Družina iz Belgije je prejšnji teden dopustovala na Hrvaškem in tretji dan počitnic so se odpravili v narodni park Paklenica, ki je sicer zelo priljubljen med (tudi slovenskimi!) plezalci. Šestletni Thibaut je na sprehodu po prelepi dolini ob reki prijel vejo, na kateri je bila kača. Ugriznila ga je v prst. Izkazalo se je, da je šlo za modrasa, dečkovo življenje pa sta rešila prisebno ravnanje očeta in mame ter hitra medicinska pomoč. Oče je namreč fanta na ramenih takoj odnesel do vhoda v park, kjer so ves čas člani hrvaške gorske reševalne službe. Če bi fant hodil, bi se strup širil hitreje. Mama je kačo fotografirala in tako so reševalci takoj vedeli, za katero kače gre in kateri protistrup je pravšnji. Strup se je medtem že močno razširil po dečkovem telesu, prišel je že do podpazduhe, če bi prišel do srca, bi bilo to lahko za fanta usodno. Dečka so prepeljali v splitsko bolnišnico, kjer je dobil protistrup in ostal na intenzivni negi. Direktorica nacionalnega parka Paklenica Natalija Andačić je za hrvaške medije povedala, da so kačji ugrizi pri njih sila redki in da ga v zadnjih dvajsetih letih ni bilo. Da pa je gorska reševalna služba v parku vedno prisotna zaradi takih in drugih primerov. Mimogrede, včeraj smo poročali o primeru v Paklenici, ko so gorski reševalci pomagali ženski, ki je v oddaljenem delu parka rojevala, ne vedoč, da je sploh noseča ...

S Hrvaške sicer že celo poletje poročajo o množičnih pojavih vseh vrst kač. Podobno kot pri nas imajo tudi pri njih več kot deset različnih vrst, tri pa so strupene, in sicer modras, gad in tako imenovani mali gad. Vse več kač je tudi v urbanih središčih, v začetku julija so tako posredovali v Zagrebu, kjer so v enem dnevu ujeli tri modrase. Kače v mesta prihajajo zaradi hrane in zavetja.

Majhno kačo je pobožal ...

Pri nas smo v začetku meseca poročali o fantu iz Švedske, ki je na območju Okrešlja vzel kačo v roke, ta pa ga je ugriznila. Ker je obstajal resen sum, da je šlo za gada, so ga reševalci s helikopterjem odpeljali v dolino. 16-letnik je imel srečo, ob ugrizu se je sprostila le manjša količina strupa in fantu je zgolj otekla roka, v bolnišnici je ostal le preko noči. Kot je mladenič povedal za spletni portal N1, ima rad živali, pa tudi kač se čisto nič ne boji. »Vendar pa si nisem mislil, da bo majhna kača, ki sem jo pobral, strupena,« je še dejal. In res, z videoposnetka je razvidno, da je res šlo za komaj nekaj centimetrov dolgo kačico, očitno je šlo za mladiča. A tudi ti že imajo v sebi strup ...

Ugriz kače je torej pri nas redek, a ob naraščanju priljubljenosti alpinizma, plezanja in planinstva ne nemogoč dogodek, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). V Evropi vsako leto zabeležijo okoli 8000 ugrizov strupenih kač, smrtnih primerov je malo, v povprečju štirje letno. V Sloveniji NIJZ letno beleži od 10 do 13 primerov ugrizov strupenih kač. Kače so po naravi plašne in ugriz je praviloma nenamerno izzvan, ko kačo presenetimo v njenem naravnem okolju, se pravi ko nanjo stopimo, jo zagrabimo med plezanjem, oplazimo ob hoji. Ima dva cevasta strupnika, ki se ob ugrizu postavita pokončno in izločita strup, večinoma v kožo ali podkožje, redkeje v mišico ali neposredno v žilo. »Kača ima vse niti v svojih rokah. Odloči se lahko, ali bo strup izločila in koliko ga bo izločila. Sam ugriz ni boleč, prepoznamo ga po majhni krvavitvi in pojavu dveh majhnih ranic na razdalji pet do deset milimetrov. Kmalu po ugrizu se na mestu pojavijo oteklina, huda bolečina in pomodrelost kože. Sledi lahko pojav otekline v lokalnih bezgavkah, osebi lahko postane slabo, bruha, se znoji, trese, hitro diha in občuti razbijanje srca. Je vidno prizadeta, utrujena, šibka, postopoma se njeno stanje slabša, tlak upade, pojavi se težko dihanje, okvarijo se ledvice, če ne dobi ustrezne oskrbe, lahko celo umre,« je razložila Tara Ledinek z NIJZ.

Univerzalni protistrup
za vse naše kače

Če smo priča ugrizu kače, sta nujna mirnost in hitro ukrepanje. »Pomiri nas lahko misel na to, da je v Sloveniji smrt zaradi ugriza kače redkost, saj obstaja univerzalni protistrup, učinkovit za ugriz katere koli strupene kače v Sloveniji, ki, če ga pacient dobi dovolj hitro, odlično učinkuje,« pomirja Tara Ledinek z NIJZ. Seveda je treba ugriznjenega čim prej spraviti v bolnišnico, ostali pa naj predvsem poskrbijo za lastno varnost. Tudi tako, da kačo odženejo. No, če se da, jo je priporočljivo prej fotografirati, da bodo reševalci in toksikologi vedeli, za kakšno kačo je šlo. »Čim prej pokličemo pomoč na 112, nato se posvetimo obolelemu. Poskusimo ga pomiriti, saj je nadvse pomembno, da miruje, s čimer se upočasni potovanje strupa po telesu. S poškodovanega uda, še preden nastane oteklina, odstranimo uro, zapestnice in prstane. Oskrbimo rano, jo sterilno obvežemo, ud pa mobiliziramo v udoben položaj, da bolnik z njim miruje, in ga spustimo pod nivo srca. Pacienta ves čas nadziramo, mirimo in spodbujamo, po potrebi ga namestimo v položaj za nezavestnega ali oživljamo,« še dodaja Tara Ledinek in opozarja na največje zmote pri oskrbi poškodovanega: nikakor uda ne prevezujemo (češ da ne bi strup s krvjo tekel naprej ...), ne smemo izvajati križnega reza, izsesavanja strupa, izžiganja rane ali hlajenja z ledom. 

Priporočamo