»Če niste ljubitelj živali, ne razumete. Ohranile so me pri življenju,« je izjava Claudie, ki jo je nekdanji partner fizično in čustveno zlorabljal. Lahko bi odšla in zapustila bedo življenja med štirimi stenami, a je ostala, da bi zaščitila svojega psa.
Raziskava dobrodelne organizacije Cats Protection je pokazala, da med 31 organizacijami za zaščito žensk pred nasiljem v družini v Walesu nobena ne bi vzela še hišnega ljubljenčka, ki z lastnikom beži pred zlorabo. Od vprašanih zatočišč jih je le 27 odstotkov odgovorilo, da bi razmislili o dovolitvi hišnih ljubljenčkov, a v izredno »omejenih okoliščinah«.
Ljubljenčki kot vir tolažbe
Hišni ljubljenčki so pogosto vir tolažbe za ljudi, ki trpijo zaradi nasilja v družini, vendar lahko delujejo tudi kot ovira pri dostopu do varnosti. Claudia – to ni njeno pravo ime – je imela s svojim nekdanjim partnerjem v južnem Walesu psa, ki ga je njen partner začel uporabljati kot način nadzora nad njenimi financami. Vse to pa je vodilo v obliko prisilnega nadzora. »Če je pes zbolel, mi je vzel bančno kartico, tako da ga nisem mogla peljati k veterinarju,« je rekla. »Ni hotel zapravljati denarja zanj.« Claudia, ki je bila sama odgovorna za svojega psa, je zaradi njegove dobrobiti pogosto ostala brez denarja zase. Nekoč ji je partner tudi zagrozil, da bo bolnega psa odpeljal na odstrel k prijatelju. »Grožnje, da bo ubil psa, so postajale vse pogostejše. Da bi zaščitila žival, sem več let prenašala teror, ki ga je izvajal nad menoj.«
Podatki, ki jih je zbral Welsh Women's Aid, so pokazali, da je v Walesu več kot 150 žrtev, ki so zaradi naklonjenosti do svojih hišnih ljubljenčkov v nemilosti nasilnega partnerja. Tudi zato so organizacije za živali v Walesu uvedle storitev rejništva posebej za ljudi, ki bežijo pred zlorabo v družini. Žival ostaja v rejništvu vse do takrat, ko žrtev najde varen in primeren dom za oba. Jules, eden od rejnikov organizacije Cats Protection, je razložil svojo odločitev, da postane rejnik, z besedami: »Razmišljam o položaju, v katerem bi se znašla žival, ko bi njena lastnica ostala brez strehe nad glavo.«
Živali nočejo pustiti za seboj
Cats Protection je marca odprl svojo prvo bazo Lifeline v Walesu, potem ko je prejel vedno več napotitev. »Samo letos smo pomagali več kot 30 mačkam, kar pomeni, da je 16 lastnikov teh mačk lahko našlo varno zatočišče,« je povedal Charlie Munden iz dobrodelne organizacije. Tako Lifeline kot storitev Dogs Trust's Freedom krijeta vse stroške, ki nastanejo zaradi skrbi za žival, medtem ko njihovi lastniki iščejo nov varen dom za oba. Stephanie Grimshaw iz Welsh Women's Aid je dejala: »Tisti, ki so pobegnili iz nasilnega okolja, niso le ženske in dekleta, ampak tudi psi, mačke, hrčki … Gotovo bi se počutile krive, če bi živali pustile za seboj. Ko podpiramo preživele, moramo nanje gledati kot na celotne osebe z vsemi vidiki njihovega življenja.«
Potem ko je morala začasno preseliti svojega psa, je Claudii uspelo najti tudi varen dom za oba. »Zdaj greva lahko na sprehod in se nama ni treba bati, da nama kdo sledi ali da bi mi ga kdo poskušal ukrasti,« je povedala. »Dolgujem mu, da ga zaščitim, saj me je ohranil pri življenju.«