Trije priznani slovenski ortopedi, obsojeni zaradi prejemanja podkupnine od podjetja Emporio Medical, ki je dobavljalo medicinsko opremo bolnišnicam, bodo dosojeno zaporno kazen prestajali le ob vikendih ali pa opravljali delo v družbeno korist. Senat višjega sodišča je namreč ugodil njihovim pritožbam, s katerimi so izpodbijali odločitev prvostopenjskega sodišča v delu, ko ni ugodilo njihovim prošnjam po alternativni kazni. Roku Vengustu, vodji oddelka za kirurgijo hrbtenice na ljubljanski ortopedski kliniki, obsojenemu na dve leti in dva meseca zapora (vrniti mora še 33.000 evrov premoženjske koristi), in ortopedu iz Valdoltre Robertu Janezu Cirmanu, obsojenemu na tri leta zapora (vrniti mora še 45.000 evrov premoženjske koristi), so višji sodniki izrekli kazen vikend zapora. Nekdanjemu predstojniku Ortopedske klinike UKC Ljubljana Vanetu Antoliču, obsojenemu na leto in pol zapora, pa je višje sodišče odobrilo delo v splošno korist. Odločitev sodišča je pravnomočna, zdravniki bodo v kratkem dobili poziv na prestajanje zaporne kazni.

Cirmanova odvetnica Martina Cupin je v petek povedala, da je Cirman po izreku sodbe višjih sodnikov sodišče že zaprosil, da bi kazen prestajal v koprskem zaporu (sodišče o tem še ni odločilo) in ne v zaporu na Dobu, kjer obsojeni na vikend zapor običajno prestajajo kazen, saj ima službo v bolnišnici Valdoltra. Sodišče namreč obsojenim zdravnikom ni izreklo varnostnega ukrepa prepovedi opravljanja zdravniškega poklica, zato lahko še naprej opravljajo svoje delo.

Skupaj z zdravniki je bil obsojen tudi nekdanji komercialist v podjetju Emporio Medical Darko Žafran. Leto in pol zapora mu je izreklo sodišče, ker je podkupoval zdravnike, da so pri omenjenem podjetju naročali medicinsko opremo. Kot je v petek povedala njegova zagovornica Varja Holec, je višje sodišče tudi v tem primeru razveljavilo sklep o tem, da se ne dopusti alternativna oblika prestajanja zaporne kazni. »V prošnji prvostopenjskemu sodišču smo zapisali, naj našemu klientu izreče delo v splošno korist, če ne, pa vikend zapor. Ker se prvostopenjsko sodišče ni opredelilo do teh predlogov, bo to moralo storiti znova, so sklenili višji sodniki,« pravi Holčeva.

Zdravniki so obsojeni, ker je sodišče ugotovilo, da so od podjetja Emporio Medical prek Žafrana prejemali nedovoljene nagrade oziroma darila – na primer v obliki naročnin na strokovne revije in kotizacij za strokovna srečanja, plačila novoletnih zabav, nakazil na njihove bančne račune, pa tudi v gotovini, ki jim jo je izročal Žafran.

Priporočamo