Prejšnjo sredo je zgodaj zjutraj sredi newyorškega Manhattna pred hotelom Hilton na 6. aveniji nedaleč od Centralnega parka in Rockefellerjevega centra pod streli padel 50-letni Brian Thompson, izvršni direktor UnitedHealthcare, ene največjih zdravstvenih zavarovalnic v ZDA. Storilec je bil skrit za masko, stopil je do žrtve in jo ustrelil v hrbet. Ko je moški ležal na tleh, ga je ustrelil še večkrat. Na kraju je umrl. Pobeg osumljenca so ujele nadzorne kamere. Najprej je bežal peš, potem je vzel kolo in se odpeljal v Centralni park, kjer je izginil. Policija se je pri iskanju moškega, ki si je pred krvavim dejanjem privoščil kavo v bližnjem lokalu, za pomoč obrnila na javnost, za informacije pa je celo razpisala nagrado v višini 10.000 dolarjev. Iskali so ga tudi s helikopterji, droni in psi. Vztrajnost se je izplačala. V ponedeljek, pet dni kasneje, so ga aretirali v več kot 400 kilometrov oddaljenem kraju Altoona v Pensilvaniji, kamor je odpotoval z avtobusom. Prepoznal ga je zaposleni v restavraciji hitre prehrane McDonalds'. Šestindvajsetletnega Luigija Mangioneja so sprva pridržali zaradi nedovoljenega posedovanja pištole z dušilcem, ki so jo našli v njegovem nahrbtniku, in ponarejenih dokumentov. Kmalu zatem so ga tudi uradno obtožili umora Thompsona. Kmalu naj bi vložili zahtevo za izročitev v New York. Sodišče v Pensilvaniji je naslednje zaslišanje sicer razpisalo za 23. december. Pristal je v priporu brez možnosti plačila varščine.
Eno ključnih napak je po pisanju medijev Mangione storil, ko si je med flirtanjem z zaposleno v hostlu z obraza potegnil kirurško masko in tako policiji omogočil objavo njegove fotografije. Povečini je plačeval z gotovino, zato mu niso mogli slediti prek plačilnih kartic, uporabljal je ponarejene dokumente. Kljub na prvi pogled profesionalnemu napadu in skrbnemu načrtovanju je na kraju zločina pustil več sledi, v parku pa je celo odvrgel nahrbtnik. A so v njem našli le jakno in denar iz igre Monopoly. Vseeno so preiskovalci menili, da bi jih s tem lahko le skušal speljati na napačno sled. Zanimivo je bilo tudi, da je s kraja pobegnil peš, naprej pa s kolesom. Lahko bi rekli, da je šlo za netipičen zločin.
Za nekatere junak
Od profila »povprečnega« kriminalca odstopa tudi Mangione sam. Star je 26 let, izhaja iz premožne in ugledne družine v Marylandu, ki ima v lasti verigo domov za starejše in podeželski klub, dejavni so tudi v politiki. Njegov bratranec je republikanski član predstavniškega doma. Sporočili so, da so pretreseni in uničeni. Luigi je obiskoval zasebno srednjo šolo v Baltimoru in jo zaključil z najboljšimi ocenami v letniku. Na univerzi v Pensilvaniji, eni najbolj elitnih in najprestižnejših v ZDA, je diplomiral in magistriral iz računalništva, v času šolanja je med sošolci veljal za pametnega in »zelo normalnega«. Zadnja leta se je zaradi zdrsa vretenca soočal s hudimi bolečinami v hrbtu, ki so se stopnjevale, ko se je dodatno poškodoval na tečaju deskanja na Havajih, kamor se je preselil pred dvema letoma. V začetku leta se je nehal javljati domačim in prijateljem, z večino se ni slišal več mesecev. Umaknil se je tudi z družbenih omrežij, kjer je prej dodobra dokumentiral skoraj vsak svoj gib.
Kakšen motiv je privilegiranega, visoko izobraženega mladeniča gnal v tako nasilno dejanje, kriminalisti še preiskujejo. Pojavljajo se namigovanja, da bi lahko bile njegove kritike ameriške zavarovalniške industrije povezane ravno z njegovimi zdravstvenimi težavami, ki so se začele še pred kroničnimi bolečinami v hrbtu.
Poleg že prej omenjenih 3D pištole in dušilca, ki ju je najverjetneje s tiskalnikom ustvaril sam, so policisti med aretacijo pri njem našli še na roke napisano in tri strani dolgo besedilo, v katerem je med drugim izpostavil, da so »ti paraziti dobili točno to, kar si zaslužijo«. Opravičil se je za morebitne nevšečnosti, ki jih bo povzročil, in dodal, da drugače ni šlo. »To je moralo biti storjeno,« je policijski vir zaupal novinarju časnika New York Times. Aretacija je potekala mirno, osumljeni pa je kasneje nehal sodelovati s policijo in se zavil v molk.
Umorjeni je bil pri zavarovalnici zaposlen 20 let, direktor je postal pred tremi leti. Po navedbah njegove žene je bil že večkrat tarča groženj, namignila je, da bi lahko bile povezane s poravnavo stroškov za zdravljenje. Na kraju zločina so našli tulce izstreljenih nabojev z napisi »zavlačuj«, »zavrni« in »zagovarjaj«, kakršen je tudi naslov pred leti izdane knjige o kritiki ameriške industrije zavarovalnic. Te so med Američani strašno nepriljubljene, ker pogosto zavrnejo plačilo stroškov za posege. Zavarovalnice namreč kljub enormnim dobičkom – veljajo za ene najbogatejših ustanov – mnogokrat najdejo »luknje«, zaradi katerih se izognejo plačilu. Umorjeni Thompson je letno prejemal 9,5 milijona evrov plače. Njegov domnevni morilec je med številnimi Američani postal pravi junak. Po družbenih omrežjih zahtevajo, da ga izpustijo na prostost.