Upokojeni zagorski zdravnik, danes 81-letni Franc Grošelj, naj bi že med letoma 2012 in 2014 štirinajstim svojim pacientom neupravičeno predpisal kar 357.200 tablet apaurin, helex, xanax, sanval, dormicum in lexaurin, ki vsebujejo sestavine, uvrščene na seznam prepovedanih drog. Obtožen je omogočanja uživanja mamil. A ne samo, da Grošlju in še trem soobtoženim v vsem tem času še niso izrekli sodbe, sojenje se niti ni dobro začelo.

Predobravnavni narok za zdravnika so opravili novembra 2017, ko je zanikal krivdo. Rosana Medija Cukjati in njen sin Jernej, obtožena preprodaje psihoaktivnih zdravil, sta izjavila enako. Četrti obtoženi Mersad Smajlović se na sodna vabila ni odzival, a maja 2018, ko je bila uspešno izvršena prisilna privedba, je tudi on zanikal, da bi psihoaktivna zdravila, ki jih je dobil od Grošlja, poleg tega, da jih je jemal sam, preprodajal naprej. Aprila 2019 so končno prišli do prve glavne obravnave, na kateri je Grošelj vložil v spis svoj 127 strani dolg zagovor, obramba pa je predlagala izključitev javnosti, ker da bo obtoženi govoril o podatkih iz zdravstvenih kartotek pacientov. Sodnica Irena Škulj Gradišar je nato obravnavo prekinila, da bi prebrala zagovor in odločila, ali je predlog utemeljen. Od takrat se ni zgodilo nič.

»Od obtoženih je pisni zagovor podal zgolj Franc Grošelj, nato pa je bila glavna obravnava dvakrat preklicana, in sicer zaradi opravičila tožilke in opravičila zagovornika ter še neizdelanega izvedenskega mnenja. Nato je bil na podlagi odredbe predsednika sodišča spis predodeljen,« nam je na vprašanje, kaj se dogaja, odgovorila Mateja Jazbec, predstavnica za odnose z javnostmi ljubljanskega okrožnega sodišča. Zadevo po novem obravnava sodnica Ana Klampfer Binder, glavna obravnava bo predvidoma razpisana maja ali v začetku junija, saj ima sodnica trenutno v obravnavi več prednostnih zadev.

Pacientov napad z nožem

»Nedopustno je, da se tako vleče,« pa je dejal zdravnikov zagovornik Igor Grošelj. Sploh glede na to, kako se je vse skupaj začelo, pravi. »Policisti so takrat prišli po zdravnika domov oboroženi z brzostrelkami. Odpeljali so ga v ordinacijo, kjer so pacientom rekli, naj gredo domov, ker ne bo več delal. Mesec in pol je bil priprt na Povšetovi, da bi se rešil pripora, odrejenega zaradi ponovitvene nevarnosti, je moral vrniti licenco. Zaradi tega se je moral nehati ukvarjati s službo. Vse skupaj ga je res zelo prizadelo,« je povedal odvetnik, ki je že dobil vabilo na glavno obravnavo 31. maja.

Tožilstvo Grošlju očita, da je v splošni ambulanti Vitasan izdajal bele in zelene recepte za psihoaktivna zdravila, med drugim bolnikom iz programa odvajanja odvisnosti od drog, ki bi jim jih lahko predpisoval le njihov zdravnik. Predpisoval naj bi jim jih preveč in za predolgo obdobje, odmerki naj bi bili nejasni, pisal naj bi jih po več vrst hkrati in ogrožal zdravje pacientov. Če je povprečni zdravnik splošne medicine leta 2013 predpisal štiri bele recepte za ta zdravila, jih je Grošelj 993. Samo enemu pacientu je v letih od 2012 do 2014 predpisal več kot 34.000 tablet, torej 40 na dan. Povprečje pri drugih je bilo od 20 do 25 na dan. Rosana Medija Cukjati je po trditvah tožilstva na tak način prišla do 18.660 tablet, njen sin do 21.230, Smajlović pa 12.740. Nekaj naj bi jih porabili sami, drugo pa prodali.

Grošelj je leta 2017, ko je zanikal krivdo, izjavil, da bi vse ponovil še enkrat. Količina predpisanih zdravil je bila po njegovem primerna stanju odvisnikov, ki potrebujejo veliko višje odmerke od običajnih, tudi desetkratne. Z njegovim načinom zdravljenja bi bilo mogoče preprečiti večino deliktov v družbi, je dejal. Njegov zagovornik pa je med drugim opozoril, da je bil pred leti žrtev napada, kar je tudi vplivalo na ravnanje s pacienti in predpisovanje tablet. Leta 1978 ga je v zdravstvenem domu psihiatrični bolnik napadel z nožem. Zdravnik se je pognal v beg, a ga je lovil še po ulici. Zabodel ga je 25-krat.

Priporočamo