»Krivde ne priznam, niti nobenih dejstev po obtožbi,« je bil na sodišču kratek in jedrnat Branko Krklec, ko ga je predsednik senata David Špernjak na predobravnavnem naroku povprašal, ali prizna krivdo, ki mu jo očita obtožnica. Po 307. členu kazenskega zakonika ga tožilstvo tokrat preganja zaradi nedovoljene proizvodnje ali prometa z orožjem ali eksplozivom. Krkleca sicer na celjsko sodišče ni bilo, saj ga zaradi kadrovske stiske niso pripeljali iz zapora na Dobu, je pa celjsko sodišče z zapori vzpostavilo videokonferenco, prek katere je predsednik senata izpeljal predobravnavni narok. S tem sta se predhodno strinjala tako obtoženi Krklec kot njegov zagovornik po uradni dolžnosti, odvetnik Dejan Gracer.

Kriminalisti so med hišno preiskavo našli avtomatsko pištolo scorpion, ki se uvršča med prepovedano orožje, dve zažigalni vrvici, ki sta pirotehnična izdelka, sedem kosov detonatorjev ter pet kosov eksploziva, za katerega ni imel ustreznega dovoljenja.

Okrožna državna tožilka Maja Lajh je nato prebrala obtožnico, v kateri Krklecu očita protipravno hrambo strelnega orožja in drugih nevarnih eksplozivnih stvari, ki predstavljajo veliko nevarnost za okolico. Ob preiskavi njegovega doma so namreč kriminalisti pri njem našli avtomatsko pištolo scorpion, ki se uvršča med prepovedano orožje, dve zažigalni vrvici, ki sta pirotehnična izdelka, sedem kosov detonatorjev ter pet kosov eksploziva, za katerega ni imel ustreznega dovoljenja. Njegov zagovornik Gracer je dejal, da ne nasprotuje nobenemu od dokaznih predlogov, predlagal pa je neposredno zaslišanje sodnega izvedenca za balistiko Franca Sabliča, da bi pojasnil, ali očitki iz obtožnice, ki se nanašajo na zažigalno vrvico, detonatorje in eksploziv, ustrezajo kvalifikaciji nevarnosti iz kazenskega zakonika, po katerem Krklecu grozi od enega do deset let zapora.

Umora je obžaloval

Krklec je pištolo in druge nevarne predmete hranil doma, v vasi Škofija v občini Šmarje pri Jelšah, kjer je februarja 2022 zagrešil hud zločin. S pištolo je iz neposredne bližine ustrelil dva pomočnika sodnega izvršitelja, Aleksandra K. in Natašo Z. K. Oba sta se h Krklečevim namenila po nalogu šmarskega okrajnega sodišča, ki je že pred tem zarubilo osebni avto citroën, sicer last Krklečeve žene. Pomočnika sodnega izvršitelja sta torej nameravala zgolj realizirati sklep sodišča, ki je odredilo rubež nepremičnin, za omenjeni avto pa je bila za naslednji dan razpisana dražba.

Za dvojni umor mu je sodnica Gordana Malović lani dosodila 30 let enotne zaporne kazni, Krklec pa je na Dobu še vedno v priporu, saj sodba, ki mu je bila izrečena pred letom dni, še ni pravnomočna. Ker je bil obsojen na 30 let zapora, mora namreč sodbo potrditi še vrhovno sodišče.

Krklec je sicer sodnici lani ugovarjal in vztrajal, da ni kriv. Enako je v solzah skušal prepričati tudi višje sodnike, kamor je pritožbo na sodbo iz vseh pritožbenih razlogov naslovil njegov zagovornik Marko Meznarič. »Zakaj so z menoj tisti dan delali to, kar so? Dejanje obžalujem, se pa ne strinjam s tem, kar so mi naredili. Morali bi se postaviti v mojo kožo,« je Krklec v solzah dejal pred tričlanskim senatom višjih sodnikov. Kot rečeno, tudi višji sodniki so julija letos sodbo Krklecu v celoti potrdili, še vedno pa se čaka na dokončno potrditev vrhovnega sodišča. 

Priporočamo