Za mater in brata umorjenega Kidričana Andreja Kirbiša, ki ga je neznani storilec 17. februarja lani ustreli v kraju Mostje v občini Juršinci, je bil danes izjemno težek dan. Nadaljevanje sojenja domnevnemu pomočniku pri umoru Kristijanu Slodnjaku, o katerem so preiskovalci in tožilstvo prepričani, da je prav on Kidričana zvabil na makadamsko cesto in tja poslal morilca, se je namreč odvijalo na terenu, na kraju, kjer je nesrečni Kirbiš obležal v mlaki krvi.
Za ta korak se je sodišče odločilo zato, ker je domačin Mitja Rakuša tistega usodnega večera okoli 21. ure na makadamski cesti videl Kirbišev avtomobil VW touran, za njim pa parkiran še en avtomobil. Takrat se je Rakuša peljal domov, ker je pozabil denarnico, ko se je nekaj trenutkov kasneje peljal nazaj po isti poti, pa je na makadamu, 500 metrov od njegovega doma, stalo samo še Kirbiševo vozilo. Rakuša videnemu ni posvečal prav posebne pozornosti, dokler ga ni v službi v nočni izmeni dosegla vest, da je njegov brat Jani Rakuša, ki je z Jernejem Pondelakom peljal gnoj na bližnjo deponijo, na makadamski poti skoraj povozil takrat že mrtvega Kirbiša. Ko je Mitja Rakuša izvedel za to, je poklical partnerico. Povedal ji je, kaj je videl, in naročil, naj to posreduje naprej. Preiskovalci so očividca obiskali še isto noč, a jim avtomobila, o katerem policija in tožilstvo sklepata, da se je z njim pripeljal in odpeljal morilec, ni znal natančno opisati.
Ogled je predlagala obramba
Današnji ogled kraja dejanja je v sodnem procesu zoper Slodnjaka predlagala obramba. Njegov odvetnik Andrej Kac se je hotel prepričati, ali je storilec, kdorkoli je to že bil, lahko potem, ko je z avtom zavil z glavne ceste, obvozil vozilo oškodovanca oziroma kakšen manever je moral narediti z avtom, da je parkiral za Kirbišem. To je danes na kraju demonstriral sodnik Jernej Praznik, eden od članov velikega sodnega senata, ki mu predseduje sodnica Bernarda Galun. Sodnik je za vozilom, ki ga je za ogled posodil kar odvetnik Kac, parkiral brez težav, je pa potrebno poudariti, da je danes makadamska cesta zaradi nove kolesarske steze širša, kot je bila v času umora. Prav tako so danes ugotovili, da se da na kraj zločina z avtom povsem neovirano pripeljati tudi po makadamski cesti iz druge smeri, mimo spomenika NOB v Mostju, in da je morilec, če se je sploh pripeljal z avtom, na ta način lahko parkiral za Kirbišem brez manevra.
Na ogledu kraja dejanja je sodnica Galun svoje siceršnje orožje, to je postavljanje vprašanj, zamenjala z metrom. Na licu mesta je hotela preveriti vse pomembne podatke, ki so jih v zapisnik o ogledu pri preiskavi zapisali kriminalisti. Kirbiševo truplo je bilo na makadamu najdeno dobrih 14 metrov od regionalne ceste, ker pa iz kriminalističnega zapisnika ni natančno izhajalo, ali je bila ta razdalja od znaka ob cesti merjena pravokotno ali diagonalno, je ob današnji prvi meritvi izpadlo, kakor da so truplo Kirbiša našli na robu makadama oziroma že skoraj na polju in ne na sredini poti. Ob tej ugotovitvi je Pavla Kirbiš, ki na kraj zločina redno prihaja prižigat sveče v spomin svojemu sinu in zato še kako dobro ve, na katerem mestu se je še več dni po umoru videla velika krvava sled njenega 39-letnega sina, planila v jok. »Sodnica, pokličete traktorista, ki ga je našel. Tukaj blizu živi, pa naj pove, kako je bilo,« je rotila predsednico senata in spomnila na pričanje traktorista, ki se je na makadamsko pot pripeljal iz smeri Juršinci in povedal, da je Kirbiša skoraj povozil. »Ne bi mogel peljati preko njega, če bi Andrej obležal tam, na robu, kjer je bila njiva, tam ga ne bi niti opazil,« je bila natančna.
Tožilka: Odprtih je še kar nekaj vprašanj
Nastali zaplet je rešila tožilka Janja Bernard Korpar. Poklicala je na policijo in preverila, kako so preiskovalci merili razdaljo. Merili so pravokotno, je policijski podatek predala senatu, ki je merjenje ponovil in ugotovil, da je Andrej Kirbiš obležal skoraj na sredini makadamske poti, kamor je mati pokojnega danes v spomin sinu položila cvetje in sveče. Na kraj umora je prinesla tudi rožmarin. »Rad je poslušal pesem pokojne Simone Weiss, Rožmarin več ne dehti. Tudi njegov je zdaj že porumenel,« se je Pavli Kirbiš zatresel glas.
Današnji ogled kaznivega dejanja k dokaznemu postopku zoper Slodnjaka, obtoženega pomoči pri umoru, ni kaj dosti doprineslo. »Opravljen ogled na kraju samem še vedno pušča odprtih kar nekaj vprašanj,« meni tudi tožilka Bernard Korpar. »Dejstvo je, da se je dogodek zgodil v temi, kjer so se videle samo prižgane luči avtomobilov. Kaj se je dogajalo, kljub današnjemu ogledu ne moremo vedeti, vemo pa, kaj so povedale priče. Ugotovili smo, da se je dogajalo hitro, v sekundah, maksimalno v minuti, v to smer je izpovedal tudi izvedenec, ko smo ga spraševali, kako hitro so se odvili streli,« je še dodala tožilka in poudarila, da vse to »ne izpodbija dejstev, na katera kažejo ostali dokazi, torej da se je oškodovanec za srečanje dogovoril z obtoženim, ki pa ni prišel na kraj, namesto njega je prišel nekdo drug«.
Odvetnik Kac se s tožilko ne strinja. »Nepotrjena delovna teorija policije v ovadbi je, da je oškodovanca na kraj zvabil obtoženi. Z današnjim ogledom si je vsak ustvaril svoje mnenje o tem, ali se je oškodovanec dogovoril z znancem ali z več njimi za srečanje. Danes ugotovljena dejstva kažejo na to, da se je srečal z znancem. To je bil razlog, da se ni odpeljal. V kolikor se je srečal z znancem, cela obtožnica nima smisla. Kristijan Slodnjak ni imel nobene vloge pri tem srečanju,« je za medije izjavil Kac.