V procesu zoper Lazarja Terentića, ki je maja letos v Mariboru vzel življenje svoji partnerici Emiliji M. in dve noči prespal ob njenem truplu, je sodnica ugodila predlogu obrambe in iz današnjega naroka izključila javnost.
Nemogoče si je predstavljati, kako sta se danes počutili mati in sestra pokojne Emilije M., ko sta se bili na sodišču primorani soočiti z njenim krvnikom Lazarjem Terentićem. Ta je sedemindvajsetletnici, s katero sta bila kakšnega pol leta v intimnem razmerju, vzel življenje v noči na 26. maj letos, dan in pol po tem, ko je po odpustu iz psihiatrične bolnišnice prišla k njemu v garsonjero na Partizanski cesti v Mariboru. Zakaj sta se sporekla, ni znano, ve se le, da je Terentić Emilijo M. med prepirom brutalno pretepel in jo hudo poškodoval, nato pa jo stiskal za vrat, dokler se ni zadušila. Zločin je bil v mesto ob Dravi še posebno odmeven zaradi Terentićevega obnašanja po dejanju, saj je poleg mrtve ženske prespal dve noči in se ves ta čas pretvarjal, kakor da sta se zgolj malo sporekla.
Pretresalo se je družinsko življenje
Tožilstvo je Lazarja Terentića obtožilo uboja. Če bi na predobravnavnem naroku priznal krivdo, bi tožilka zanj predlagala 12 let zapora, a je obtoženi septembra tožilsko ponudbo zavrnil in se pred sodnico Ksenijo Hrastnik izrekel za nedolžnega, na novembrskem pričetku sojenja pa je njegov zagovornik Simon Dolinšek napovedal, da se bo Terentić do nadaljnjega branil z molkom. Danes je sodnica k pričanju povabila mati in sestro pokojne ter njenega svaka. Ko so se povzpeli v drugo nadstropje mariborskega okrožnega sodišča in na hodniku zagledali obtoženega, tam niso zdržali. Spogledali so se in se v tišini sporazumeli, da bodo na oklic obravnave raje počakali pol nadstropja niže.
Še preden so vstopili v sodno dvorano in še preden jih je sodnica poučila o dolžnostih in pravicah priče v kazenskem postopku, je postalo jasno, da novinarji ob njihovem zaslišanju ne bomo prisostvovali, za kar je poskrbel odvetnik obtoženega. "Danes se bodo pretresali podatki o družinskem življenju in zdravstvenem stanju tako obtoženca kot oškodovanke. Obramba je prepričana, da je potrebno z današnje obravnave zaradi varstva javnega reda, morale, varstva osebnega in družinskega življenja obtoženca in oškodovanke izključiti javnost," je predlagal Dolinšek. Sodnica je predlogu ugodila in javnost izključila iz celotnega današnjega naroka, saj je poleg matere, sestre in svaka pokojne pričal tudi sodni izvedenec s področja psihiatrije Mladen Vrabič.
Kot že omenjeno, se je Emilija M. zdravila v psihiatrični bolnišnici. Po naših neuradnih podatkih je bolehala za paranoidno shizofrenijo in je bila zaradi bolezni večkrat hospitalizirana, nazadnje marca letos, na zaprtem oddelku mariborske psihiatrije, kjer jo je Terentić redno obiskoval, zaradi česar se je 24. maja letos, ko so jo odpustili iz bolnišnice, vrnila k njemu.
Dan kasneje, samo nekaj ur pred ubojem, je obiskala svojo mater, kjer se je srečala tudi s sestro in svakom. Vsi trije so ji priznali, da jih skrbi zanjo predvsem zaradi Terentića, saj so v preteklosti opazili, da je bila v njegovi prisotnosti prepirljiva in agresivna. Ob tem je potrebno omeniti, da je bila Emilija M. zaradi svoje agresivnosti letos kar petkrat v policijski obravnavi zaradi kršenja javnega reda in miru z elementi nasilja, marca pa je imela takšen izpad, da so jo kriminalisti kazensko ovadili zaradi nasilja v družini in ji izrekli ukrep prepoved približevanja materi in sestri. Zaradi nasilnega izpada je marca in še enkrat prej pristala v psihiatrični bolnišnici. Bila je heteroagresivna, konfliktna in podvržena nasilnim dejanjem, na kar je po vsej verjetnosti vplivala njena bolezen, zato ji je družina, ko je prišla iz bolnišnice, to tudi odpustila. Obljubili so ji, da ji bodo pomagali v življenju, tudi finančno. Mati je kriminalistom po naših neuradnih podatkih povedala še, da je nameravala hčerko prepričati, da bi se preselila nazaj v Srbijo, kjer so živeli do leta 2018, a ji je Terentić žal prekrižal načrte.
Da njena hči leži v krvi, je izvedela od krvnika
Užolaščena družina Emilije M. si zagotovo na tistem obisku ni mislila, da se vidijo zadnjič. Terentić jo je zadavil nekaj ur za tem, ko se je vrnila od matere, da je hči mrtva, pa je mati izvedela šele v soboto, 27. maja. Dopoldan je Emilijo poklicala po telefonu. Ker se je ni oglasila, je poklicala še Terentića, a ga ni dobila. Klic ji je vrnil dve uri in pol kasneje in ji najprej rekel, da Emilija spi, nato pa jo je šokiral z razkritjem, da je njena hči vsa krvava in v komi, saj sta se stepla. Mati pokojne je nemudoma poklicala svojo drugo hči in njenega partnerja in ju obvestila, kaj ji je rekel Terentić. Par je skočil v avto in se odpeljal proti Partizanski cesti, med vožnjo sta poklicala reševalce in prijavila, kaj se je domnevno zgodilo. Reševalci nesrečni ženski niso mogli več pomagati, zdravnica je na kraju ugotovila, da je mrtva že več kot en dan. Sestra in svak pokojne sta medtem prispela na kraj in v bližini opazila Terentića, o čemer sta obvestila policiste, ki so 20-letniku pred večstanovanjsko hišo na naslovu Partizanska 29 odvzeli prostost.