Ljubljana. Davor Fendre je med letoma 2015 in 2016 v priporu neupravičeno preživel kar 346 dni, zaradi česar sedaj državo toži za 75.000 evrov odškodnine. Neupravičeno se je za zapahi znašel zaradi domnevnega napeljevanja k umoru svojih družinskih članov, o čemer je policijo obvestil njegov sojetnik na Dobu, znani obsojeni morilec Jožef Kovač. V zaporu je zaradi družinskega nasilja Fendre preživel štiri leta in pol. Prav Kovaču naj bi zaupal likvidacijo partnerice, ker naj bi ga varala, njenega sina iz prvega zakona, ki naj bi ga zaničeval, ter njenih staršev, ker da so krivi za obsodilno sodbo zaradi družinskega nasilja. »To so laži. Nikomur se nikoli nisem hotel maščevati, še najmanj partnerici, s katero imam prečudoviti hčeri,« je takrat skozi solze razlagal v odgovor na očitke tožilstva. Zamer nima ne do njenega sina ne do njenih staršev. »Zato lahko rečem le, da so Kovačeve trditve in navedbe tožilstva čista izmišljotina.« Sodišče v Novem mestu mu je verjelo. Konec aprila 2016 je bil oproščen napeljevanja k umorom. Zdaj zahteva 75.000 evrov za čas, ki ga je po krivem prestal za zapahi.
Vse slabše zdravstveno stanje
Primer se vleče že več let in očitno se bo še nekaj časa. Fendre je namreč v sodni spis vložil dodatne izvide svoje psihiatrinje, ki jo redno obiskuje, kar pomeni, da mora sodna izvedenka za psihiatrijo dopolniti že spisano izvedensko mnenje o njegovem zdravstvenem stanju. Fendre vztraja, da se to iz meseca v mesec poslabšuje. Izvedenka bo imela dve nalogi: ugotoviti mora, ali se njegovo duševno zdravje res konstantno poslabšuje, pa tudi, ali je poslabšanje izključna posledica nezakonitega pripora. Državna odvetnica Živa Popovič je prepričana, da ne. »Očitno je, da ga psihično obremenjuje sodni postopek, ne pa pripor iz leta 2015,« je pojasnila sodnici Jelki Podgoršek. A če pripora ne bi bilo, ne bi bilo niti sodnega postopka.
Da postopek in zlasti medijske objave močno vplivajo tako nanj kot na njegova otroka, ki sicer ne živita z njim, je Fendre najprej na hodniku pred sodno dvorano pojasnjeval že predstavnikoma sedme sile, nato pa še sodnici, saj si je želel, da bi bila v delu njegovega zaslišanja javnost odstranjena iz dvorane. »To je zelo težek primer in medijsko zelo izpostavljen. Vpliva tudi na moji hčeri, ki ju zaradi tega šikanirajo, poslušati morata govorice in sta hudo travmatizirani. V zadnjih sedmih letih si ne morem urediti življenja, ne morem dobiti partnerice, ker vsaka poišče moje ime na spletu in odide, nikjer ne morem mirno živeti. Zaradi tega sem hudo zbolel,« je pojasnil tegobe, ki ga spremljajo na vsakem koraku. Pravi, da nima miru in da četudi dobi kakšnega prijatelja, ti, ko preberejo kakšen nov članek o njem, zbežijo stran in s prstom kažejo nanj. Ne le Novo mesto, vsa Slovenija je majhna, ljudje pa radi ogovarjajo. »Ožigosan sem in ne vem, kako s tem živeti,« je zaključil.
Travma na travmo
Zaznamovala naj bi ga sicer že sama aretacija leta 2015, in sicer le nekaj sekund zatem, ko je iz zapora stopil na svobodo. Kriminalisti in policisti so mu zvezali roke ter ga grobo strpali v marico, šele takrat pa ga obvestili, zakaj so ga sploh naskočili, kar je Fendre pojasnil že v zagovoru pred več kot letom dni. »Zajokal sem kot majhen otrok, doživel sem živčni zlom, in odtlej je vse ena sama travma na travmo, huda stiska. Pripravljal sem se na prihodnost, na življenje z otrokoma, znašel pa sem se v celjskem priporu. Odvetniki so mi rekli, da je primer težak in da ne vedo, kako se bo razpletel. Po glavi mi je rojilo, da sem star 45 let, govorili pa so mi, da mi grozi 30 let zapora. Je to moj konec?« je oktobra 2020 razlagal, kaj se mu je v času neupravičenega pripora pletlo po glavi. Po lastnih besedah je uničen tako fizično kot psihično, slabo spi ali pa sploh ne, trese se, je brez energije.
Zaradi dopolnitve psihiatričnega izvedenskega mnenja je sodnica obravnavo preložila za nedoločen čas.