Španija je v Maroko poslala 86 reševalcev in osem psov, ki se bodo pridružili v reševanju in iskanju. Špansko obrambno ministrstvo je ob tem izrazilo pripravljenost poslati še kakršnokoli pomoči, ki bi se izkazala za potrebno, saj so naslednje ure ključne pri iskanju pod ruševinami ujetih ljudi.

Britanska vlada na dveh vojaških transportnih letalih pošilja 60 reševalcev s štirimi psi, manjšo zdravstveno ekipo in opremo za reševanje. Več letal z reševalnimi ekipami in nujno pomočjo je že vzletelo tudi iz Katarja, poročajo tuje tiskovne agencije.

Pomoč je sicer ponudilo tudi več drugih držav, med drugim Francija in ZDA, a so maroške oblasti sporočile, da pozorno ocenjujejo ponudbe, češ da bi bilo »pomanjkanje usklajevanja kontraproduktivno«. V primeru potreb bodo v prihodnje morebiti sprejeli dodatne ponudbe, je sporočilo notranje ministrstvo.

V katastrofalnem potresu, ki je pozno v petek prizadel Maroko, je po zadnjih podatkih maroških oblasti umrlo več kot 2100 ljudi, pomoč jih potrebuje več kot 300.000. Potres je izbrisal celotne vasi v gorovju Atlas, hudo je bil prizadet tudi Marakeš.

 

 

EU bo podprla Maročane z milijonom evrov pomoči

Evropska unija bo namenila Maroku po potresu en milijon evrov za humanitarno pomoč. Evropska komisija je poleg tega v stiku z državami EU, ki bi bile pripravljene pomagati z ekipami, če bi Maroko za to zaprosil, so danes sporočili iz Bruslja.

»Tragični potres v Maroko je povzročil hudo trpljenje in izgubo človeških življenj,« je v izjavi dejal evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič. »EU je v tem težkem obdobju še naprej pripravljena pomagati Maroku na vse potrebne načine,« je dodal komisar.

Milijon evrov naj bi pomagal zadovoljiti najnujnejše potrebe najbolj prizadetih ljudi.

V katastrofalnem potresu, ki je z magnitudo magnitude 6,8 pozno v petek prizadel Maroko, je po zadnjih podatkih maroških oblasti umrlo 2497 ljudi, pomoč jih potrebuje več kot 300.000. Potres je izbrisal celotne vasi v gorovju Atlas, hudo je bil prizadet tudi Marakeš.

Predvsem na odročnejših in težko dostopnih območjih gorovja Atlas reševalci danes bijejo bitko s časom, da bi izpod ruševin porušenih vasi čim prej rešili morebitne preživele in izkopali trupla umrlih, da bi jim omogočili dostojen pogreb.

 

 

 

Izjavo Slovenke, ki je preživela siloviti potres, lahko preberete tukaj:

Z golimi rokami iščejo preživele v ruševinah

Priporočamo