Vse od sobote zvečer poteka obsežna reševalna akcija 32-letne speleologinje Ottavie Piana, ki je po padcu ostala ujeta v jami Bueno Fonteno blizu Bergama na severu Italije. Reševalna akcija, v kateri sodeluje več kot sto reševalcev, je obsežna in zapletena, saj je bila Piana ujeta 500 metrov globoko v jami. Poleg tega ima zlomljenih več kosti.
Sodeč po video posnetkih reševalcev, ki so jih objavili na portalu italijanskega časopisa Corriere della Serra, so se do ženske že prebili, jo uspeli spraviti na nosila, jo imobilizirati, zdaj pa se počasi vzpenjajo proti izhodu jame. Tuneli so ozki, zato je pot do dnevne svetlobe še dolga. Iz jame naj bi jo rešili enkrat jutri.
Uporabili tudi eksploziv
»Bila je dehidrirana, zato sem ji dal infuzijo. Ima nekaj zlomov, stanje se lahko poslabša, a ostajam optimističen,« je za italijanski časnik stanje poškodovane komentiral zdravnik Rino Bregani, ki je bil med prvimi pri njej. Kraj nesreče je od vhoda v jamo oddaljen približno štiri ure hoje.
Po podatkih reševalnih služb je 32-letnica skupaj še z osmimi kolegi raziskovala doslej še neraziskan del jame. Med spuščanjem v ozek predor je izgubila oporo in zdrsnila pet metrov v globino, pri čemer se je poškodovala. Ostali so takoj poklicali na pomoč.
Že v nedeljo zvečer so jo pripeljali do točke, kjer so v jami postavili ogrevan bazni tabor, včeraj pa so se z nosili prebili skozi najožji del jame. Še posebej ozke prehode so morali razširiti z eksplozivom.
Razvejano jamo Bueno Fonteno v gorah na severni obali jezera Iseo so odkrili šele leta 2006. Gre za ogromen labirint podzemnih hodnikov, slapov in jezer s skupno dolžino 50 kilometrov. Raziskana ni niti polovica tega območja.
Opravljajo pomembno delo
Ekipa devetih speleologov jo raziskuje v okviru večletnega projekta, v katerem izvajajo kartiranje podzemlja in analizirajo pomembne vire, kot je pitna voda, je pojasnil predsednik italijanskega speleološkega društva Sergio Orsini. Poudaril je, da gre za pomembne raziskave, saj je v jami ujeta 32-letna speleologinja v zadnjih dneh postala tarča hudih kritik. Iz iste jame so jo namreč reševali že julija lani, akcija pa je trajala dva dni.
Spletni komentatorji opozarjajo, da gre za izjemno drago reševalno operacijo, eni svetujejo, naj žensko »kar pustijo tam«, drugi jo napadajo zaradi njenega spola. Orsini zato ponavlja, da speleologinja v jami ni zaradi lastnega veselja in prostočasne dejavnosti, temveč opravlja resno in pomembno nalogo, ki bo pozitivno vplivala na vse ljudi v okolici. V bran so ji stopili tudi kolegi, ki Ottavio Piano opisujejo kot zagnano, strokovno in predano delu, ne pa kot avanturistko, ki se brezglavo podaja v nevarnost.