Zakon o pravilih cestnega prometa predvideva 120 evrov globe, če med vožnjo niste oziroma niste pravilno pripeti z varnostnim pasom. A kazen je glede na dejstvo, da je varnostni pas lahko tudi ločnica med življenjem in smrtjo v prometni nesreči, še najmanj, kar vas lahko doleti. Prav na to bodo vse do nedelje opozarjali tako pri agenciji za varnost prometa (AVP) kot policiji. »Vsaka policijska uprava bo v tem času izvedla po en poostren nadzor nad uporabo varnostnih pasov ter ustreznega zadrževalnega sistema, sicer pa bomo policisti aktivnosti v zvezi z akcijo izvajali poostreno tudi ob rednem delu. Pri nadzoru bodo preverjali tudi, ali med vožnjo uporabljate naprave in opremo, ki ovirajo vidno ali slušno zaznavanje,« so sporočili s policije.
Agencija za varnost prometa je lani med 16. majem in 1. junijem po vsej državi opazovala pripetost voznikov in potnikov. To počnejo že vrsto let (ne prav vsako leto), zato so podatki skozi daljše obdobje lahko primerljivi. Leta 2005 so njihovi opazovalci našteli, da je bilo pripetih 85,5 odstotka vseh voznikov. Ta delež se je v skoraj dveh desetletjih precej popravil, lani je bilo pripetih že 96,3 odstotka vseh voznikov. Deleži pripetosti so bili pred več leti precej manjši pri potnikih, sploh pri potnih na zadnjih sedežih. Kot zanimivost: leta 2005 je bilo pripetih 86,6 odstotka sopotnikov na sprednjih sedežih, a le 28,4 odstotka odraslih potnikov na zadnjih sedežih. Ta podatek se je precej popravil. Lani se je na zadnjih sedežih pripelo 72,5 odstotka odraslih potnikov. A je ta delež v primerjavi z letom 2018 padel za kar pet odstotnih točk. Še bolj skrb zbujajoče je dejstvo, da je bilo lani precej manj pripetih mlajših otrok. Delež pripetosti v tej kategoriji je leta 2018 znašal 94,3 odstotka, lani pa le še 88,6. »Zelo nas skrbi, da je upadla pripetost pri mlajših otrocih na zadnjih sedežih, in sicer za skoraj 6 odstotnih točk. Zato bomo letos še intenzivneje ozaveščali o pomenu pripetosti z varnostnim pasom in ponovno izvedli tudi opazovanje v prometu. Ob tem še enkrat poziv staršem, starim staršem in skrbnikom, da z vsemi dejanji v prometu dajemo otrokom zgled. Še preden odpeljemo, preverimo, da so vsi potniki v vozilu pravilno pripeti. En klik varnostnega pasu lahko reši življenje!« je poudarila Simona Felser, vršilka dolžnosti direktorice AVP.
Med mrtvimi bistveno več nepripetih
Da je res tako, žal pritrjujejo statistični podatki o pripetosti med smrtnimi žrtvami in huje poškodovanimi v prometnih nesrečah. Primerjati je treba dva podatka. Lani je bilo na naših cestah pripetih okoli 96 odstotkov vseh voznikov. A le 71 odstotkov tistih, ki so umrli v prometnih nesrečah. Oziroma bolj nazorno: 29 odstotkov umrlih ni bilo pripetih. Statistika za leto prej še bolj nazorno pokaže na pomembnost pripenjanja z varnostnim pasom. Kar 41 odstotkov umrlih voznikov v prometnih nesrečah ni bilo pripetih! Kar nekako logično je, da se ljudje najbolj pripenjajo na daljših in malo manj na krajših vožnjah. Stopnja pripetosti na lokalnih cestah je tako 93-odstotna, na avtocestah pa več kot 98-odstotna. A je razmišljanje, da se na kratke vožnje nima smisla pripenjati, je seveda povsem napačno. Tudi na lokalni cesti se lahko pripeti huda prometna nesreča. Statistika kaže, da so lokalne in regionalne ceste nevarnejše od avtocest. »Policisti vas pozivamo, da se v vozilu pripnete vedno in brez izgovorov. In to na vsaki, tudi najkrajši poti! V letu 2022 smo policisti ugotovili 40.868 kršitev neuporabe varnostnih pasov. Še posebno skrb zbujajoče pa je, da je bila kar 4701 kršitev povezana z neuporabo zadrževalnih sistemov pri otrocih, saj so otroci najbolj izpostavljeni in že ob lažjih trkih lahko utrpijo hujše posledice,« je poudaril Ivan Kapun, vodja sektorja prometne policije v generalni policijski upravi.