Več kot leto dni je minilo od grozovitega napada v Mariboru, v katerem je Šočri Mehmeti z bejzbolskim kijem pretepel nekdanjo partnerico in jo hudo poškodoval, mnenja sodnih izvedencev o psihi obdolženega pa so tako različna, da tožilkaTadeja Majcen še ni dobila jasnega odgovora na vprašanje, ali je bil Mehmeti v času dejanja prišteven ali ne.

Ker je psihiater Mladen Vrabič v sodni preiskavi ocenil, da obdolženi zaradi duševne motnje in možganske okvare v času poskusa umora ni bil prišteven, je tožilka zoper Mariborčana vložila predlog za izrek varnostnega ukrepa obveznega psihiatričnega zdravljenja in ne obtožnice. Ko v kazenskem postopku pride do tega, mora sodišče pred začetkom glavne obravnave pridobiti še drugo izvedensko mnenje. Predsednica sodnega senata Maša Blažeka je to tudi naredila, primer pa se je z angažiranjem komisije za fakultetna izvedeniška mnenja obrnil na glavo, saj komisija ni delila mnenja z izvedencem Vrabičem. Člani komisije so ugotovili, da je bil obdolženi v času dejanja prišteven, njegova sposobnost razumeti pomen dejanja in imeti v oblasti svoje ravnanje pa je bila bistveno zmanjšana, kar bi za obtoženega lahko pomenilo, da bo vendarle moral kazensko odgovarjati. Ker so bila mnenja strokovnjakov različna, je sodišče za razjasnitev glavnega vprašanja angažiralo še tretjo izvedenko, psihiatrinjo Vesno Švab, ki je svojo oceno o (ne)prištevnosti obtoženega minuli teden predstavila za zaprtimi vrati. Zato javno še ni znano, ali je njeno pričanje morebiti prispevalo k temu, da bo Mehmeti za zločin vendarle moral kazensko odgovarjati oziroma bo tožilstvo predlog za izrek varnostnega ukrepa nadomestilo z vložitvijo obtožnice.

Zamenjal je odvetnika

Angažiranje tretjega izvedenca je sodišču predlagal Mehmetijev zagovornik Andrej Pipuš, minuli teden pa je obrambo obtoženega prevzel odvetnik Andrej Kac. Kaj je bil razlog za zamenjavo odvetnika, Mehmeti ni pojasnil, izkoristil pa je priložnost, da se je zaradi zamenjave v senatu (zamenjal se je en porotnik) obravnava morala začeti znova. Namreč, ko ga je predsednica senata vprašala, ali se bo zagovarjal ali skliceval na svoje dosedanje zagovore, ji je obtoženi, ki je v preteklosti svoj zagovor večkrat spremenil in prilagajal, rekel, da preklicuje vse, kar je doslej povedal, in da se bo v nadaljevanju branil z molkom.

V preteklosti se je branil, kot bi se mu že zdavnaj pomračil um in kot da se dejstva, da je bivšo partnerico pretepal s kijem, sploh ni zavedal. »Takrat nisem vedel, kaj sem storil. Videl sem sebe s kijem in njo, ki je ležala. Krvi se ne spomnim. Odšel sem domov, sam sem poklical na 113 in povedal, kaj se je zgodilo,« je obdolženi v nepovezanih povedih na lanskem predobravnavnem naroku razlagal senatu, štiri mesece kasneje pa povedal, da se spominja, da se je tistega dne z avtomobilom pripeljal do križišča in bivšo partnerico zagledal na prehodu. »Videl sem, da je imela pištolo v roki, in slišal glas 'ubila te bom'. Počutil sem se ogroženega, ne spominjam pa se, kaj je bilo potem,« je sodnemu senatu prebral z lista papirja. Ali je bila to zgolj njegova obrambna taktika ali se resnično ne spominja več niti tega, česar se je novembra še spominjal, torej da je imel v rokah kij in videl bivšo partnerico ležati v mlaki krvi, se bo razjasnilo z (večinskim) mnenjem psihiatrov.

Napadel jo je iz zasede

Mehmeti je bivšo partnerico v blokovskem naselju ob Betnavskem gozdu v Mariboru z bejzbolskim kijem brutalno pretepel 28. aprila lani. Napadel jo je iz zasede, ko je nič hudega sluteča na zelenici v bližini svojega doma česala psa. »Evo ti, k...., na,« ji je rekel in jo začel pretepati. Najprej jo je udaril po glavi, nato jo je poškropil s solzivcem in nadaljeval z udarci po vsem telesu. Vprašanje je, kako dolgo bi brutalnež s kijem še tolkel po nesrečni ženski, če ne bi bil posredoval nekdanji policist, ki je pregnal storilca in poklical pomoč. Reševalci so hitro prispeli in žrtev odpeljali v Univerzitetni klinični center Maribor, od koder so policiji nekaj minut po sprejemu sporočili, da je izredno hudo poškodovana predvsem po glavi (zlomil ji je lobanjo, utrpela je odrgnino možganov), zato je bila v smrtni nevarnosti. Zdravniki so ji rešili življenje, posledice napada, tako fizične kot psihične, pa po besedah njenega pooblaščenca, odvetnika Simona Dolinška, (še) niso izzvenele.

Priporočamo