Zaradi te laži je učenkin oče proti Patyju sprožil kampanjo na družbenih medijih, ga obtožil islamofobije in zahteval, naj ga odpustijo.

Objave je prebral tudi 18-letni radikalizirani Čečen Abdulah Anzorov, ki je 16. oktobra 2020 sredi ulice ubil Patyja tako, da mu je odsekal glavo.

Učenka je na sojenju po umoru priznala, da si je zgodbo izmislila: želela se je le izogniti težavam doma zaradi neupravičenega izostanka pri pouku. 

Njene identitete francoski mediji sicer niso razkrili, poročajo pa, da je v čustvenem nagovoru sodišču krivdo v solzah priznala in se opravičila družini umorjenega učitelja.

"Vem, da je težko slišati, vendar bi se rada opravičila," je rekla. "Iskreno se želim opravičiti. Žal mi je, ker sem vam uničila življenje." 

Povedala je, da si je zgodbo izmislila, ko sta skupaj z očetom proti učitelju vložila ovadbo. ''Staršem sem sicer hotela povedati, da to ni res, vedela sem, da mi oče ne bo nič naredil, a sem se bala priznati,'' je dejala. Po umoru je bila v policijskem pridržanju, kjer je še naprej lagala, saj "ni mogla priznati, da si je vse izmislila, medtem ko je bil njen oče v priporu, učitelj pa mrtev." Po dveh policijskih zaslišanjih in 30-urnem pridržanju je končno priznala resnico.

FILE - Hundreds of people gather on Republique square during a demonstration Sunday Oct. 18, 2020 in Paris, in support of freedom of speech and to pay tribute to French history teacher Samuel Paty. (AP Photo/Michel Euler, File)

Umor učitelja je sprožil množične proteste. Foto: AP

Za svoja dejanja je bila lani obsojena na 18 mesecev pogojne kazni zaradi obrekovanja. Sojenje sedmim moškim in eni ženski zaradi njihove vloge pri ustvarjanju "ozračja sovraštva", ki je privedlo do umora, pa naj bi se končalo 20. decembra.

Priporočamo