Znane so podrobnosti grozljivega umora na Brniku. Preiskava kranjske kriminalistične policije je pokazala, da je osumljeni 39-letni državljan Irana z urejenim statusom za bivanje v Avstriji svoji nekdanji partnerki na brniškem letališču v četrtek zvečer z nožem prizadejal več kot deset globokih vbodnih ran po telesu. Grozi mu od petnajst do trideset let zapora.
Na žrtev čakal dlje časa
Kot smo že poročali, so bili gorenjski policisti minuli petek zjutraj obveščeni o najdbi ženskega trupla na enem od parkirišč na območju Brnika. Na grozljiv prizor je naletel eden od zaposlenih na brniškem letališču, kmalu pa se je izkazalo, da je ženska umrla zaradi nasilnega dejanja. Kot je danes pojasnil vodja kranjskega oddelka za organizirano kriminaliteto Luka Pisovec, je 33-letna Iranka, ki je živela v sosednji Avstriji, v četrtek okoli 19.20 z letalom iz Carigrada prispela na brniško letališče. »Po opravljenih formalnostih na meji in letališču se je sama odpravila na bližnje parkirišče, kjer je imela parkiran avtomobil. Ko je prišla do vozila, je do nje pristopil moški in ji na zahrbten in grozovit način z ostrim predmetom prizadejal več vbodnih ran po telesu,« je pojasnil Pisovec, ki je poudaril, da je 39-letnik svojo žrtev čakal dlje časa, umor pa nato izvršil zelo hitro in takoj po umoru pobegnil z avtomobilom avstrijske registracije.
Aretirali so ga v supermarketu, umor je priznal
Kriminalisti so osumljenca kmalu identificirali in se povezali s kolegi iz Celovca, ki so osumljenca v soboto ob enih popoldne aretirali v supermarketu, kjer je bil zaposlen. Pri aretaciji so jim pomagali tudi pripadniki specialne enote Kobra, 39-letnik pa se aretaciji ni upiral.
Po besedah Pisovca vse kaže, da je 39-letnik moril zaradi maščevanja in ljubosumja, ker sta se s partnerko razšla. S preiskavo vseh okoliščin tragedije sicer še nadaljujejo, Pisovec pa ocenjuje, da je šlo za »klasičen femicid«.
Med zaslišanjem v Avstriji je 39-letnik sicer že priznal umor, policisti pa so pri njem našli in zasegli tudi morilsko orožje, oblačila in druge dokaze.
Čakajoč na izročitev
39-letnika so kranjski policisti že v soboto kazensko ovadili zaradi kaznivega dejanja umora na zahrbten in grozovit način, zaradi česar mu grozi od 15 do 30 let zapora. Trenutno je še vedno priprt v Avstriji, stekli pa so postopki za njegovo izročitev. Če se bo osumljeni z izročitvijo strinjal, lahko do nje pride hitro, v nasprotnem primeru pa se utegne postopek nekoliko zavleči.
Kot je pojasnil predstavnik celovške policije Oberst Gottlieb Turk, imata morilec in žrtev tri otroke, pred nekaj leti pa sta se ločila. Petletna deklica je živela z materjo, 14-letni sin z očetom, še en otrok pa je zaradi telesne oskrbe v zavodu na avstrijskem Koroškem.
Po besedah avstrijskega policijskega predstavnika se je iranski par v Avstrijo preselil leta 2017. Poročena sta bila že od leta 2008, pred nekaj leti pa sta zaživela vsak po svoje.
Skrajno nasilje nad ženskami
Brniški umor je še eden izmed femicidov, ki so letos pretresli Slovenijo. Aprila smo poročali o naključni najdbi trupla dotlej dva tedna pogrešane 33-letne Sabine A. iz Markovcev. Na kraj umora jo je zvabil 37-letni mož, tam pa jo je čakala njegova 33-letna sodelavka (s katero sta se, nezadovoljna v zvezah, zbližala). Večkrat jo je zabodla, njeno truplo pa zvlekla do mesta, kjer jo je zakopala. Mož je ženo najprej prijavil kot pogrešano, policiji pa predal tudi »njeno« poslovilno pismo (ki ga je v resnici napisala ljubica).
Proti koncu septembra je v industrijski coni Pameče v Slovenj Gradcu 30-letni državljan Severne Makedonije s pištolo ustrelil 40-letno bivšo partnerko, nato pa je sodil še sebi. Pričakal jo je v njenem avtu, skril se je v prtljažnik, ko je speljala, pa jo je napadel. Moškega je policija pred tem že obravnavala, nazadnje avgusta letos in sicer zaradi grožnje, da bo žrtvi zažgal hišo in da jo bo odpeljal v tujino.
Pet do sedem femicidov na leto
V Sloveniji letno v povprečju beležimo od pet do sedem umorov žensk, femicidov, ki so posledica intimnopartnerskega nasilja oziroma družinskega nasilja. Vsak drugi umor ženske zagreši partner ali nekdanji partner. Strokovnjaki poudarjajo, da so femicidi običajno rezultat dolgotrajnega psihičnega, spolnega in/ali fizičnega nasilja, ki pa ga žrtve iz strahu ali sramu skrivajo in ne prijavijo. Ženske, ki se odločijo zapustiti nasilno zvezo, so po navedbah strokovnjakov prav v tem trenutku najbolj ranljive, saj nasilni partner ne izgubi le partnerice, temveč tudi nadzor, ki ga je imel nad njo. To lahko sproži pogubne posledice. Praviloma so grožnje v takih primerih prisotne že prej. Po statistiki Vrhovnega državnega tožilstva je nasilne smrti med letoma 2013 in 2022 umrlo 119 žensk.