V torek ob desetih dopoldne je za zdaj še neznan tat prišel na dom starejšega para v Litiji in ju prepričal, da bodo okoli njune hiše polagali telekomunikacijske kable. Medtem ko je prvi tat klepetal in se na debelo lagal o načrtovanih delih, se je njegov pajdaš splazil v hišo in ukradel več sto evrov. Tatova sta se nazadnje poslovila in odpeljala z avtom, oškodovanca pa sta kmalu opazila, da sta ju okradla, in poklicala policijo. Tat, ki je zamotil oškodovanca, je bil star od 40 do 50 let, močnejše postave, oblečen je bil v modra oblačila in nosil je kapo s ščitkom, prav tako modre barve.
Na ljubljanski policijski upravi opozarjajo, da se je ta star trik v zadnjem času ponovno razpasel, tatovi pa so vedno bolj prebrisani. »Drzne tatvine v stanovanjskih hišah izvršujejo na zelo prefinjen in pretkan način, oškodovance pa zavedejo do te mere, da preteče kar nekaj časa, preden ugotovijo, da so bili okradeni. O teh dogodkih smo že večkrat poročali tudi v medijih, vendar opažamo, da so ljudje še vedno premalo previdni ali pozorni pri neznancih, ki prihajajo na njihove domove in jih ogovorijo,« pravijo na ljubljanski policijski upravi, kjer opozarjajo, da tatovi ciljajo predvsem na starejše občane, za katere ocenijo, da jih bodo lažje zmedli. »Nekaterim poberejo tudi vse prihranke in je teža dejanj zato še toliko večja. Svojce starejših oseb, sosede ali druge prosimo, da se o načinu izvrševanja tovrstnih kaznivih dejanj pogovorijo s starejšimi osebami in jim predstavijo opisan način delovanja storilcev ter preventivne ukrepe,« se policisti obračajo tudi na svojce in prijatelje potencialnih žrtev.
Pretvarjajo se, da so serviserji, električarji ...
Kot kaže praksa, se tovrstni tatovi najpogosteje predstavljajo kot serviserji, kot osebe, ki so prišle odkupit staro železo, kot delavci, ki prihajajo iz elektro službe in si ogledujejo teren, kjer bi postavili nove daljnovode, kot delavci, ki bodo opravljali sanacijo odtokov ... Njihova domišljija nima meja, cilj pa je vedno isti. Žrtve želijo zvabiti iz hiše, da lahko njihovi pajdaši medtem skrivoma vstopijo v hišo in po njej stikajo za denarjem, nakitom in drugimi vrednejšimi predmeti.
»Občanom tako svetujemo, da imajo osebe, ki so prišle do njih nenapovedano, ves čas pod nadzorom in jih brez potrebe ne vabijo v prostore. Vedno naj zaklenejo hišo, ko jo zapustijo, in ključ vzamejo s seboj, tudi če stopijo samo za vogal,« opozarjajo policisti, ki v takšnih primerih občane tudi pozivajo, naj si nenapovedane goste čim bolj natančno ogledajo in o njih obvestijo policijo.