Slabe tri ure je v torek trajala kazenska obravnava na celjskem okrožnem sodišču, kjer prvaku SDS Janezu Janši, nekdanjemu direktorju Eurogradenj Klemnu Gantarju in Imosa Branku Kastelicu sodijo zaradi očitkov iz obtožnice specializiranega državnega tožilstva, ki se nanaša na domnevno sporne posle prodaje dobrih 15 tisoč kvadratnih metrov velikega zemljišča z ruševino kmetije iz 19. stoletja. Tega je prvak SDS kupil tik po osamosvojitvi, ko je bil minister za obrambo, marca 2005 pa ga je prodal gradbenemu podjetju Imos, ki se je ukvarjalo z nakupom in prodajo nepremičnin. Slednje je za zemljišče, ki so ga kupili prek Eurogradenj, odštelo 120 tisoč evrov več, kot je bilo vredno po cenitvi. Specializirano državno tožilstvo je posel vzelo pod drobnogled, ker je šlo, po njihovem, v tem primeru za navidezen posel, s katerim so Janši olajšali nakup stanovanja v Ljubljani oziroma mu celo »podarili« del kupnine. Tudi zato, ker se dobrih 15 tisoč kvadratnih metrov veliko zemljišče nahaja znotraj Triglavskega narodnega parka, kar pomeni, da je zaradi številnih omejitev vredno precej manj, kot je zanj odštel Imos. Sodišče se zato v kazenskem postopku trudi, na podlagi dokumentacije, cenitev in izpovedb številnih prič, razvozlati, če je pri tem poslu šlo za kaznivo dejanje zlorabe na škodo podjetja Imos, kar tožilstvo očita nekdanjemu direktorju Imosa Kastelicu, ter pomoč pri tem, kar očita Janši in Gantarju.

Protest pred sodiščem

Janez Janša, Trenta, sodišče v Celju. Foto: Mojca Marot

Zjutraj se je zbralo okoli 20 ljudi. Foto: Mojca Marot

Sodnica Cvetka Posilovič je v torek zaslišala še dve priči in sicer nekdanjega komercialnega direktorja Imosa Mitjo Majnika in stečajno upraviteljico družbe Branko Remškar. Slednja je dejala, da so za vse nepremičnine, ki so se znašle v stečajni masi, izdelali cenitve po tržni in likvidacijski ceni, večino pa so že prodali. Kar se tiče zemljišča v Trenti pa, da ta posel ni bil zanimiv za sam stečajni postopek, saj gledajo na odprte zadeve za eno, največ tri leta nazaj. Veliko dlje je trajalo zaslišanje Majnika, ki je povedal, da je bila Trenta zanimiva tržna priložnost, a da on ni odločal o tem, kaj bo z zemljiščem, niti se ni spomnil, da bi kdaj nekdanji sodelavki Nikolaji Kogovšek Gilčvert naročil cenitev zanj. Dejal je, da je Kogovšek Gilčvert večinoma delala cenitve nepremičnin za prodajalce, ne za Imos, in da v Imosu pred nakupi nepremičnin nikoli niso naročali cenitev, so pa sami izdelali strukturne prodajne cene, ki so bile sestavljene iz ocene zemljišča in stroškov, tudi nepredvidenih, saj so se na podlagi tega odločali, kaj bodo kupili. Je pa Majnik, zanimivo, kriminalistom leta 2013 dejal tudi, da če bi Janša ponudil parcelo njemu, je sam ne bi sprejel. Pa tudi, da je Imos delal »usluge« tako desnim, kot levim, čeprav se tega v torek na sodišču ni spomnil.

Protest pred celjskim sodiščem. Foto: Mojca Marot

Popoldanski protest pred sodiščem. Foto: Mojca Marot

Na shodu je prišlo tudi do incidenta. Policija je poročala, da so na neprijavljenem shodu obravnavali kršitev javnega reda in miru: »Do kršitve je prišlo, ko se je na prizorišče pripeljalo vozilo ene od medijskih hiš, skupina zbranih pa je začela pljuvati in udarjati po vozilu. Eden od prisotnih je močneje brcnil v vozilo. Ko smo ga zaradi izvedbe postopka nameravali pospremili do intervencijskega vozila, se je uprl, zato smo uporabili pooblastila. Omenjenemu udeležencu shoda smo izdali plačilni nalog.«

Janez Janša je po koncu današnje obravnave nagovoril udeležence shoda. Foto: Damjana Žišt

Janez Janša je po koncu današnje obravnave nagovoril udeležence shoda. Foto: Mojca Marot

O dogajanju pred celjskim sodiščem je ministrica za pravosodje Andreja Katič govorila s predsednikom vrhovnega sodišča Miodragom Đorđevićem – strinjala sta se, da vsa opozorila o spoštovanju pravne države, neodvisnosti sodstva in strpnega dialoga žal vsakič znova naletijo na gluha ušesa.

Priporočamo