Še vedno poteka sojenje Tanji Tolimir, nekdanji vpisničarki na specializiranem državnem tožilstvu, obtoženi, da je izdajala tajne podatke. »Vam je izročila kakšne tajne podatke, preden je zadeva prišla v javnost?« so včeraj vprašali pričo Semirja Hajdarpašića. »Ne,« je odgovoril. »Vam jih je vaša sestra?« je bilo naslednje vprašanje. »Ne, nikoli,« je bil ponovno kratek.

Po trditvah tožilca Luke Moljka naj bi septembra predlani Tolimirjeva v delo prejela dokumente s stopnjo tajnosti interno, ki so se nanašali na tajno opazovanje in sledenje Hajdarpašiću. Šlo je za predlog nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) za uvedbo tega ukrepa in odredbo tožilca, da se ukrep dovoli. Vpisničarka naj bi to povedala sodelavki in ji dala dokumente v branje, prav tako naj bi jih sama pregledovala. Predlog NPU naj bi fotokopirala in pregledovala vsebino zgoščenke, nato pa o ukrepu po telefonu obvestila svojega partnerja Gregorja Markovića in prijateljici. Fotokopijo je shranila v predal, Moljk je prepričan, da jo je nameravala izročiti nekomu nepoklicanemu.

Tolimirjeva je v zagovor povedala, da je Hajdarpašić brat njene prijateljice Amande Miladinović, zato je bila v šoku, ko je naletela na te dokumente. Partnerja in prijateljici je vprašala, kaj naj stori. Svetovali so ji, naj bo tiho, in res, ne Amandi ne njenemu bratu ni povedala ničesar.

V sodni preiskavi glede
primera Božić

Hajdarpašić je včeraj dejal, da je Tolimirjevo spoznal pred šestimi, sedmimi leti na nekem rojstnem dnevu. »Nisva se družila, mogoče sem jo videl še enkrat, dvakrat, morda na rojstnem dnevu moje sestre,« je izjavil. Da bi mu dajala tajne podatke, je zanikal. Na vprašanje, ali sta kdaj komunicirala po telefonu, je odgovoril, »ne da bi se spomnil«. Vprašali so ga tudi, ali je kdaj uporabljal aplikacijo wickr, in tudi to je zanikal, prav tako, da bi imel nameščeno aplikacijo sky oziroma imel telefon sky. Aplikacijo wickr sta namreč za medsebojno komunikacijo uporabljali Tolimirjeva in Miladinovićeva, je pa zanjo značilno, da se sporočila hitro brišejo. Komunikacijo prek skyja pa naj bi po neuradnih podatkih preiskovalci zaznali med Hajdarpašićem in Blažem Kadivcem, obtoženim, da je eden od vodij slovenske celice kavaškega klana. Hajdarpašić naj bi bil sicer eden od osmih osumljenih, ki so se znašli v sodni preiskavi, povezani s smrtjo Danijela Božića novembra 2019 v Ankaranu. Sumijo ga pomoči pri ugrabitvi in umoru ter pomoči pri poskusu ugrabitve in poskusu umora Žarka Tešanovića. Zaslišati so ga nameravali tudi na sojenju v zadevi kavaški klan, vendar je prišel v družbi odvetnika in sodniku le izročil izjavo, ki jo je v podal v prej omenjeni preiskavi. Njena vsebina ni znana.

Ko so Hajdarpašića včeraj vprašali, ali pozna Blaža Kadivca, je odvrnil, da le kot ko stranko v eni od svojih firm, izposojevalnici avtomobilov. Brata Klemna Kadivca pa le pod imenom Kado. To je omenjal že, ko je bil na koprskem sodišču zaslišan kot priča na sojenju Klemnu Kadivcu in soobtoženima zaradi ugrabitve Božića in poskusa ugrabitve Tešanovića. Izkazalo se je namreč, da sta bila avta, ki sta bila v kritičnem obdobju v Ankaranu, najeta v njegovi izposojevalnici. Takrat je pričal, da sta mu dva moška grozila, naj spremeni podatke o tem, kdo je najel vozili, sicer se mu bo »kaj zgodilo«. Uslužbencema je potem res naročil, naj podatke popravita, a je zagotovil, da ni vedel, za kaj v resnici gre. Če bi, tega ne bi naredil.

Hajdarpašića, direktorja Amonte, so lani v medijih omenjali tudi v zvezi z domnevnim izkoriščanjem in nasiljem nad delavci iz Indije v njegovi ljubljanski avtopralnici. 

Priporočamo