Ljubljana. Starejša gospa iz okolice Maribora je moškemu, ki ga je spoznala prek spleta, nakazala nekaj manj kot 50 tisoč evrov, so potrdili v Policijski upravi Maribor. »V prepričanju, da si prek spleta dopisuje z moškim, zaposlenim kot zdravnikom v tujini, ki potrebuje denar za vrnitev domov, mu je starejša občanka večkrat nakazala po več deset tisoč evrov,« so zapisali v sporočilu za javnost. Gre za še eno v vrsti spletnih »ljubezenskih prevar«, v katerih pretkani prevaranti pod krinko zdravnikov, vojakov, vdovcev povečini ženske ogoljufajo za ogromne vsote denarja. Zaradi občutljivosti primera na policiji več informacij niso želeli deliti, tako ni jasno, kako dolgo si je gospa dopisovala z »zdravnikom«, ga je na koncu policiji vendarle prijavila sama. Da ne gre za osamljen primer, kaže podobna zgodba iz aprila letos, ko je prav tako na območju Maribora 57-letnica moškemu v tujini nakazala skupno dobrih 50 tisočakov. Ženska je bila prepričana, da si prek spleta dopisuje z moškim, zaposlenim na plinski ploščadi v tujini, ker je potreboval pomoč, pa mu je večkrat nakazala denar. »Za krinkami kot so zdravnik v tujini, vojak na mirovni misiji ali nesrečen vdovec na naftni ploščadi lahko stojijo pretkani kriminalci, ki prek spleta nagovarjajo ženske,« znova svarijo policisti.
Po čustvenem izlivu
prošnja za denar
Za te »romantične goljufe« je sicer značilno, da želijo z žrtvami navezati čustveno vez, z njimi so prek spletnih družbenih omrežij, elektronskih sporočil ali telefona v stiku po več mesecev, preden storijo prvi korak in prosijo za denar. Tega potrebujejo za zdravljenje otroka, pot domov ali za letalsko karto, da obiščejo njih, po objemu katerih tako zelo koprnijo. Točno vedo, na kakšen način in kdaj lahko zmanipulirajo žrtev, običajno vključijo nek element sočutja. »Če žrtve ugodijo in denar pošljejo, se zgodba tukaj ne konča, saj pričakujejo več denarja, hkrati pa z žrtvijo vzpostavljajo še močnejšo čustveno vez, zaradi katere se jim te zelo težko zoperstavijo,« pa nadaljevanje »velikih ljubezenskih zgodb«, ki se sčasoma izkažejo za najhujšo nočno moro, opisujejo v Nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT. »Osamljene ženske, ki so se na spletu zapletle s šarmantnimi tujci, so po letu dni 'razmerja' na daljavo ostale brez nekaj deset tisoč, nekatere celo brez več kot sto tisoč evrov,« še poudarjajo. »Tovrstne oblike spletnih goljufij velikokrat niso prijavljene policiji ali pa so šele več mesecev po transakcijah. Zato opozarjamo, da se oškodovanke na nas obrnejo čim prej, saj to v največji meri vpliva na možnost povrnitve sredstev,« opozarjajo v PU Maribor.
50 do 60 primerov letno
Najlažja tarča goljufov so ločene, neizobražene ženske srednjih let, ki jih njihovi »partnerji«, ki so jih spoznale prek spleta, a še nikoli srečale v živo, zvesto poslušajo, so neprestano v stiku z njimi in jim dnevno izpovedujejo ljubezen. Prevaranti, ki dobro poznajo psihologijo žensk, igrajo na prave karte, izkoriščajo osamljenost mnogih, število katerih se je v epidemiji le še povečalo, in prav s tem na limanice ujamejo žrtve. Te poleg izgubljenega denarja običajno izgubijo tudi zaupanje vase, druge ljudi in ljubezen. Moški, ki takim goljufijam nasedajo manjkrat, so največkrat tarče »mladih, privlačnih Rusinj«, ki se s pomočjo solzavih zgodb prav tako skušajo dokopati do tujega denarja.
Prvo prijavo ljubezenske prevare so na SI-CERT-u prejeli leta 2013, naslednja štiri leta so jih zabeležili le za peščico, od leta 2018 je prijav vse več. Zadnja tri leta med 50 in 60 letno, a številke skoraj gotovo niso realne. Mnogo žrtev zaradi sramu svoje zgodbe noče razkriti in prevaranta prijaviti policiji. Najvišje zabeleženo oškodovanje pri nas je lani znašalo neverjetnih 110 tisoč evrov.