Kristijan Slodnjak, ki mu na ptujskem sodišču sodijo zaradi pomoči pri umoru Kidričana Andreja Kirbiša, je prejšnji petek kršil ukrep hišnega pripora. Tega je zaradi sojenja zapustil z dovoljenjem sodišča, nazaj pa se ni vrnil pravočasno. Policisti so ga tam iskali dve uri po koncu obravnave, a ga ni bilo, čeprav potrebuje do doma največ dvajset minut. »Sodišče lahko poseže tudi po strožjem ukrepu,« je sodnica Barbara Galun opozorila Slodnjaka. »Z obtoženim sva bila tisti dan v lokalu nasproti sodišča. In sicer zaradi priprave na današnjo obravnavo,« je hitel pojasnjevati njegov zagovornik Andrej Kac. Pravila so jasna, je opozorila sodnica. Za vsak izhod je potrebno dovoljenje sodišča.

Srečanje pol ure pred smrtjo

Andrej Kirbiš je pod streli neznanega storilca umrl sredi februarja lani v kraju Mostje v občini Juršinci. Tožilstvo je prepričano, da je njegov umor naročil Slodnjak, lastnik zavarovalnice v stečaju Slofin, da bi se rešil visokega dolga, ki ga je imel do Kidričana. Obtoženi očitke zanika, brani se z molkom, s pomočjo odvetnika pa skuša pokojnika prikazati kot človeka sumljivega slovesa. Policija je že zdavnaj razblinila špekulacije o mafijskem umoru ter o tem, da bi bil Kirbiš član kakršne koli kriminalne združbe.

O pokojnem in njegovih navadah je v ponedeljek na sodišču pričal mariborski odvetnik Simon Dolinšek, ki je umorjenega nazadnje videl dobre pol ure pred njegovo smrtjo. Pokojni je bil njegova stranka, nazadnje zaradi prekazenskega postopka zaradi domnevnih groženj policistu, zaradi česar so v hišni preiskavi pri Kirbišu celo iskali orožje, a ga niso našli. Odvetniku je prisegel, da policistu, ki ga je ustavil med nadzorom prometa, ni grozil, ampak mu je le navrgel, da bo z njim rešil »po svoje«. Po navedbah odvetnika Dolinška naj bi se mu maščeval tako, da bi njegovi ženi razkril, da jo vara z natakarico. Na dan Kirbiševega umora sta se dobila zaradi priprave zagovora glede očitanih mu groženj, govorila pa sta tudi o hipoteki na nepremičnino obtoženega, s katero je Kirbiš zavaroval posojilo Slodnjaku. Čeprav mu dolga še ni poplačal, sta se dogovorila, da jo je umaknil. To naj bi storil zato, da bi Slodnjak lahko prodal podjetje in mu tako vrnil denar.

Ni mu povedal, s kom se dobi

Ker je odvetnik Dolinšek s sestanka po pomoti odšel s Kirbiševo mapo, sta se tistega dne srečala še enkrat. A ne v pisarni, ker se je odvetniku pokvaril avto. Kirbiš ga je z vrvjo odvlekel do mehanika in ga nato odpeljal domov. »Povabil sem ga na pijačo v hišo, a se mu je mudilo, ker je imel dogovorjen sestanek ob 21. uri. Rekel mi je, da mora v Pacinje in da ima kakšne pol ure do tja.« S kom je bil dogovorjen, ni povedal. Še isto noč je prejel klic s številke 113. Policisti so mu povedali, da je Kirbiš mrtev, on pa jim je povedal o njem vse, kar je vedel. Opozoril jih je na dva fascikla v vrečki, ki ju je opazil na zadnjih sedežih Kirbiševega avtomobila, a ju policija kasneje tam ni našla. »Če bi bilo v vrečki kaj čudnega, kot se namiguje, Kirbiš ta dan ne bi izgubljal časa za pomoč meni. Vozil me je naokrog, do mehanika, domov, sproščeno odpiral prtljažnik, jemal opremo za vleko iz njega,« je presekal namigovanje obrambe, da je bilo v vrečki morda kaj prepovedanega. Da tega neposredno po umoru ni bilo več v avtu, mu je nerazumljivo. »Mogoče je bila vsebina dokumentov pomembna in jih je storilec vzel,« je odvetnik Dolinšek razmišljal na glas.

Kac tudi tokrat ni mogel mimo tega, kaj so policisti našli na domu Kirbiševe partnerice, kjer so hišno preiskavo opravljali zaradi njega. Iskali so pištolo, našli pa nekaj prepovedane konoplje. Od Dolinška je hotel odgovor, koliko konoplje je bilo v tistem na sojenju že večkrat omenjenem »hoboku« in kako velik je bil. »Ne vem, koliko litrov je imela posoda. Nekaj zelenega materiala je bilo, do polovice posode, mogoče tri četrt,« je odgovoril odvetnik Dolinšek. In predvidel, da bi lahko govorili o kakšnega pol kilograma konoplje, ki je bila videti »kot domača trava«. 

Priporočamo