»Pri tako mladem človeku - tožnik je bil tedaj star komaj 23 let - bi moral zdravnik, ki se je na podlagi rezultatov ultrazvoka testisov, ki je nakazoval na rakasto obolenje desnega testisa, pred operacijo odločiti še za tako imenovani zmrzli rez. To pomeni, da bi z odvzemom vzorca iz tumorja na testisu v preiskavi, ki bi trajala največ pol ure, dobil odgovor, ali je tvorba na testisu benigna (nenevarna) ali maligna (rakasta). To bi moral narediti še posebej zato, ker je bil drug tožnikov testis atrofiran. In da zdravnik tega ni naredil, preden se je odločil za odstranitev testisa, kjer je bil tumor, jaz štejem za zdravniško napako. To ni komplikacija, ampak napaka pri izvedbi posega. Če bi zdravnik naredil zmrzli rez, bi ugotovil, da gre pri tožniku za benigno tvorbo, zato bi mu lahko odstranil le del testisa, kjer je bil tumor, in skoraj sigurno bi ostala hormonalna funkcija testisa, malo dvomljiva pa bi bila kvaliteta spermijev,« je na pravdnem oddelku ljubljanskega okrožnega sodišča v pravdi danes 33-letnega moškega proti UKC Ljubljana povedal sodni izvedenec urološke stroke Boris Pogačar, upokojeni specialist splošne kirurgije in urologije.
Tožnik, katerega imena zaradi občutljivosti zadeve ne izpostavljamo, se je, ker mu je zdravnik odstranil testis, na katerem je imel tumor, ki pa ni bil rakast, odločil za tožbo proti UKC Ljubljana. V tožbi zatrjuje, da je zdravnik storil zdravniško napako. Zaradi fizičnih in duševnih bolečin od bolnišnice zahteva 450.000 evrov, na sodišču ga zastopa odvetnica Olivera Gomboc. UKC Ljubljana oziroma njihova pravna zastopnica Andreja Matejek ter predstavnica Zavarovalnice Generali, pri kateri ima UKC Ljubljana zavarovano odgovornost in zavarovanje poklicne odgovornosti, v celoti zavračata tožbo, češ da so tožnika zdravili po vseh predpisih in medicinski doktrini.
Brez potrebe odstranili testis
»Iz mene so naredili invalida. Do konca življenja moram biti na hormonski terapiji. Poleg tega vse to tudi zelo slabo vpliva na moje psihično zdravje. Moški dobro vedo, o čem govorim,« nam je na sodišču povedal 33-letni tožnik. Preden so mu odstranili testis, je shranil svojo semensko tekočino, če bo kdaj želel imeti otroke, a to bo možno le z umetno oploditvijo njegove partnerke. Njegova kalvarija se je začela pred desetimi leti, ko so mu na ultrazvoku odkrili, da ima na desnem testisu tumor. Zato mu je urolog povedal, da bo treba testis odstraniti. Operiran je bil naslednji dan, 7. avgusta 2013. Urolog in zdravnik, ki mu je odstranil modo, sta bila mlada specializanta.
»Ko sem čez nekaj dni s partnerko šel na konzilij zdravnikov v onkološko bolnico, so mi povedali, da so mi odstranili tumor 1. stopnje in da obsevanja ter kemoterapije niso potrebne. Bil sem srečen, da sem zdrav. Sem pa redno hodil na kontrole k onkologom, in vedno me je bilo zelo strah, da mi bodo povedali, da se je rak razširil na kakšen drug organ. Zaradi tega strahu sem si dal odstraniti še drugo, atrofirano modo. Šele približno pred petimi leti sem ob enem takšnih zdravniških pregledov na onkološkem inštitutu od zdravnice, ki me je pregledala, izvedel, da sploh nisem imel rakastega tumorja na odstranjenem testisu in da so mi ga odstranili brez potrebe. Ko sem ji namreč pokazal izvid, ki sem ga prejel nekaj dni po operaciji, je na njem pisalo, da so mi odstranili epidermoidno cisto. Ta pa je bila, kot mi je pojasnila zdravnica, benigna, torej ni bila rakasta. Bil sem čisto šokiran, vse to moje trpljenje je bilo nepotrebno, sesul se mi je svet,« nam je še povedal tožnik.
Treba je misliti na pacienta
Izvedenec Pogačar je pred sodnico Ksenijo Zeilhofer Orehek na očitke pravnice Matejek, da v svojem izvedenskem mnenju ni povsem upošteval zdravniških smernic za zdravljenje raka testistov iz leta 2013, dejal: »Očitate mi, da nisem upošteval smernic iz leta 2013 za zdravljenje raka testisov. Z vami se strinjam, ampak zakaj tega nisem naredil? Zato, ker v tem primeru ni šlo za raka testisa. Velikokrat je treba upoštevati tudi zdravo kmečko pamet. Glede na izkušnje moje dolgoletne kariere, ki je temeljila tako na lastnih izkušnjah kot na številni prebrani strokovni literaturi in tudi na nasvetih starejših kolegov, lahko rečem, da je pri takšnih posegih vedno dobro imeti v mislih dobrobit pacienta. Da misliš na tisto, kar je zanj najboljše. Še posebej bi bilo to pomembno v tem primeru, ko je imel tožnik en testis atrofiran, torej ni opravljal svoje funkcije. Zato sem jaz pred operacijo vedno opravil zmrzli rez, da sem se prepričal, ali je nek tumor na testisu benigen ali maligen, in to bi moralo biti storjeno tudi v tem primeru,« je še povedal izvedenec.