»Nisem bil tam, nimam se za nič zagovarjati, nisem storil nobenega kaznivega dejanja,« se je eritrejski državljan Coco Filip Faragala odzval na očitke tožilstva, da je novembra lani v Plečnikovem podhodu v centru Ljubljane skušal ubiti Majo G. A to je bilo bolj ali manj edino smiselno, kar je v eni uri povedal pred petčlanskim senatom. Pokimal je, da razume obtožbo, a njegove nadaljnje izjave tega niso povsem potrjevale. Namesto da bi prebral svoj zagovor, kot sta bila z zagovornikom po uradni dolžnosti dogovorjena, je 30-letnik le ponavljal, da je bil v času očitanega mu napada na britanskem veleposlaništvu v Ljubljani ter da ima za to dokaz. Nakazoval je, da je to prav bel list, ki ga je držal v rokah, a se je po kakšne pol ure izkazalo, da je na njem zapisan njegov zagovor. »Majo sem videl dopoldne tistega dne, ne popoldne. Potem ko sem odšel, pa ne vem, kaj se je dogajalo,« je obtoženi za hip dejansko spregovoril o temi, zaradi katere sploh poteka sojenje, a se že v naslednjem trenutku osredotočil na drugo. Oziroma več njih. Prek tolmača je potarnal o slabih razmerah, bolezni in praskanju (a ni bilo povsem jasno, ali govori o Eritreji ali priporu, v katerem je trenutno), o zdravilih, ki ne pomagajo, svobodi, po katero je prišel v Evropo, narkomanih, ki kradejo in se režejo …

»Kaj bi odgovarjal? Saj nisem nor!«

Predsednik senata David Špernjak ga je večkrat prekinil in ga z vprašanji usmeril v zagovor o usodnem napadu (ter mu obenem večkrat zatrdil, da ima pravico tudi molčati). »Zakaj bi odgovarjal na vprašanja? Nima smisla. Nisem kriminalec. Samega sebe ne bom ubil, saj nisem nor,« se je Coco Filip Faragala rahlo razhudil in si s prstom naredil črto čez vrat. Vseeno je nadaljeval in se znova vprašal, zakaj sploh stoji v sodni dvorani, zakaj je bil aretiran in da še nikoli ni bil v taki situaciji. »Ne vem, zakaj sem tukaj. Nikoli še nisem bil pred sodiščem. Nikoli se mi še ni bilo treba braniti,« je postal vznemirjen. Kar seveda ni res. Obtoženi je stari znanec tako (slovenske) policije kot pravosodnega sistema. Bil je v več postopkih zaradi nasilnega vedenja, zaradi »kraje« kabla za televizijo je napadel dva sostanovalca v samskem domu in ju poškodoval, leta 2018 pa bil obsojen na štiri mesece ter na leto in enajst mesecev zapora. Toda vrnimo se k aktualnemu postopku. Po eni uri govorjenja in ponavljanja je Faragala dejal, da se ne misli zagovarjati zaradi ženske, ki je odvisnica od drog, pri čemer je mislil na oškodovanko. »Sam nisem nikoli jemal mamil. Nisem odvisnik,« je bil jasen. Rahlo kaotično in ne povsem povezano govoričenje obtoženega je sodnik na neki točki prekinil in odobril predlog obrambe po postavitvi izvedenca psihiatrične stroke, ki bo ugotavljal, ali je obtoženi zmožen v postopku skrbeti za lastne pravice.

Dejanje zanika

Eritrejec je že na predobravnavnem naroku zanikal, da bi skušal 15. novembra lani v Plečnikovem podhodu Majo G. ubiti. Za priznanje krivde mu je tožilstvo sicer ponudilo šest let in pol zapora. V obtožnici piše, da je oškodovanko najprej z roko udaril v obraz, jo zmerjal in pozival k pretepu, nato šel stran, a kmalu pritekel nazaj in jo od zadaj zabodel v desni del trebuha. Maja G. je preživela le zaradi hitre zdravniške pomoči. Kakšen naj bi bil motiv za napad, ni jasno, po neuradnih informacijah pa napadena trdi, da ga ni izzivala, pa še, da med njima ni bilo kakšnih zamer. Poznala sta se z ulice, na kateri naj bi oba živela. Nadaljevanje sojenja je predvideno za sredino avgusta. 

Priporočamo