Ne mine dan, da gorski reševalci in helikopterska posadka ne bi imeli veliko dela zaradi nesreč v gorah. Ob koncih tedna je nesreč seveda še več, minuli konec tedna je bil še posebej tragičen, saj sta se smrtno poškodovali dve planinki.
Včeraj ob 13.30 je 43-letna slovenska planinka sestopala s Češke koče proti Planšarskemu jezeru in na območju Hudičevega klanca zdrsnila ter padla več kot sto metrov globoko. Umrla je na kraju nesreče.
V soboto ob 16. uri pa so reševalci prejeli klic o hudo poškodovani Švicarki, ki ji je spodrsnilo pri sestopu s Triglava čez Prag. Žal pohodnici ni bilo več pomoči. Umrla je na kraju nesreče. »Okoliščine kažejo na nesrečo, ki se je glede na zbrana obvestila zgodila zaradi zdrsa in padca čez skalni skok v globino. Švicarka je bila ustrezno opremljena. V reševanju so sodelovali tudi mojstranski gorski reševalci,« je sporočil tiskovni predstavnik policijske uprave Kranj Roland Brajič.
Sicer so se helikopterska reševanja kar vrstila tako v soboto kot v nedeljo. Na območju Brane so v soboto dopoldne najprej reševali pohodnico z zdravstvenimi težavami. Sledil je klic, da je v bohinjskih gorah pogrešana oseba, a se je kmalu izkazalo, da se je ta svojcem javila že sama in reševanje niti ni bilo potrebno. Okoli poldneva so se reševalci morali podati v sotesko Sušec, kjer se je pri soteskanju poškodovala 48-letna Američanka. Sredi popoldneva so skupaj s kranjskogorskimi gorskimi reševalci rešili pohodnika, ki si je pri sestopu s Špika poškodoval nogo. Pozno popoldne je helikopterska ekipa posredovala še v Triglavski severni steni, kjer sta obtičala nepoškodovana alpinista. Tudi v tem reševanju so sodelovali mojstranski gorski reševalci, ki so pojasnili, da sta se zaplezala v Nemški smeri, ko jima je kamen presekal vrv in nista več mogla nadaljevati vzpona.
»V gorah je te dni veliko ljudi, zato znova pozivamo pohodnike, naj bodo previdni in naj ves čas skrbijo za svojo varnost. Pomemben je vsak korak, vsak gib, vsaka odločitev. Bodite odgovorni in pazite nase,« je pozval Brajič. »Prilagodite turo svojim sposobnostim, v hribe se odpravite čim prej zjutraj in predvsem pazite nase!« sporočajo tudi gorski reševalci.
Včeraj okoli poldneva je helikopterska ekipa posredovala v Sovatni, kjer si je pohodnik med sestopanjem s Kriških podov proti Vratom poškodoval nogo. V bližini Gamsovega skreta v Kamniški Bistrici pa se je popoldne zaplezal planinec. Rešili so ga nepoškodovanega. Na območju Pokljuke je popoldne pomoč potreboval tuji pohodnik zaradi zdravstvenih težav. V bližini Kocbekovega doma na Korošici pa se je pri sestopu v dolino popoldne poškodovala planinka. Tudi tja je na pomoč odletel helikopter.
Samo letos so morali gorski reševalci posredovati že v skoraj 300 primerih, kar pomeni v povprečju enainpolkrat vsak dan. V teh reševalnih akcijah je skupaj sodelovalo skoraj 2500 gorskih reševalcev, ki svoje delo opravljajo prostovoljno. Lani so gorski reševalci posredovali 667-krat, v slovenskih gorah pa je umrlo kar 27 pohodnikov.