je občina tam želela graditi igrišča in ne vem kaj še vse. Mi pa smo želeli, da bi se Močilnik ohranil tak, kot je bil in kot je na srečo še danes.«

Mirjam Suhadolnik, Predsednica Turističnega društva BlagojnaBranje Ivana Cankarja, obletnica smrti, VrhnikaFoto: Miha K. Turk

Branja smo začeli iz protesta in zato, da bi kaj spremenili na bolje. Pa tudi zato, ker je naš rojak Ivan Cankar veliko navdiha dobil prav v Močilniku. Takrat smo se čez noč odločili, da Močilniku damo še drugi, bolj kulturen program.

Mirjam Suhadolnik, predsednica Turističnega društva Blagajana

»Naj se ponoči dogaja, kar se hoče, ampak ta dejavnost je vplivala tudi na dogajanje zunaj, posebej na upokojence in otroke. Branja smo začeli iz protesta in zato, da bi kaj spremenili na bolje. Pa tudi zato, ker je naš rojak Ivan Cankar veliko navdiha dobil prav v Močilniku. Takrat smo se čez noč odločili, da Močilniku damo še drugi, bolj kulturen program,« je povedala predsednica društva Blagajana in dodala, da kljub ureditvi razmer nadaljujejo redna branja, saj so ugotovili, da je takšen način najboljši za spoznavanje genija velikega pisatelja.

Priporočamo