Konec januarja se je na glavni cesti med Kresnicami in Litijo v Spodnjem Hotiču zgodila nenavadna nesreča, ki se je končala s poškodbo kar štirih pešcev. Vanje je trčil voznik osebnega avta z najmanj 2,2 promila alkohola v krvi. »Nimam kaj tajiti. Kar se je zgodilo, se je zgodilo,« je 51-letni Blaž Končar pred dnevi izjavil pred ljubljansko okrožno sodnico Urško Čebela in priznal očitke iz obtožbe, da je zagrešil kaznivo dejanje nevarne vožnje. Grozilo mu je do pet let, dobil pa je 14 mesecev zapora, a mu za zapahe ne bo treba – kazen bo odslužil z delom v splošno korist.

Osemindvajsetega januarja nekaj minut pred eno uro zjutraj je torej Končar močno pijan vozil opel astro v smeri Litije. V domačem Spodnjem Hotiču ni peljal po desnem smernem vozišču, pač pa zapeljal čez sredinsko črto in na nasprotni vozni pas vse do roba tega, kjer so drug za drugim v smeri proti Litiji hodili štirje mladi fantje. S sprednjo levo stranjo avtomobila je trčil vanje, da so drug za drugim popadali po tleh. Trije so bili lažje poškodovani, eden pa hudo: dobil je udarnine po glavi in desni goleni, pretres možganov ter zvin in nateg vratne hrbtenice.

Tožilka Maja Ulčar je za primer, da krivdo za nevarno vožnjo prizna na predobravnavnem naroku, predlagala leto in dva meseca zapora, ki bi se izvršil z delom v splošno korist. Dejala je, da meni, da bo takšna kazen dosegla svoj namen, da torej Končar kaj takega ne bo več ponovil. Za takšno kaznivo dejanje je treba obvezno izreči tudi stransko kazen, prepoved vožnje, tožilka jo je predlagala za enako časovno obdobje. Končar je takoj priznal. »Vem le, da mi je žal za to, kar se je zgodilo, fantom se še enkrat opravičujem ...« je dejal oškodovancem, ki so bili na narok prav tako vabljeni. Prišli so trije. Četrtega, hudo poškodovanega v nesreči, je zastopal odvetnik Benjamin Peternelj, ki je v sodni spis vložil premoženjskopravni zahtevek. Od obtoženega terja 7520 evrov odškodnine za prizadejano materialno in nematerialno škodo.

Prepoved vožnje ga bolj boli

Končar in njegov zagovornik Iztok Šubara sta prosila za nižjo kazen od predlagane. Šubara je opozoril, da je treba še bolj upoštevati priznanje, zaradi katerega se bo postopek končal bistveno hitreje, kar je v prid tudi oškodovancem. Poudaril je, da obtoženi še ni bil kaznovan zaradi kaznivih dejanj, tudi prekrškovno evidenco ima prazno. »Tako kot zagovornik prosim za nižjo kazen, sploh v delu, ki se nanaša na prepoved vožnje, ker potrebujem avto za opravljanje svojih obveznosti,« je dodal obtoženi.

A je sodnica na koncu kar sledila tožilkinemu predlogu. Poudarila je, da je ob zagroženi petletni zaporni kazni dobil kazen »v najnižjem segmentu«, sploh upoštevaje stopnjo alkoholiziranosti in štiri poškodovane. Z delom v splošno korist je soglašala in določila, da mora delovno obveznost opraviti v treh letih po pravnomočnosti sodbe. Na voljo mu je dala najdaljše možno obdobje, da bo to čim manj vplivalo na njegove družinske in službene obveznosti, je dejala. En dan zapora se bo nadomestil z dvema urama dela, izvajanje pa bo nadzorovala probacijska služba. Če vseh delovnih obveznosti ne bo opravil, bo neopravljeni del moral odslužiti v zaporu.

Že takoj po nesreči so mu začasno odvzeli vozniško dovoljenje, brez njega bo skupno 14 mesecev. Plačati mora tudi stroške postopka, oškodovanca pa so s premoženjskopravnim zahtevkom napotili na civilno pravdo.

Priporočamo