Javno podjetje Energetika Ljubljana je oktobra dobilo odločbo o poskusnem obratovanju plinsko-parne enote v Mostah. V Energetiki so se pohvalili s podatkom, da z glavnim dobaviteljem tehnološke opreme grško družbo Mytilineos niso sklenili niti enega aneksa, ki bi povišal pogodbeno vrednost projekta. Ta je bila ob podpisu pogodbe leta 2019 kar 118 milijonov evrov brez davka na dodano vrednost.

Čeprav v javnem podjetju zagotavljajo, da so projekt plinsko-parne enote ves čas zelo skrbno vodili, se jim vendarle ni uspelo izogniti zapletom, ki jih še vedno rešujejo. Pri izvedbi projekta je prišlo do velike zamude. Po prvotni pogodbi bi poskusno obratovanje moralo biti uspešno končano v roku 30 mesecev od začetka del oziroma najpozneje 1. marca 2022.

Energetika in Mytilineos sta septembra 2020 sklenila aneks, ki je rok podaljšal do 31. maja 2022, a grški družbi niti do takrat ni uspelo izpolniti pogodbenih obveznosti. Ker projekt še ni dokončan, se zamuda še povečuje, so opozorili v javnem podjetju. Trenutno Mytilineos zamuja 900 dni. V Energetiki so prepričani, da »vzroki za zamudo pri projektu izhajajo iz okoliščin, za katere je odgovoren izvajalec«. Za komentar smo prosili tudi Mytilineos, vendar njihovih odgovorov še nismo prejeli.

118 mio. € je vredna pogodba za dobavo glavne tehnološke opreme za plinsko-parno enoto.

Iz zadnjega letnega poročila Energetike je razvidno, da naj bi Mytilineos (družba se je v začetku tega meseca sicer preimenovala v Metlen Εenergy & Metals) leta 2022 zahteval odobritev dodatnega podaljšanja roka izvedbe. Ker Energetika na to očitno ni hotela pristati, so se z Grki dogovorili o ustanovitvi komisije za reševanje sporov. Ta naj bi v letošnjem letu, tako Energetika, zavrnila vse zahteve izvajalca za podaljšanje roka. »Skladno z določili pogodbe je naslednji korak reševanja spora po odločitvi komisije arbitraža pri Gospodarski zbornici Slovenije,« so dejali v Energetiki. V okviru arbitraže naj bi bilo rešeno vse v zvezi z zamudo pri projektu. To pomeni, da naj bi arbitri odločili tudi o višini morebitne pogodbene kazni, ki jo Energetika Ljubljana uveljavlja zoper izvajalca.

Ob tem velja omeniti, da je Mytilineos pred podpisom aneksa septembra 2020 poskušal uveljaviti več zahtevkov, med drugim za odškodnino, dodatne stroške, dodatna plačila in podaljšanje roka v skupni višini več milijonov evrov. V Energetiki so poudarili, da nobeden od navedenih zahtevkov grške družbe ni bil priznan in da so bili zanje torej sporni. V času sklepanja omenjenega aneksa Energetika do izvajalca sicer ni imela nobenih zahtevkov, so se pa ti nakazovali. Na koncu so se z aneksom dogovorili, da se obe strani odpovesta vsem zahtevkom, ki so ali bi lahko nastali do podpisa tega aneksa. Kot so pojasnili v Energetiki, so na to pristali v duhu kompromisa, da bi se projekt lahko nadaljeval.

Energetika je lani sklenila še dve svetovalni pogodbi za pripravo analize zamude za potrebe postopka pred komisijo za reševanje sporov. Pogodbi sta skupaj vredni 800.000 evrov brez davka.

Skoraj 2,7 milijona evrov za odvetnike

Kljub temu da Energetika z grško družbo ni sklenila finančnih aneksov, pa ji zaradi težav pri izvedbi plinsko-parne enote nastajajo drugi stroški. Energetika je za pravno podporo pri izvedbi projekta odvetniški družbi Rojs, Peljhan, Prelesnik in partnerji doslej plačala 2,68 milijona evrov brez davka na dodano vrednost. »Omenjena družba je bila angažirana za potrebe reševanja sporov in medsebojnih zahtevkov, ki nastajajo med izvajanjem projekta,« so pojasnili v javnem podjetju. Dodali so: »Ker gre za specifične postopke in aktivnosti, ki zahtevajo posebna znanja, izkušnje in resurse, s katerimi ne razpolagamo, smo angažirali zunanjo odvetniško družbo z ustreznimi strokovnjaki in izkušnjami. Odločitev se je izkazala za pravilno, saj smo bili v dosedanjih postopkih reševanja sporov, kjer nas omenjena družba zastopa, zelo uspešni.«

Na vprašanje, zakaj gre za tako visok znesek pri pravnem zastopanju, pa so odgovorili: »Izvajanje projekta traja več let, med strankama (Energetiko in Mytilineosom, op. a.) obstaja vrsta spornih vprašanj in veliko medsebojnih zahtevkov, ki so tako po vrednosti kot tudi po vsebini izjemno zahtevni. Zahtevki so predmet reševanja v več fazah, najprej na pogodbeni ravni med strankama, nato pred komisijo in na koncu pred arbitražo, pri čemer vsi ti postopki potekajo vzporedno s tekočim vodenjem projekta.«

Zahtevki so predmet reševanja v več fazah, najprej na pogodbeni ravni med strankama, nato pred komisijo in na koncu pred arbitražo, pri čemer vsi ti postopki potekajo vzporedno s tekočim vodenjem projekta.

Energetika Ljubljana

Forenzična analiza vzrokov zamude

V Energetiki zaradi odprtih postopkov pred komisijo za reševanje sporov in arbitražo niso hoteli razkriti, kdo so člani mednarodne komisije, češ da bi razkritje podatkov lahko škodovalo izvedbi teh postopkov. Dejali so le, da gre za tri mednarodne strokovnjake z bogatimi izkušnjami pri reševanju tovrstnih sporov. Iz javno objavljenih podatkov o sklenjenih pogodbah pa je razvidno, da je Energetika konec leta 2022 za delo v komisiji sklenila pogodbe z družbo C2S Global iz Nürnberga, odvetniško družbo Kožul & Petrinović iz Zagreba ter z Vladimirjem Balažicem iz Ljubljane. Vsaka od pogodb, ki so bile sklenjene za obdobje od decembra 2022 in do konca letošnjega decembra, je brez davka težka 400.000 evrov. Ali je oziroma bo vsak od članov komisije torej od Energetike prejel 400.000 evrov, v javnem podjetju niso potrdili niti zanikali. Dejali so, da obračun plačila članom komisije poteka »v skladu z določili pogodbe med naročnikom in izvajalcem ter posebnimi sporazumi, ki so bili sklenjeni v skladu s pogodbo s posameznimi člani komisije, pri čemer se stroški delijo na pol med naročnika in izvajalca«.

Poleg tega je razvidno, da je Energetika lani sklenila še dve svetovalni pogodbi za pripravo analize zamude za potrebe postopka pred komisijo za reševanje sporov. In sicer gre za pogodbi z družbama Driver Group iz Nemčije in FTI Consulting iz Singapurja. Pogodba z nemško družbo je po javno objavljenih podatkih vredna 200.000 evrov, pogodba s singapursko pa je težka kar 600.000 evrov brez davka. »Omenjeni družbi sta bili angažirani za potrebe izdelave forenzične analize zamud skladno z mednarodnimi standardi v postopkih reševanja sporov. Imenovanje tovrstnih strokovnjakov je kot nujno izpostavila tudi komisija za reševanje sporov,« so zatrdili v Energetiki. Poudarili so še, da »rezultati tovrstnih analiz pokažejo dejanske vzroke za zamudo in brez njih ni mogoče kvalitetno voditi kompleksnih postopkov reševanja sporov v zvezi z zamudami pri projektih«. Ker gre tudi pri najemanju teh svetovalnih storitev za vprašanja, ki so povezana z odprtimi postopki, Energetika več podrobnosti o delu družb Driver Group in FTI Consulting ni mogla razkriti.

2,7 mio. € je plačala Energetika odvetniški družbi Rojs, Peljhan, Prelesnik in partnerji za pravno podporo pri projektu plinsko-parne enote.

Podaljšali bodo garancijo za posamezne dele

A preglavic ni povzročala zgolj zamuda. Aneks iz leta 2020 razkriva, da je Energetika že kmalu po podpisu pogodbe zaznala potencialne težave glede življenjske dobe nekaterih sestavnih delov parnih utilizatorjev. Po pojasnilih Energetike utilizator v plinsko-parni enoti igra ključno vlogo pri izkoriščanju odvečne toplote iz dimnih plinov, ki nastanejo v plinskih turbinah. Ravno utilizator odvečno toploto pretvarja v paro, »kar povečuje skupno učinkovitost sistema in zmanjšuje porabo goriva ter emisije, hkrati pa para podpira različne industrijske procese. Lahko se uporabi za potrebe zagotavljanja toplote za sistem daljinskega ogrevanja, za potrebe industrije ali za proizvodnjo elektrike preko parne turbine,« so pojasnili v Energetiki.

Dvomi o življenjski dobi posameznih delov utilizatorjev so se v Energetiki pojavili, ko jim je izvajalec v pregled dal načrte in opise delovanja utilizatorjev pred njihovo izdelavo. Izračuni so namreč kazali, da določeni deli utilizatorjev ne bodo doživeli načrtovane življenjske dobe. »Kasneje smo sami z neodvisnim izračunom dokazali, da je življenjska doba elementov kotla, ki smo jih preverjali, ustrezna oziroma skladna s pogodbenimi določili,« so zagotovili v Energetiki. Dodali so, da je Mytilineos »v izogib dvomom« sam ponudil podaljšanje garancije teh elementov s treh na pet let. Garancijska doba bo začela teči, ko bo opravljen začasni prevzem objekta, takrat bo Mytilineos moral tudi zagotoviti garancijo za dobro izvedbo obveznosti glede odpravljanja napak v zvezi s parnima utilizatorjema v višini 10 milijonov evrov.

V Energetiki so dejali, da so bile nejasnosti glede življenjske dobe utilizatorjev razrešene ob pomoči dodatnih izračunov in v okviru tehničnih sestankov. A dodali so, da je del pogodbenih odstopanj še vedno nerazrešen in da bodo ta obravnavali v času priprave končnega obračuna ob začasnem prevzemu objekta. Zanimalo nas je, kaj bi za plinsko-parno enoto pomenila morebitna okvara katerega od parnih utilizatorjev. »Ker plinsko-parno enoto sestavljata dve enoti, bi okvara enega utilizatorja pomenila zaustavitev ene enote, druga pa bi lahko še naprej obratovala,« so zagotovili v Energetiki. 

Priporočamo