V sredo v zgodnjih jutranjih urah je bila cesta pri Zdravstvenem domu (ZD) Velenje zaprta. Razlog – prometna nesreča. A te naslednji dan ni bilo zaslediti v policijskem poročilu. »Zato, ker ni šlo za prometno nesrečo, ampak za nesrečni dogodek,« je pojasnila predstavnica za odnose z javnostjo na celjski policijski upravi Milena Trbulin. Avto z vklopljenimi vsemi smerokazi je stal na otoku na cesti, v njem je sedel občan, ki je zaradi hude stiske kar v pižami šel iskat zdravniško pomoč. Tik pred ciljem je omahnil in umrl. Prvi ga je po naših virih našel reševalec, ki je bil na poti v službo. A mu žal ni mogel več pomagati.

Po takšnem opisu je res šlo za nesrečni dogodek. A po naših zanesljivih informacijah je to le žalosten epilog zgodbe, ki se je začela dobri dve uri prej, ob 4. uri zjutraj, ko je 74-letni občan prvič klical dežurno službo velenjskega ZD. Potarnal je o neznosnih bolečinah, ki so mu jih najverjetneje povzročali ledvični kamni. Povedal je tudi, da ima anevrizmo. Dežurna zdravnica naj bi mu po naših virih pojasnila, da nima na voljo nobenega reševalnega vozila, zato naj v zdravstveni dom pride sam. Oblekel se je in šel. Z vso zdravstveno dokumentacijo vred. V ZD je prejel injekcijo voltarena, nakar so ga poslali domov. Po petnajstih minutah je doma začel močno bruhati, obenem so se vrnile hude bolečine, zato je 55 minut kasneje znova klical velenjski ZD. Ponovno s prošnjo, naj pridejo ponj. Zdravnica naj bi mu – tako naši viri – znova dejala, da do sedme ure (ura je bila okoli 5.30) nima na voljo reševalnega vozila. Tako se je mukoma znova spravil v avto in poskušal priti do ZD. Ni imel več niti toliko moči, da bi se ponovno preoblekel iz pižame. V avto je sedel kar tak in peljal do ZD. Tik pred ciljem je umrl.

ZD Velenje še ne daje uradnih izjav

»Ne morem vam dati nobene izjave, dokler ne bodo znani izsledki strokovne komisije,« je na naša poizvedovanja kratko pojasnil direktor Zdravstvenega doma Velenje Janko Šteharnik. Neuradno je bilo slišati, da ima ZD drugo plat zgodbe, in sicer da naj bi mu ponudili, da pridejo ponj, a naj bi odvrnil, da bo že prišel sam. To naj bi imeli tudi na posnetku, saj se vsi klici snemajo. Tudi to smo želeli preveriti, a je Šteharnik ponovil, da zadeve za zdaj ne more komentirati. Niti ni pojasnil, koliko časa sicer hranijo posnetke pogovorov.

Slišati je bilo tudi, da naj bi v ZD Velenje trdili, da naj občan ne bi povedal, da ima anevrizmo, pri kateri lahko vsak napor povzroči, da žila poči. Da je torej pomoč iskal zaradi drugih težav, ki niso sodile v nujno medicinsko pomoč. V ZD tako po neuradnih informacijah krivdo pripisujejo nesrečnemu naključju, ko je bolečina, ki ni sodila v nujno medicinsko pomoč, morda povzročila, da je počila žila. A podatki s strani ZD so, poudarjamo, še neuradni. Obdukcije (še) ni, niti ni znano, ali bo odrejena, interna strokovna komisija pa tudi še ni zaključila svojega dela.

Nelogično urejena medicinska pomoč

Je pa tragični primer znova odprl debato o tem, kako nelogično je po državi urejena nujna medicinska pomoč. V Velenju, denimo, morajo biti pacienti dobro poučeni, kdaj ob kakšnih težavah koga poklicati, da ne izgubljajo dragocenega časa. Ravno konec januarja je Šteharnik na okrogli mizi o problematiki v domačem zdravstvu takole skušal poučiti paciente: »Velenje med 7. in 19. uro nima dežurnega zdravnika. Imajo ga Nazarje, Žalec in Slovenj Gradec. Ima pa nujno medicinsko pomoč za urgentna stanja, ki pa je dosegljiva samo na številki 112. Med 21. in 7. uro zjutraj, torej ponoči, ob koncu tedna in med prazniki imamo dežurno službo, čez dan pa je, kot rečeno, v sosednjih občinah. Še enkrat – dežurne ambulante Velenje čez dan nima,« je takrat izpostavil. »Če povem na praktičnem primeru: čez vikend ste se slabo počutili, v ponedeljek pa vaš osebni zdravnik ne dela. Koga klicati? V ZD Velenje ne morete, ker nimamo dežurne ambulante, razen če ni stanje za 112. To vam hočemo povedati. Kličite v Nazarje, Žalec ali Slovenj Gradec. Tam so dežurne ambulante. Ali še en primer: zlomili ste si nogo. Kam boste šli? V ZD Velenje boste izgubljali čas. Če pokličete 112, bo prišlo reševalno vozilo brez zdravnika in vas odpeljalo v bolnišnico.«

Opisani tragični primer se je sicer dogajal ponoči, ko bi naj dežurna služba v Velenju normalno delovala. A tudi to, da morajo občani nekajkrat večje občine čez dan nujno zdravniško pomoč v sosednjih občinah, bo treba v državi primerneje rešiti. 

Priporočamo