V noči na četrtek je zagorelo v na novo zgrajeni stanovanjski hiši v Brežicah, preiskava pa je pokazala, da je šlo za požig.

»Požar so gasilci omejili in pogasili, nastala je velika premoženjska škoda v višini okoli 250.000 evrov,« je sporočila Alenka Drenik Rangus z novomeške policijske uprave, od koder so popoldne sporočili, da preiskujejo sum kaznivega dejanja požiga.

Ker gre za novogradnjo, ki je bila še prazna, življenje sodnika ni bilo ogroženo.

Vlomili in zažgali

»Policisti in kriminalisti so zavarovali območje. Kriminalisti, kriminalistični tehniki in forenziki so pod vodstvom preiskovalne sodnice skupaj z državnim tožilcem vse od jutranjih ur opravljali ogled kraja požarišča. Z do sedaj opravljenimi aktivnostmi so ugotovili, da je neznani storilec vlomil v notranjost objekta, v katerem je zanetil požar. Sprožena je bila intenzivna kriminalistična preiskava, v kateri kriminalisti zbirajo obvestila in preverjajo vse okoliščine kaznivega dejanja požiga,« so pojasnili na novomeški policijski upravi.

 

Foto: Peter Lovšin

Sosedi so imeli za sodnika le lepe besede, povedali so, da je na hiši veliko delal tudi sam. Foto: Peter Lovšin

Tudi policisti so potrdili, da je hiša »last osebe, zaposlene v pravosodju, zato v kriminalistični preiskavi kriminalisti preverjajo tudi, ali je dejanje storilca povezano z opravljanjem njegovega dela«. Ker gre za novogradnjo, ki je bila še prazna, življenje sodnika ni bilo ogroženo.

 

Požig hiše brežiškega sodnika

Požig hiše brežiškega sodnika

Z bombo nad sodnico in tožilko

Če se bo izkazalo, da je požig povezan s sodnikovim delom, to v zgodovini samostojne Slovenije ne bi bil prvi tovrstni napad. Pred skoraj natanko petnajstimi leti so neznanci na domu ljubljanske okrožne sodnice v Radovljici podstavili bombo, ki je tudi eksplodirala. Na srečo ni bilo smrtnih žrtev, čeprav je bomba eksplodirala v neposredni bližini sodničine hčerke in jo tudi lažje poškodovala. Preiskovalci niso nikoli ugotovili, kdo je tedaj sodnici podtaknil bombo, potencialnih osumljencev pa je bilo kar nekaj, saj je sodnica sodila tudi v nekaterih odmevnih kazenskih primerih.

 

Foto: Peter Lovšin

Požar so lokalizirali in pogasili v eni uri in pol. Foto: Peter Lovšin

Če je poskus atentata na ljubljansko sodnico ostal neraziskan, pa je bil aretiran, obtožen in tudi pravnomočno obsojen Matevž Zajc, ki je leta 2014 na dvorišče upokojene tožilke odvrgel bombo. V tem primeru ni bil poškodovan nihče, kljub obsodbi pa ni bilo nikoli povsem jasno, kdo vse je stal za napadom. Zajc se je zagovarjal, da mu je napad naročil neki Mile z bolšjega trga, ki mu je za protiuslugo ponujal službo na Žalah, vendar fantomskega Mileta policisti nikoli niso našli niti identificirali. Zajc je tožilkino hišo napadel le tri dni po tem, ko je prišel iz zapora, tožilka pa ga sicer nikoli ni preganjala. 

Na ministrstvu in v društvu zgroženi

V sodniškem društvu dejanje obsojajo kot necivilizirano in zavržno. Sodniki smo zgroženi in zaskrbljeni ob novici o razdejanju hiše kolega sodnika iz Brežic, so zapisali. »Če bi se izkazalo, da je dejanje kakorkoli povezano s primeri, ki jih obravnava, bi šlo še za posebej zaskrbljujočo okoliščino. V tem primeru bi šlo za ogrožanje oz. napad na izvajanje sodne oblasti, kar bi pomenilo grožnjo samim tremeljem naše družbene ureditve.« 

Napad in poškodovanje ostro obsojajo tudi na ministrstvu za pravosodje. »Gre za nepredstavljivo dejanje nasilja in resen napad na temelje pravne države. Napadi na integriteto in varnost sodnikov so napadi na samo bistvo našega pravosodnega sistema,« so izpostavili. Zavzemajo za ničelno toleranco do nasilja ter zagotavljanje varnega okolja za vse zaposlene v pravosodju.

Priporočamo