»Priznavam svoje dejanje in ga obžalujem. Zelo mi je žal,« je danes na sodišču komajda izdavil 46-letni Slobodan Bogdanović. Glas se mu je lomil, bil je na robu solz, glavo je imel sklonjeno, oči skoraj zaprte. Morda je bil spomin na letošnji 2. julij še vedno svež. Bilo je še poletno vroče, ko je okoli pol devetih zvečer na ljubljanskem Viču v bližini Teslove ulice svojo dve leti mlajšo partnerico Matejo C. z nožem sedemkrat zabodel v vrat. Rane so bile tako hude, da je 44-letnica na kraju izkrvavela. Pred tem naj bi se skregala, ker sta se razhajala. Bogdanović je sodnico Nevo Bizjak prosil za milejšo kazen od sedem let zapora, kot je v zameno za priznanje predlagala tožilka Anita Filipčič. A je sodnica sledila predlogu tožilstva. Sedemletna zaporna kazen za odvzem sicer neprecenljivega življenja se ji zdi več kot pravična in primerna kazen.
Zelo agresiven in vztrajen
»Glede dolžine kazni ne gre izgubljati besed. Uboj je eno najhujših in najbolj zavržnih kaznivih dejanj. Življenje je najvišja varovana dobrina, je sveto in v to se ne sme posegati,« je Bizjakova razložila svojo odločitev. »Upam, da se tega zavedate. Življenje ste vzeli lastni partnerici, ki vam je zaupala. Nekomu, ki naj bi ga imeli radi,« mu je še položila na srce. Kot oteževalno okoliščino je izpostavila veliko mero agresivnosti in vztrajnosti pri uboju, saj so bili vbodi serijski in zaporedni. Bogdanović je bil v času uboja pod vplivom drog in zaradi tega zmanjšano prišteven, a ga je sodnica opomnila, da se je zavedal, kako droge vplivajo nanj. »Zavedali ste se lastnih odzivov v takem stanju, pa se jim vseeno niste odpovedali,« ga je še nagovorila.
Na namig obrambe, da je h končanju lastnega življenja posredno pripomogla tudi žrtev, s katero sta bila v konfliktnem odnosu, v katerem sta jemala droge (k pogostejšemu uživanju katerih naj bi ga po navedbah neke priče »spodbujala« prav ubita), se je odzvala ostro. »Razlog za vaše ravnanje je drugje, če si boste to priznali. Gre za ljubosumje, za stvari, ki so se zgodile tik pred tem. Nedvoumno k vsemu temu ni pripomoglo vedenje partnerice, ker ima vsak možnost oditi iz odnosa, če mu to ustreza,« je še dodala sodnica. Šlo je za direkten naklep, dejanja pa ne more popraviti, ne glede na to, kako ga obžaluje. »S tem boste morali živeti. A vedeti morate, da to ni vrednostna sodba o vas, temveč o vašem dejanju,« je obrazložitev zaključila sodnica Bizjakova.
Policistom pokazal, kje je skril truplo
Bogdanovićev zagovornik Jernej Radež je predlagal milejšo, petletno zaporno kazen (za uboj je sicer zagrožena kazen od pet do 15 let), kot razlog pa navedel določene olajševalne okoliščine. Med drugim dejstvo, da je šel 46-letnik sam na policijsko postajo in priznal, kaj je storil, brez česar trupla na dobro skritem kraju, kamor jih je odvedel sam, ne bi našli še nekaj ur ali celo dni. Med okoliščinami, ki bi lahko vplivale na nižjo kazen, so po mnenju obrambe še kritičnost do lastnega dejanja, skrajšanje preiskave in zdaj kazenskega postopka, sodišče pa bi moralo dodatno upoštevati še stanje zmanjšane prištevnosti Bogdanovića v času uboja ter njegove zmanjšane intelektualne sposobnosti. »Ne nazadnje je njena smrt prizadela tudi njega, čeravno jo je on ubil, saj jo je imel rad,« je predlog za milejšo kazen razložil zagovornik.
Tožilka Anita Filipčič po drugi strani razen priznanja in obžalovanja olajševalnih okoliščin ni našla. Bogdanović je fizično šibkejši partnerici že v preteklosti grozil s smrtjo, malo pred usodnimi zabodi pa ji je na kraju dejanja zadal še tope poškodbe. Izpostavila je še obtoženčevo predkaznovanost – v dvajsetih letih je bil namreč že osemkrat pravnomočno obsojen, dvakrat za dejanje z elementi nasilja. Predlagala je tudi podaljšanje pripora do pravnomočnosti sodbe, kar je sodnica odredila. Pa čeravno naj bi se Bogdanović po štirih mesecih pripora po navedbah zagovornika uredil, nehal jemati droge in se »čustveno konsolidiral«.