V okviru skupnostnih programov za mlade, ki jih izvaja Center za socialno delo Ljubljana, na različnih koncih mesta deluje pet dnevnih centrov za otroke in mladostnike. Eden izmed teh je Cona Cent'r, ki so ga ustanovili na začetku leta 2022 ravno zaradi pomanjkanja tovrstnih prostorov v strogem središču Ljubljane. V prvi vrsti se pri Coni Cent'r z različnimi delavnicami, tabori, izleti in druženji posvečajo strukturiranemu ter kakovostnemu preživljanju prostega časa, kot tudi pomoči tistim mladostnikom, ki zaidejo v težave, naj bo to doma, v šoli ali s policijo. Večina tistih, ki zahajajo v prostor v podhodu Ajdovščina, je stara od trinajst do šestnajst let. Najmlajša obiskovalka je stara osem, najstarejši pa enaindvajset let. »Izvajamo raznorazne delavnice, recimo kuharske ali pa takšne z bolj socialno noto, učno pomoč, skratka, vse tisto, za kar imajo mladi interes. Prilagajamo se njihovim potrebam, predvsem pa jih poskušamo socialno vključevati v družbo. Veliko se posvečamo tudi kulturnim razlikam. Skozi kuharske delavnice spoznavamo različne kulture in običaje ter skupaj praznujemo različne praznike. Vsi lahko izrazijo svoje želje in pričakovanja,« je povedala Nina Renko, socialna delavka, zaposlena v Coni Cent'r. Njena sodelavka Ema Pipp je dodala: »Dobrodošli so vsi otroci in mladostniki do trideset let, ne glede na njihove okoliščine. To je dnevni center, zato lahko prihajajo sem kadar koli v času odprtja. Skupaj naredimo domačo nalogo, jim pomagamo pri učenju, se družimo ali pogovarjamo. Močno si prizadevamo za izboljšanje odnosov. Najprej je pomembno vzpostaviti dober odnos zato, da res razumemo njihovo zgodbo in psihologijo.«
Mladi začutijo pristnost
Sogovornici sta zadolženi tudi za terensko delo v skupnosti. To pomeni, da sta pozorni na to, kaj se z mladimi dogaja v središču mesta. Če na primer dobita informacijo, da se pred kakšno šolo ali kje na ulici prepirajo, pretepajo, kaj uničujejo, se odpravita k njim in jim s pedagoškim čutom ponudita alternativo – spoštljivo in zabavno vrstniško družabnost. »Približava se jim na bolj prijateljski način in ne nastopiva kot neka avtoriteta. Ko z njimi navežeš takšen stik, tudi pravila spoštujejo bolj dosledno, saj se počutijo varne in sprejete,« je pojasnila Nina Renko. Zanje je velik uspeh, ko mlade prepričajo, da gredo na igrišče igrat nogomet ali se udeležijo kakšne druge igre, v katero se zatopijo. Tako začnejo tudi bolj redno zahajati v dnevni center in niso prepuščeni ulici.
Edina težava, s katero se v Coni Cent'r trenutno srečujejo, so premajhni prostori, ki jim ne omogočajo, da bi imeli prostor, namenjen samo učenju ali pogovoru, ki ga mladostniki večkrat potrebujejo. Obenem se v Podhodu Ajdovščina zadržujejo tudi brezdomne osebe in odvisniki, ki so v neposredni bližini otrok in mladih. »Dobro bi bilo, da bi bili ti dve skupini med seboj ločeni, zato iščemo nov prostor za najem,« je dejala Ema Pipp.
Ni pomembno, kdo si
Socialni delavki smo v podhodu Ajdovščina ujeli ravno minuli petek, ko je po vsej Ljubljani potekala Noč mladinskih centrov. Takrat so v Coni Cent'r organizirali cirkuške in akrobatske dejavnosti. Po 17. uri se je že začelo zbirati lepo število mladih. Udeleženko Korino je pred tremi leti Cona Cent'r pritegnila zato, ker so organizirali jezdenje konjev. Ko je to slišala, sploh ni bilo več dileme, kako bo preživela del poletnih počitnic. Zdaj bo tretje leto, odkar zahaja sem. »Všeč mi je, da te zaposleni in udeleženci podpirajo, ti pomagajo, da se učiš. Če je kaj narobe, se s teboj pogovorijo,« je povedala. Osmošolka Sanja ima o dnevnem centru podobno mnenje: »Organizirajo zelo veliko zanimivih stvari, od taborov, enodnevnih izletov do kuharskih delavnic. Zaposlene tukaj so mi zelo všeč. So lepe in prijazne. O njih imam povedati same pozitivne stvari.« Sanela je skupaj z bratom del skupnosti v Cent'ru od lanskega septembra. Tudi njej je tam zelo všeč: »Te, ki so tukaj zaposlene, niso osebe, ki bi ti težile. Težijo, če je kaj resnega, drugače so pa tu nate ponosni, vedno te pohvalijo. Nikoli jim ne pade na misel, da bi rekli: 'Ti si Bosanec, ti ne moreš priti zraven.' Vse sprejmejo. Tudi če si Rom.«