Po treh mesecih premora je na zatožno klop mariborskega okrožnega sodišča včeraj ponovno sedel Šočri Mehmeti, ki je 28. aprila lani v blokovskem naselju ob Betnavskem gozdu v Mariboru z bejzbolskim kijem brutalno pretepel nekdanjo partnerico. Povzročil ji je izjemno hude poškodbe, njeno življenje je nekaj časa viselo na nitki, še vedno pa ni jasno, ali bo Mehmeti za storjeno sploh kazensko odgovarjal. Če bi obveljalo, da je neprišteven, za kaznivo dejanje ne more odgovarjati.
Šočri Mehmeti je bivšo partnerico napadel iz zasede, ko je nič hudega sluteč na zelenici v bližini svojega doma česala psa. »Evo ti, k..., na,« je rekel in začel udrihati po njej. Najprej jo je udaril po glavi, jo nato poškropil s solzivcem in nadaljeval z udarci po celem telesu. Vprašanje, kako dolgo bi brutalnež s kijem še tolkel po nesrečni ženski, če ne bi posredoval nekdanji policist, pregnal storilca in poklical pomoč. Reševalci so prispeli hitro in žrtev odpeljali v univerzitetni klinični center, od koder so policiji nekaj minut po sprejemu sporočili, da je izredno hudo poškodovana predvsem po glavi (zlomil ji je lobanjo, utrpela je odrgnino možganov) in v smrtni nevarnosti. Zdravniki so ji rešili življenje, posledice napada, tako fizične kot psihične, pa (še) niso izzvenele.
Tri različna psihiatrična mnenja
Zaradi ocene psihiatričnega izvedenca Mladena Vrabiča, da Mehmeti zaradi duševne motnje in možganske okvare v času poskusa umora ni bil prišteven, je obdolženi priprt na forenzičnem oddelku mariborske psihiatrije. Ker je v času sodne preiskave obveljal za neprištevnega, tožilka Tadeja Majcen zoper njega ni vložila obtožnice, ampak zgolj predlog za izrek varnostnega ukrepa obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva v zdravstveni ustanovi.
Ko v kazenskem postopku nastopi tak moment, mora sodišče pred začetkom glavne obravnave pridobiti še drugo izvedensko mnenje. Predsednica sodnega senata Maša Blažeka je to tudi naredila, primer pa se je z angažiranjem komisije za fakultetna izvedeniška mnenja obrnil na glavo, saj se strokovnjaki iz komisije, ki jo predstavlja izvedenec Peter Pregelj, niso strinjali z Vrabičevim mnenjem. Ugotovili so namreč, da je bil obdolženi v času dejanja prišteven, njegova sposobnost razumeti pomen dejanja in imeti v oblasti svoje ravnanje pa bistveno zmanjšana, kar bi za obtoženega lahko pomenilo, da bo vendarle moral kazensko odgovarjati.
Da bi se dokončno razčistila vprašanja o obtoženčevi psihi in predvsem, ali je bil v času dejanja prišteven ali ne, je sodišče psihiatroma naložilo, da dopolnita svoji mnenji in se seznanita še s tretjim izvedeniškim mnenjem s področja psihiatrije, ki je bilo za Mehmetija v preteklosti izdelano za potrebe v postopku na murskosoboškem sodišču. Kaj piše v tem mnenju, sodišče pred javnostjo ni razkrilo, neuradno pa smo izvedeli, da je za obdolženega najmanj ugodno.
Sodišče je izvedencema naložilo, da mnenji dopolnita do včerajšnje obravnave, nakar je bilo primorano soočenje med Vrabičem in Pregljem preklicati, saj slednji svoje ocene še ni dopolnil.
Pisal je Janezu Janši
Kot smo že poročali, se Mehmeti v postopku zagovarja, da se mu je že zdavnaj zamračil um in da se dejstva, da bivšo partnerico pretepa s kijem, sploh ni zavedal. »Videl sem sebe s kijem in njo, ki je ležala. Krvi se ne spomnim. Odšel sem domov, sam sem poklical na 113 in povedal, kaj se je zgodilo,« je v nepovezanih stavkih že na novembrskem naroku razlagal senatu. Precej nerazumljivo je opisoval tudi odnos, ki sta ga imela z oškodovanko, pa tudi to, kaj je po njegovem bistvo celotnega primera. Razlagal je namreč, da je bistvo v tem, da mu prisluškujejo po telefonu, mu »hekajo« prek interneta in da se zaradi tega več čas počuti ogroženega, zato je imel v stanovanju pred okni naloženih 17 avtomobilskih gum. »Če bi kdo streljal name, bi zadel gume,« je pripovedoval sodnemu senatu in izstrelil, da za temi grožnjami stoji Janez Janša.
Za besedo je Mehmeti prosil tudi včeraj. »Spomnim se, da sem se tistega dne pripeljal do prvega križišča in jo zagledal na prehodu. Videl sem, da je imela pištolo v roki, in slišal glas 'ubila te bom'. Počutil sem se ogroženega, ne spominjam pa se, kaj je bilo potem,« je sodnemu senatu prebral z lista papirja. Ali je to zgolj obrambna taktika ali pa se res ne spominja več niti tega, česar se je decembra še spominjal, torej da je imel v rokah kij in videl bivšo partnerico ležati v mlaki krvi, bo jasno šele, ko bosta psihiatra predstavila dopolnitev svojih ocen o psihi obdolženega. Predsednica senata je soočenje psihiatrov naznanila za 23. marec.