Čeravno se je sprva po umoru zdelo, da so Andreja Kirbiša na makadamski poti v kraju Mostje po mafijsko likvidirali, so preiskovalci in tožilstvo prepričani, da v dejanje ni bila vpletena nobena hudodelska združba, pač pa je bil zločin naročen zaradi koristoljubja, da bi se Kristijan Slodnjak, lastnik zavarovalnice Slovin v stečaju, znebil precejšnjega večletnega dolga, ki ga je imel do Kirbiša. Slodnjaku tako sodijo zaradi umora, ki naj bi ga naročil, izvršitelja pa kriminalisti še niso našli.

Koordinator preiskave, kriminalist Marko Vehovar, je včeraj na prostoru za priče več ur pojasnjeval ugotovitve policije in natančno razčlenil, kdaj si je Slodnjak od Kirbiša prek njunega skupnega znanca izposodil denar in kako visoko je zaplezal zaradi obresti, ki jih ni zmogel plačevati. Denar si je izposodil že leta 2016, ko pa je Kirbišu lani povedal, da bo razglasil osebni stečaj, je ta začel hudo pritiskati nanj, saj se je bal, da bo ostal brez poplačila.

Umor naročil zaradi 375 tisočakov?

Na dan umora je Slodnjakov dolg do Kirbiša znašal 375.000 evrov, so izračunali kriminalisti in ugotovili, da Slodnjak višini dolga ni nikoli ugovarjal. Do teh dokazov so se dokopali tudi z analizo telefonskih pogovorov med obtoženim in Kirbišem, ki jih je Slodnjak snemal in jih hranil na elektronski napravi ipod, ki so mu jo preiskovalci zasegli, ko so pri njem opravljali hišno preiskavo. Iz posnetih pogovorov in prestreženih SMS-sporočil izhaja, da je Kirbiš na Slodnjaka pritiskal celo z grožnjami, da bo vso zadevo predal Hrvatom, ki da mu bodo pred njegovimi očmi posilili ženo, ubili starše, njega pa mučili s puljenjem nohtov. Kriminalistične aktivnosti glede teh groženj po umoru Kirbiša so pokazale, da je bil to očitno zgolj njegov način pritiskanja na dolžnika, saj je bilo s »preiskavo ugotovljeno, da nihče ni stal za Kirbišem«.

Propadli zavarovalničar ga je vsakič znova prepričal, da bo zadevo uredil. Na vseh straneh si je poskušal urediti kredit in potencialnim posojilodajalcem ali posrednikom pri urejanju posojila (omenjali so se zneski od 300.000 do milijona evrov) obljubljal nenormalno visoke provizije, razmišljal je tudi o zavarovalniški goljufiji, iz domačega sefa je vzel denar od svoje žene in otroka, jemal pa je tudi zavarovancem od premij. »Njegovo ravnanje je bilo podobno ravnanju heroinskega odvisnika, ki za odmerek obljubi vse, on pa je obljubljal vse za denarno posojilo,« je obnašanje obtoženega orisal kriminalist.

Ker Slodnjaku ni uspelo priti do denarja, Kirbiš pa je pritisk stopnjeval, je obtoženi po prepričanju kriminalistov skoval peklenski načrt in 17. februarja lani Kirbišu pod pretvezo, da mu bo vrnil dogovorjeni znesek, predlagal, da se za primopredajo tega dne srečata ob 21. uri na makadamski cesti v kraju Mostje. Kirbiš je prišel tja, Slodnjaka pa ni bilo. V tistem času je bil v Benediktu pri stranki, kjer je sklepal zavarovanje. Kriminalisti so prepričani, da si je s tem hotel zagotoviti alibi. Kdo se je pripeljal na kraj, kjer je Kidričan čakal svojega dolžnika, preiskovalci še niso dognali, z zbranimi dokazi pa so ugotovili, da je bil strelec eden in da je bila v zločinu uporabljena ena pištola: pištola crvena zastava 57 ali pištola znamke Tokarev, tako imenovana TT-jevka.

Dokazi so na telefonu

Da je bil Kirbiš v kraju Mostje dogovorjen s Slodnjakom, so kriminalisti ugotovili z zavarovanjem mobilnih telefonov obtoženega in pokojnega. »Ob 21. uri bodi v Pacinjah, reka Pesnica, 300 metrov naprej, na levi strani makadamska cesta, tam te bo čakal Kristijan,« si je Kidričan zapisal v telefon. Ko se je vozil proti dogovorjenemu mestu, pa je Slodnjaka obveščal z MMS-sporočili. Ob 21.01 mu je poslal fotografijo, na kateri se vidi tabla za smer Polenšak, ob 21.02 je poslal fotografijo s tablo za reko Pesnica, ob 21.03 pa je poslal fotografijo s krajevno tablo Pacinje, kar je neposredna bližina kraja umora.

Kriminalist je moral odgovoriti tudi na očitke zagovornika obtoženega, odvetnika Andreja Kaca, da se preiskovalci niso dovolj posvetili primeru, saj da obstaja ogromno uradnih zaznamkov, iz katerih izhaja, da se je pokojni Kirbiš ukvarjal s sumljivimi posli in z drogo ter da bi lahko storilec, morilec Kirbiša, prihajal iz teh vrst. Vehovar je pojasnil, da so preverjali tudi vse to, a niso našli nobenega dokaza o tem, da bi bil pokojni član katere koli hudodelske združbe. 

Priporočamo