V nedeljo okoli poldneva so bili na operativno-komunikacijskem centru Policijske uprave Murska Sobota obveščeni o letalski nesreči. Na njive v bližini nogometnega igrišča v naselju Gančani blizu Beltincev je strmoglavilo manjše letalo, v katerem sta bila poleg pilota še dva potnika. Sprva so se pojavile informacije, da so žrtve štiri, poleg pilota še trije potniki, a reševalci so na kraju našli tri trupla. Tudi ob prijavi leta so bile zabeležene le tri osebe.
Letalo cessna Letalskega centra Maribor (LCM) je okoli 11. ure vzletelo na mariborskem letališču, kjer je bilo sončno vreme, in poletelo proti Prekmurju, kjer je bila gosta megla. Ta naj bi po za zdaj neuradnih podatkih tudi botrovala nesreči. Le nekaj minut pred poldnevom naj bi letalo strmoglavilo na njive. Umrli naj bi moška, stara 30 in 33 let, z območja Beltincev in ženska s Štajerske. Panoramski polet naj bi bil rojstnodnevno darilo za enega od potnikov, smo izvedeli še neuradno. Letalo naj bi bilo namenjeno iz Maribora proti Lendavi in se nato vračalo v Maribor. Letalski center Maribor je do preklica ustavil vse svoje polete.
Letalo je pilotiral mlajši pilot
Na kraj nesreče so bile napotene pristojne službe, ki so sinoči še opravljale ogled kraja nesreče. Na kraju dogodka so bili policija, preiskovalni sodnik, tožilec in letalski inšpektor. Let se je glede na podatke spletne strani FlightRadar24 končal nenadoma po pribilžno dvajsetih minutah.
Viljem Kolar, predsednik LCM, je v nedeljo v popoldanskih urah že obiskal kraj nesreče in potrdil, da je strmoglavljeno letalo cessna 172 (registrska oznaka S5-DLM) v lasti LCM in da je poletelo iz Maribora. »Po podatkih, ki jih imamo, v mislih imam najavo leta in evidence v letalskem centru, je naš pilot vzel letalo in z njim poletel. Po naših podatkih so bile v letalu tri osebe, pilot in dva potnika.« Z omenjeno cessno lahko sicer letijo štiri osebe. Letalo je pilotiral mlajši pilot.
Predsednik LCM je še izjavil, da so bile vremenske razmere za letenje v zadnjih dneh ugodne, o tem, kaj je botrovalo nesreči, ne more in ne želi špekulirati. »Vsekakor je šlo nekaj hudo narobe. Kaj je šlo narobe, ne vem. Cessna 172 je sicer eno najvarnejših letal na svetu.« Glede na dokumentacijo je bilo strmoglavljeno letalo v zelo dobri kondiciji, je dodal sogovornik. Neuradno smo izvedeli še, da naj bi bilo nedavno tudi obnovljeno. Cessna je po Kolarjevem mnenju povsem uničena.
Tragične nesreče manjših letal
Letalske nesreče z manjšimi letali sicer v Sloveniji niso prav redke, tudi take s smrtnimi žrtvami ne. Marca lani je pri naselju Dobravica pri Šentjerneju na Dolenjskem strmoglavilo ultralahko letalo in zagorelo. V nesreči je umrla ena oseba, in sicer pilot iz Šentjerneja. Ena bolj nenavadnih nesreč se je aprila 2020 zgodila med Dolgo Poljano in vasjo Budanje na Ajdovskem. Tam nesreča sicer ni bila usodna za pilota in potnika v ultralahkem letalu, temveč je umrl padalec, v katerega je letalo trčilo. Po trčenju je strmoglavilo, pri čemer sta pilot in potnik preživela, padalec pa je izgubil življenje.
Julija 2016 je šestsedežno letalo piper strmoglavilo blizu Predmeje. Letelo je iz Benetk proti Leipzigu, a je kmalu po vstopu v slovenski zračni prostor pilot sporočil klic na pomoč, letalo pa je po tistem silovito trčilo v teren in zagorelo. V nesreči so umrli štirje nemški državljani. Novembra 2015 je ultralahko letalo strmoglavilo med naseljema Dobrnež in Slovenske Konjice. Letalska nesreča je terjala dve življenji. Umrla sta 37-letni pilot in 22-letni mehanik. Pilot se je iz mariborskega letalskega centra odpravil na loško letališče, kjer sta z mehanikom izvedla rutinski poseg na propelerju ultralahkega letala češke izdelave. Sledil je poskusni polet, ki se je v Slovenskih Konjicah končal tragično.
Septembra 2014 se je tragedija pripetila na letališču Divača, kjer je strmoglavilo letalo robin DR400. Šlo je za komercialni panoramski polet z motornim letalom proizvajalca Avions Pierre Robin. V nesreči so umrli pilot in dva od treh potnikov. Edini preživeli je utrpel hude poškodbe.