Spomladi smo v Dnevniku objavili članek, v katerem smo popisali katastrofalno in smrtno nevarno stanje poslopja Centra za izobraževanje, rehabilitacijo, inkluzijo in svetovanje za slepe in slabovidne Ljubljana (Center Iris), v katerem se izobražujejo otroci od vrtca pa do konca gimnazije, ki so bodisi slepi in slabovidni bodisi imajo motnje avtističnega spektra. Po poizvedovanju na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje odgovora sprva nismo prejeli. Neuradno pa smo izvedeli, da je bil le nekaj ur po poslanih vprašanjih na ministrstvu sklican izredni sestanek, na katerem so odločili, da se bo Center Iris konec šolskega leta selil na nadomestno lokacijo in začela se bo gradnja novega poslopja.
Najemodajalec je ugodil vsem željam
Po objavi prispevka so pogovori med ministrstvom in Centrom Iris po besedah ravnateljice Centra Iris Romane Kolar nemudoma stekli. Začasni prostori so bili izpraznjeni in pripravljeni na vselitev centra šele v drugi polovici avgusta, vendar so zaposleni združili moči in v manj kot dvajsetih dneh preselili celotno nekdanjo stavbo na novo nadomestno lokacijo. Prostore imajo zdaj na Tobačni ulici 5, v drugem nadstropju nad Upravno enoto Ljubljana. Tamkajšnji hodnik s prostori, ki so sedaj učilnice in vodstvo centra, so najeli od zasebnika, ki pa je bil do novih najemnikov zelo odprt in jim je dovolil, da si prostore oblikujejo, pripravijo in predelajo povsem po svoje. Zaposleni v centru so tako na hodnike namestili talne označbe, s pomočjo katerih se slepi in slabovidni lažje orientirajo. Vrata učilnic so oblepili z modrimi trakovi, da so bolj vidne, nad kljuke vrat pa so namestili oznake v brajevi pisavi, s katerimi so označili ime razreda. Prav tako so jim dovolili, da na stopnišče namestijo oznake, ki slepim in slabovidnim povedo, v katerem nadstropju so. Najemodajalec je vse prostore prebelil, iz starega poslopja Centra Iris pa so zaposleni prinesli vse table, šolske klopi, računalnike in drugo opremo. Nekoliko težav imajo s prostorsko stisko, saj imajo v letošnjem letu 83 otrok, od vrtca pa do konca gimnazije, še tri pričakujejo v oktobru, medtem ko je v posamezni učilnici lahko največ šest učencev oziroma šest klopi, preden zmanjka prostora. Ravnateljica Romana Kolar nas je zato opozorila, da jo skrbi, kje bodo našli prostor, če bodo sprejeli še dodatne otroke.
Logističnih težav je še veliko
Čeprav so otroci zdaj v varnejših prostorih, se v Centru Iris spopadajo s kar nekaj logističnimi težavami. Najbolj očiten problem je ta, da je center zdaj nad Upravno enoto Ljubljana. Ker so otroci glasni, to pogosto moti zaposlene. A večji problem je to, da starši v poslopje ne smejo vstopiti, kar pomeni, da morajo učitelji vsakega otroka posebej pospremiti od vrat do učilnice. To pa zato, ker so zaposleni v Centru Iris odgovorni, da kdo ponesreči ne bi zašel v prostore upravne enote. »Za zdaj to rešujemo na način, da imajo starši točno določene ure, kdaj lahko otroke pripeljejo in kdaj jih pridejo iskat. Problem pa nastane, če to okno zamudijo. Takrat morajo čakati 45 minut do naslednjega terminskega okna za prevzem otroka, saj imajo zaposleni pouk,« pojasni ravnateljica. Vendar, kot pravi, skupaj s starši iščejo nove rešitve. Naslednji logistični izziv je prevoz od Dijaškega doma Vič do Centra Iris in nazaj. Center namreč ponuja tudi domski del za otroke s posebnimi potrebami. Doslej je bilo to poslopje neposredno povezano s šolo, zdaj pa so otroci nastanjeni v prostorih Dijaškega doma Vič. »Dijaki se v šolo in nazaj po večini odpravijo sami. Učence pa moramo vsako jutro pripeljati v šolo in popoldne nazaj zaposleni sami. Pri tem nam pogosto na pomoč priskočijo naše čistilke in hišnik,« pojasni ravnateljica in doda: »Podoben logistični problem imamo, ko moramo otroke prepeljati iz šole v telovadne prostore, ki so v Rožni dolini.«
Obroke morajo prevažati štirikrat na dan
Največji problem, za katerega prav tako še vedno iščejo rešitev, pa je priprava zajtrka, malice, kosila in popoldanske malice. »Vse obroke nam pripravljajo v Dijaškem domu Vič, za kar smo jim izredno hvaležni. Vendar to za nas pomeni, da mora nekdo od zaposlenih kar štirikrat na dan sesti v kombi, se odpeljati do dijaškega doma, naložiti vso hrano in jo pripeljati v center ter po obroku nemudoma vse vrniti v dijaški dom, da pripravijo nov obrok,« je pojasnila Romana Kolar. »Največkrat te prevoze opravljajo kar čistilke ali hišnik, včasih tudi učitelji. Logistično je za nas to največji izziv in upam, da bomo v prihajajočih mesecih našli kakšno boljšo rešitev,« je še dodala. Po zakonu hrane ne smejo pogrevati, zato so morali kupiti posebne posode, ki hrano ohranijo toplo. Ker ima vsak otrok v centru svojo posodo s priborom, v njej pa zajtrk, malico, kosilo ali popoldansko malico, to pomeni, da porabijo veliko časa, preden vse obroke razdelijo in pospravijo. Posledično se čas za hrano pogosto zavleče v naslednje šolske ure.
Nova stavba do septembra 2027?
Ministrstvo je napovedalo, da bo nova stavba v Langusovi ulici zgrajena in vseljiva šele s 1. septembrom 2027, domski del pa leto kasneje. Trenutno na lokaciji potekajo arheološka dela in preučevanje konstrukcije trenutne stavbe, saj načrtov gradnje ni mogoče najti; sledila bo rušitev zgradbe. Na ministrstvu so sicer obljubili, da bo arhitekturni natečaj objavljen že v začetku oktobra, pri tem pa so zatrdili, da vse poteka po načrtih. »Močno upam, da bo projekt izveden tako, kot so si ga na ministrstvu časovno zadali. Vendar že zdaj projekt zamuja dobrih 14 dni. Tako z Dijaškim domom Vič kot z najemodajalcem v prostorih na Tobačni pa imamo pogodbo le za tri leta, medtem ko o podaljšanju nismo nikoli govorili,« je povedala ravnateljica Centra Iris in dodala, da so vsi zaposleni in starši hvaležni, da bodo končno prišli do novega varnega poslopja. Vendar pa upajo, da na ministrstvu ne bodo v vmesnem času pozabili nanje, ampak jim bodo pomagali reševati številne logistične in druge zaplete na začasni lokaciji.