Sodnik ljubljanskega okrožnega sodišča Tomaž Bromše je danes nadaljeval predobravnavne naroke v zadevi kavaški klan. Ali priznajo krivdo ali ne, je tokrat vprašal 32-letnega Kranjčana Elvisa Kolenovića, 36-letnega Slađana Karimovića iz Ljubljane in 27-letnega Domžalčana Blaža Kadivca. Gre za brata domnevnega vodje slovenske celice kavaškega klana Klemna Kadivca. Kadivčev prihod je vzbudil največ pozornosti, saj so v tem času veljali še posebno strogi varnostni ukrepi. Poleg pravosodnih policistov v zaščitnih jopičih ga je spremljala oborožena in maskirana ekipa specialne enote policije, pa tudi nekaj kriminalistov. Doslej nikoli kaznovani Blaž Kadivec je bil skoraj leto na begu, marca so ga prijeli v Španiji in nato izročili Sloveniji. Zdaj je v celjskem priporu. »Ne priznavam,« je odgovoril na sodnikovo vprašanje o krivdi. Če bi priznal, mu je bil tožilec Jože Levašič pripravljen ponuditi osem let in pol zapora ter 30.000 evrov denarne kazni.
Blaž Kadivec naj bi bil torej član slovenske celice mednarodne hudodelske združbe, ki naj bi od decembra 2018 do maja 2021, ko je po dolgotrajni preiskavi policija opravila zaključno akcijo in aretacije, na Nizozemskem, v Španiji in drugih državah nakupila najmanj 534 kilogramov kokaina, 2000 kilogramov konoplje, 30 litrov amfetamin baze, 10 kilogramov heroina, 96 kilogramov hašiša in druge droge. Vse to naj bi pripeljala v Slovenijo, da bi drogo tu ali v drugih državah prodala oziroma predala preprodajalcem, ki so z njo trgovali doma in v tujini. Tožilstvo trdi, da ga je v celico nanovačil brat Klemen. Zadolžen naj bi bil za računovodstvo in knjigovodstvo, kar naj bi počeli tudi Darko N. (ki je delovanje združbe ovadil policiji), Marco Skerbec (ki je na begu) in oseba, ki je preiskovalci še niso identificirali. Poznajo le njen vzdevek, ki ga je uporabljala v kriptirani komunikaciji prek aplikacije sky. Blaž Kadivec naj bi po navodilih vodij člane združbe oskrboval s »sky telefoni«, prevzemal oziroma prenašal in oddajal denar, povezan z drogo. V obtožnici piše, da je zaslužil neugotovljeno vsoto.
Del organizacije naj bi bil tudi Kolenović, sodil naj bi med preprodajalce in kupce droge. Kot člana naj bi ga nanovačil Filip Vrzić (tudi on je na begu), ki naj bi bil prav tako eden od vodij celice. Leta 2020 naj bi bil voznik in koordinator voznikov kurirjev, ki so prenašali drogo in denar. Prek skya je koordiniral prevzem, prenos ali oddajo droge, orožja ali denarja, piše v obtožnici. V kriminalna dejanja naj bi nanovačil vsaj tri obtožene, samo v nekaj mesecih pa zaslužil dobrih 81.000 evrov. Tožilec je za primer priznanja krivde zanj predlagal sedem let in pol zapora in 14.000 evrov denarne kazni, a je, pričakovano, krivdo zanikal. »Ne priznavam nobenih očitkov iz obtožnice,« je izjavil Kolenović, ki je bil zaradi drog v preteklosti že kaznovan.
Tudi Karimović je bil kratek in jedrnat. »Ne priznavam,« je povedal sodniku. Če bi priznal, mu je Levašič ponudil tri leta in pol zapora in 4000 evrov denarne kazni. Od marca 2020 naj bi bil član tako imenovane celice 2, ki jo je v okviru iste hudodelske združbe po trditvah tožilstva vodil obtoženi Luka Arapović (tudi ta je na begu). Bil naj bi kurir, ki naj bi po navodilih vodje in nadrejenih prevzemal, prenašal ali oddajal drogo ali denar. Pa tudi skladiščnik, ki je skrbel za skrivališče droge na Tomišeljski v Ljubljani. Podcelica je skrbela predvsem za prevoz in prodajo mamil v Italijo, Karimović pa naj bi bil vpleten v dve nabavi po 15 kilogramov kokaina na Nizozemskem.
V znamenju predlogov za izločitev dokazov
Današnji naroki so potekali predvsem v znamenju predlogov obrambe za izločitev dokazov iz sodnega spisa. Zagovorniki so naštevali različne dokaze, ki naj bi bili nezakoniti zaradi različnih vzrokov. Karimovićev zagovornik Rok Pograjc je denimo predlagal izločitev poročil o tajnem delovanju in opazovanju, češ da zanju niso imeli dovoljenj. Tudi odvetnika Kolenovića in Kadivca Mitja Sever in Miha Šošič sta številne dokaze označila za nezakonite. Med drugim sta predlagala izločitev podatkov, pridobljenih s preiskavo sky komunikacije. Levašič je sicer v sodni spis vložil dokumentacijo, ki jo je dobil iz Francije – od tam so namreč vse te podatke naši pravosodni organi dobili. Iz nje je jasno, da so jih pridobili in obdelovali na zakonit način, vse je potekalo na podlagi sodnih odredb, je poudaril tožilec. Sever je ugovarjal, češ da v Franciji veljajo povsem drugačni predpisi in zakoni kot pri nas. Tožilec vztrajal, da je bilo vse v skladu s francosko zakonodajo in slovensko ustavo, a odvetnika ni prepričal. Tudi Šošič je med drugim vztrajal pri izločitvi sky komunikacije, prav tako vseh dokazov, ki jih je posredoval ovaditelj Darko N. O tem se je razgovoril tudi Kadivec; tega, da bi kak obtoženi govoril o izločitvi dokazov, sodišče ni vajeno – to navadno prepustijo odvetnikom. Še manj, da bi se tega lotil tako poglobljeno. Tako kot s Šošičem se je sodnik tudi z njim zapletel v pravo strokovno debato. Je pa to bolj razumljivo, če vemo, da je Kadivec v preteklosti študiral pravo. A študija ni dokončal.