Nelson je za ustvarjanje slik uporabil računalniški program z umetno inteligenco daz 3D. Prodajal jih je v internetnih klepetalnicah, kjer se je o spolnih zlorabah otrok tudi pogovarjal. V 18 mesecih je s prodajo slik na spletu zaslužil približno 5000 funtov. V nekaterih primerih je sprejel tudi naročila za slike na podlagi fotografij otrok, ki so mu jih posredovale stranke. Posebnost Nelsonovih izdelkov je bilo tudi, da ni šlo za običajne dvodimenzionalne slike, temveč kar za 3D podobe.
Sodnik Martin Walsh je ob izreku kazni Nelsonu dejal, da je »nemogoče vedeti«, ali so bili otroci zaradi njegovih slik zlorabljeni. Ob tem je dodal še, da Nelson ni upošteval škode, ki jo je povzročila distribucija »pretresljivega in ogabnega« gradiva. »Zdi se, da pokvarjenost nima meja, kar se kaže v slikah, ki ste jih bili pripravljeni ustvariti in pokazati drugim.«
S tehnologijo rastejo tveganja za otroke
Nelsona so ujeli, potem ko je policistu pod krinko v spletni klepetalnici povedal, da računa 80 funtov za ustvarjanje novega lika z uporabo posredovanih slik. Ob tem naj bi se Nelson policistu bahal, da je že ustvaril prizore pretepanja, zadušitve, obešanja, utapljanja, obglavljanja, nekrofilije … Tožilec David Toal je ob tem poudaril, da je bahavi zapis policistu zaključil s smejočim emotikonom. Je pa tožilec povedal še, da se je Nelson ob aretaciji zavedal zavrženosti svojega ravnanja in celo ocenil, da mu je vse skupaj ušlo izpod nadzora.
Med preiskavo so policisti identificirali osumljence in žrtve po vsem svetu, vključno z Italijo, Francijo in ZDA. Nelson je bil med drugim spoznan za krivega tudi za spodbujanje k posilstvu otroka, mlajšega od 13 let; poskusa spodbujanja fanta, mlajšega od 16 let, k spolnemu dejanju; distribucije in izdelave nespodobnih slik ter posedovanja prepovedanih slik.
»Tehnologija se hitro razvija in žal s tem raste tudi tveganje za otroke. Upam, da bo ta obsodba jasno sporočilo tistim, ki izkoriščajo to tehnologijo in škodujejo otrokom: organi pregona vas bodo odločno zasledovali in privedli pred sodišče,« je primer komentirala tožilka Jeanette Smith.
Umetno ustvarjene pedofilske vsebine našli tudi v Sloveniji
Čeprav je bila Nelsonova obsodba prva za takšno dejanje v Združenem kraljestvu, ne gre za osamljen primer. Z umetno ustvarjenimi pedofilskimi vsebinami so se soočili tudi že slovenski policisti. Storilce takih kaznivih dejanj se v Sloveniji preganja po 176. členu kazenskega zakonika, ki prepoveduje pridobivanje, izdelavo, razširjanje, prodajanje, uvoz, izvoz, ponujanje in posedovanje gradiva zlorabe otrok ali drugačnega seksualnega gradiva, ki vključuje mladoletne osebe ali njihove realistične podobe.
»Izdelava, posest, razširjanje … gradiva, ki je umetno generirano in prikazuje realistične podobe otrok, ki so spolno zlorabljeni oziroma izkoriščeni v spolne namene, so prepovedani,« je pred časom za Dnevnik potrdil Drago Menegalija z Generalne policijske uprave. Na vrhovnem državnem tožilstvu so za Dnevnik pojasnili še: »Virtualna otroška pornografija je lahko digitalizirana risba na papirju, lahko je rekombinacija fotografij konkretnih oseb, ki so tako spremenjene, da ni mogoče ugotoviti, za katero osebo gre, ali je gradivo v celoti izdelano s pomočjo računalniških programov.«
Na slovenskih tožilstvih se s takimi primeri sicer še niso srečali. So pa obravnavali dva primera posesti stripov, ki so vključevali risbe golih otrok v seksualiziranih položajih.