Delfini so v Sloveniji in Evropi strogo zavarovana vrsta, kar pomeni, da je njegov uboj kaznivo dejanje. V društvu Morigenos, ki populacijo delfinov v Tržaškem zalivu in okoliških vodah preučuje in spremlja že 22 let, so zato primer prijaviti policiji. 

V skladu z uveljavljeno prakso so po navedbah društva na Nacionalnem veterinarskem inštitutu Veterinarske fakultete v Ljubljani naslednji dan po najdbi delfinjega trupla opravili temeljito obdukcijo, ob tem pa odvzeli tudi vzorce za dodatne diagnostične preiskave. »Po vseh opravljenih analizah so rezultati obdukcije pokazali, da je bil delfin ustreljen,« so danes sporočili.

Ustreljen delfin Foto: Morigenos

Delfin je poginil zaradi strelne rane. Foto: Morigenos

Kot je ob tem poudaril predsednik društva Tilen Genov, gre za prvi pri nas zabeleženi primer ustreljenega delfina v sodobnih časih. »Naši kolegi na Hrvaškem so takšnih primerov imeli že več, pri nas pa gre za prvi tovrstni primer,« je dejal.

Po besedah Tomislava Pallerja z Nacionalnega veterinarskega inštituta, ki je vodil obdukcijo, je bila žival ustreljena v levi stranski predel prsi. »Po vstopu v telo je izstrelek prebil levo prsno steno, prebil obe pljučni krili in skozi desno prsno steno izstopil iz telesa. Od vitalnih organov je izstrelek poškodoval pljuča, zato je najverjetneje, da je žival poginila za posledicami motenj v dihanju. Odgovor na vprašanje, s kakšnim strelnim orožjem je bila žival ustreljena, bi prepustil strokovnjakom za orožje. Na mestu strelnih ran smo namreč našli delce izstrelka, ki smo jih zavarovali za potrebe balistične preiskave,« je razložil.

Ustreljen delfin Foto: Morigenos

»Razpadlost trupla kaže na to, da je bila žival v trenutku najdbe mrtva že vsaj več dni, zato ni znano, kje je bila žival ustreljena,« pravijo v društvu Morigenos. Foto: Morigenos

Ustreljen bi lahko bil tudi v Italiji ali na Hrvaškem

»Razpadlost trupla kaže na to, da je bila žival v trenutku najdbe mrtva že vsaj več dni, zato ni znano, kje je bila žival ustreljena. Glede na to, da si Tržaški zaliv delijo Slovenija, Italija in Hrvaška, je lahko do kaznivega dejanja prišlo tudi zunaj Slovenije,« so pojasnili.

Ob tem so v društvu še opozorili, da so delfini in drugi veliki morski plenilci pomemben člen morskih ekosistemov, ki pomaga zagotavljati ravnovesje v morskih prehranskih spletih. Njihovo varstvo ima zato širši pomen pri dolgoročnem ohranjanju zdravega morja, kar je pomembno tudi za ljudi.

Priporočamo