Po zapletih zaradi odsotnosti enega od zagovornikov se je v petek nadaljevalo sojenje pripadniku Kranjske garde Ivanu Kastigarju, pri katerem je policija decembra lani odkrila večjo količino orožja, in Angelchu Milenkovu, ki naj bi eno od teh orožij tudi uporabil in tako ogrozil stanovalce sosednje hiše. Zaslišali so psihiatričnega izvedenca dr. Petra Preglja, ki je izdelal pisno oceno duševnega stanja Milenkova. A še prej je moral sodnik rešiti zaplet s Kastigarjevim odvetnikom Bernardom Zupancem. Kastigar je razložil, da njegovih stroškov ne more več plačevati, ker je šel v stečaj. »Računal sem, da ga bom plačal iz odškodnine, ki jo bom dobil zaradi bivanja v zaporu. Na Povšetovi nas je šest pripornikov bivalo na 15 kvadratnih metrih in to sto dni. Zapor za take primere plačuje odškodnino, to vem. Prej sem mislil, da bo šel ta denar za odvetnika, zdaj pa bo šel v stečajno maso,« je potožil predsedniku senata Urošu Ferjanu.

Najraje bi priznal

Ta ga je poučil, da se za kaznivo dejanje nedovoljene proizvodnje in prometa za orožjem ali eksplozivom (zasegli so mu pištolo, puške in strelivo) ne more zagovarjati sam. Zagovornica Milenkova Darja Bajželj mu je svetovala, naj si odvetnika zagotovi prek brezplačne pravne pomoči. Pomagala mu je, da je kar takoj izpolnil prošnjo zanjo, v njej pa navedel, da si za obrambo še naprej želi Zupanca. A ker prošnja ni takoj rešena, sodnik obravnave ni mogel izpeljati. Se je pa zato odločil, da Zupanca kaznuje s tisoč evri kazni, ker je vedel, da ga na obravnavo ne bo, pa tega sodišču ni vnaprej sporočil. Kastigarja je potem poslal domov, kjer prestaja hišni pripor. Še pred narokom je Kastigar v pogovoru s tožilko Niko Omahen Ušeničnik dejal, da mu je sojenja dovolj in da bi kaznivo dejanje najraje priznal. A se mu je zaporna kazen, ki mu jo je ponudila, zdela previsoka. Prav tako noče pričati proti Milenkovu.

Še pred narokom je Kastigar v pogovoru s tožilko Niko Omahen Ušeničnik dejal, da mu je sojenja dovolj in da bi kaznivo dejanje najraje priznal. A se mu je zaporna kazen, ki mu jo je ponudila, zdela previsoka.

Streli v dnevno sobo

Zaslišanje psihiatra Preglja je tako potekalo zunaj glavne obravnave. Milenko ga je spremljal prek videokonferenčne povezave, saj ga pravosodni policisti zaradi kadrovskih težav niso mogli pripeljati na sodišče. Tožilstvo mu očita, da je med 11. novembrom in 5. decembrom lani v Škofji Loki v štirih ločenih primerih s svojega doma (kjer živi z mamo in očetom) z malokalibrsko puško streljal na sosednjo hišo. Skupno naj bi izstrelil najmanj 13 nabojev. Streli so poškodovali šipe na oknih in notranje stene dnevne sobe, v kateri se je sosednja družina najpogosteje zadrževala. Zato je obtožen štirih kaznivih dejanj povzročitve splošne nevarnosti.

Uslužbenci dveh lokalov, kamor je po službi rad zahajal, so že pričali. Opisali so ga kot prijetnega človeka, ki se je rad šalil in pogovarjal o rodni Makedoniji, dekletih in želji, da bi postal varnostnik. Nekajkrat so ga videli v družbi s Kastigarjem, ni bil pa nikoli oblečen v vojaška oblačila.

Psihiater je pri njem ugotovil tako imenovano blago intelektualno manjzmožnost. Okrnjeno ima sposobnost razumevanja kompleksnih vzročno-posledičnih povezav. Vendar so osebe s to motnjo sposobne samostojnega življenja in ustreznega funkcioniranja v družbi, je izjavil. Ne gre za motnjo, ki bi mu onemogočala izvedbo kaznivih dejanj niti ne povzročala tovrstno vedenje. Na vprašanje zagovornice, ali je možno, da se je hvalil s streljanjem (ker je imel po navedbah prič željo po obvladovanju vojaških veščin), v resnici pa ni streljal, je odgovoril, da to počnejo tudi osebe brez takšne motnje. Glede njegove sposobnosti razumevanja pomena in obvladovanja svojega ravnanja v času kaznivih dejanj, pa je Pregelj dejal, da sta bili zmanjšana. Vendar ne bistveno.

Priporočamo