Tudi v oktobru je mariborska policija poročala o tovrstnih oškodovanjih. V enem primeru je šlo za sto tisoč evrov, v drugem za pet tisoč, v tretjem pa za 60.000 evrov.

S pomočjo oddaljenega dostopa izpraznijo račun

Tovrstnih prevar je v zadnjem času veliko, oškodovanci pa so z vseh koncev države. Nedavno so mediji poročali o Korošcu, ki je upal, da bo s kriptovalutami nekoliko izboljšal svoj finančni položaj. Postal pa je žrtev goljufije in ostal brez 28.000 evrov.

Septembra je na policijo prišel oškodovanec in povedal, da se mu je neznanec po telefonu predstavil kot uslužbenec menjalnice kriptovalut in povedal, da bi mu rad prenakazal dobiček od trgovanja s kriptovalutami. Moški mu je dovolil dostop do svoje spletne banke prek aplikacije anydesk in tako omogočil, da mu je z računa pobral 1700 evrov.

Policija je takrat sporočila, da obravnava večje število goljufij s telefonskimi klici o lažnem dobičku pri vlaganju v kriptovalute. Goljufi običajno oškodovancem v polomljeni slovenščini zagotavljajo, da jih na virtualni denarnici čaka nekaj tisoč evrov, pogoj za izplačilo pa da je namestitev programa za oddaljen dostop anydesk na računalnik ali mobilno napravo. Storilci tako lahko upravljajo z računalnikom, vstopijo v spletno banko in z računa poberejo čim višjo vsoto. Policija svetuje, da se ne oglašate na neznane telefonske klice iz tujine, na računalnike ne nameščate programov za oddaljen dostop do podatkov in nikomur ne odobrite dostopa do spletne banke ali uporabljanja z osebnimi računalniki ali mobilnimi napravami.

Naredil vse, kar mu je neznanec naročil 

Tega se denimo ni držal moški iz okolice Postojne, ki je septembra ugotovil, da mu na bančnem računu manjka 4500 evrov. Izkazalo se je, da ga je klical neznanec in ga »razveselil«, da ima na blockchainu 6500 evrov. Naročil mu je, naj na telefon namesti aplikacijo blockchain, ko je to storil, mu je moral sporočiti še številko bančne kartice. Moški mu je dejal, naj si na aplikaciji ogleda račun, na katerem je denar. Dejansko je videl znesek v ameriških dolarjih. V aplikaciji je pretvornik za evre in si je ameriški dolar pretvoril v evro, prikazal se mu je znesek okrog 6500 evrov.

Ko je opravil prenos, pa mu je moški rekel, da naj preveri svoj bančni račun. S kodo je vstopil v spletno banko in videl, da je skoraj prazen. Takoj je iz telefona izbrisal aplikacijo in preklical bančno kartico ter zadevo prijavil policiji.

Od vojaka ZN do turškega kirurga in FBI-ja

Na bjelovarsko policijo se je pred dnevi obrnila 74-letna gospa in prijavila spletno goljufijo. Po navedbah hrvaške spletne strani 24sata je lani jeseni prišla v stik z moškim, ki se ji je predstavil kot pripadnik mirovnih sil Združenih narodov. Rekel je, da je v Afganistanu in da zaradi vojnih razmer potrebuje finančno pomoč. Na različne račune v tujini mu je nakazala več tisoč evrov. A tu se zgodba ni končala. Prek mobilne aplikacije je z njo navezal stik moški in se ponudil, da ji bo pomagal vrniti ves denar, a v zameno za denarno nadomestilo. Potem pa jo je kontaktiral še »kirurg iz Turčije« in ji prav tako ponudil pomoč pri vračilu denarja. Povedal je, da jo bo povezal z agencijo FBI. Kmalu za tem je prek mobilne aplikacije od uporabnika z imenom »FBI Worldwide« prejela sporočilo, da je prejela nagrado 25.000 evrov za pomoč pri lovu na spletne goljufe. Zagotovljeno ji je bilo, da bo dobila vrnjen ves denar in da jo bo čakal na letališču v Zagrebu. In sicer v kodirani kovinski škatli, da dobi kodo za odprtje te škatle, pa mora nakazati določeno vsoto. In jo je. Večkrat. Skupno so jo ogoljufali za 28.000 evrov.

Mnogi izgubili čisto vse

Pomurski policisti so pred časom obravnavali goljufijo, »težko« več kot 70.000 evrov. Takrat so opozorili, da osebe, ki se predstavljajo z različnimi imeni, ljudi kličejo po telefonu in ponujajo zaslužek z vlaganji v kriptovalute, sklade in umetnine. Žrtve dobijo pošiljko od kurirske službe z odkupnino nekaj sto do več tisoč evrov. V pošiljki je bila kartica bestvouchers.com z geslom za dostop do spletne strani www.thebestvouchers.com. Goljufi žrtvam po telefonu prikazujejo visoke zaslužke, ki naj bi jih že dosegli, a do izplačila ne more priti, če žrtev ne vplača še dodatnega zneska, je takrat pojasnila Suzana Rauš iz PU Murska Sobota.

Na spletni strani varni na internetu, ki deluje v okviru Nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost, svetujejo naslednje. Če vam pri investiranju obljubljajo velike zajamčene zaslužke brez tveganja, ne nasedajte. Naj vas ne premamijo lepe besede, zeleni grafi in neverjetne zgodbe novonastalih bogatašev. Mnogi so v investicijskih prevarah izgubili čisto vse. Opozarjajo, da so glavna tarča spletnih goljufov začetniki v svetu kriptovalut in investicijskega poslovanja. Kot pravijo, se investicijske prevare običajno začnejo z lažnimi oglasi o bajnih zaslužkih, večkrat goljufi pri tem zlorabijo tudi podobe znanih oseb. Policija pa, če strnemo, opozarja: telefonski klic z obvestilom o vašem zaslužku s kriptovalutami je goljufija. 

Priporočamo