V doslej najsilovitejšem potresu v tej državi na severu Afrike je umrlo najmanj 2122 ljudi, je v nedeljo zvečer sporočilo notranje ministrstvo. Kot so dodali, je največ žrtev, 1352 v provinci al Haouz, kjer je bilo žarišče potresa. Poškodovanih je več kot 2400 ljudi, številni med njimi kritično.

Med smrtnimi žrtvami so tudi tujci, med drugim po navedbah AFP najmanj štirje francoski državljani.

Središče potresa z močjo 6,8 je bilo približno 70 kilometrov jugozahodno od Marakeša, v gorovju Atlas. Največ žrtev naj bi terjal v vaseh na težko dostopnih goratih predelih. Kar polovico so jih tako po podatkih notranjega ministrstva našteli v pokrajinah Al Haouz in Taroudant.

Po navedbah maroške državne televizije je potres popolnoma uničil vas v provinci Chichaoua blizu Marakeša. Reševalci so izpod ruševin potegnili 65 trupel. Ni še jasno, koliko ljudi je živelo v vasi, v kateri je bilo približno 100 hiš.

Hudo je prizadet tudi Marakeš, ki leži ob vznožju gorovja Atlas. Mesto iz 11. stoletja, prepoznavno po palmah in elegantnih palačah, je glavna turistična znamenitost Maroka in letno sprejme več kot dva milijona turistov.

V Marakešu in okolici po oceni Združenih narodov potrebuje pomoč več kot 300.000 ljudi. Urad Združenih narodov za usklajevanje humanitarnih zadev (OCHA) pa je ob tem v nedeljo sporočil, da pozorno spremlja razmere in je pripravljen zagotoviti podporo maroški vladi v prizadevanjih za pomoč prizadetemu prebivalstvu.

Špansko zunanje ministrstvo je v nedeljo sporočilo, da bodo na prizadeto območje poslali reševalne ekipe in drugo pomoč. V Maroko so že prispeli francoski prostovoljci, pomoč pa je napovedala tudi Poljska, poroča AFP.

Slovensko zunanje ministrstvo je v soboto sporočilo, da je v stiku z 18 slovenskimi državljani v Maroku, ki so vsi na varnem. Potovanja na prizadeta območja odsvetujejo.

 

Slovenska karitas zbira pomoč za prizadete v potresu v Maroku

Slovenska karitas je začela zbirati sredstva za pomoč po potresu v Maroku, v katerem je umrlo več kot 1000 ljudi, mnogi so ranjeni, številne stavbe uničene ali poškodovane. Zbrana sredstva bodo posredovali Karitas v Maroku, ki bo pomoč najprej namenila za oskrbo z osnovnimi potrebščinami, začasna zatočišča, kasneje tudi za obnovo domov.

V Slovenski karitas so se odzvali pozivu k pomoči Karitas v Maroku. Še predobro namreč vedo, kako lepo je občutiti solidarnost iz tujine ob naravni nesreči, saj so je bili po nedavnih poplavah deležni veliko od svojih sestrskih Karitas iz Evrope, so zapisali v sporočilu za javnost.

Ob tem so pojasnili, da na območju, ki ga je prizadel potres, deluje ekipa Škofijske karitas Rabat, ki nujne ukrepe za pomoč usklajuje z mednarodno mrežo Karitas. Pripravljajo pakete z osnovnimi življenjskimi potrebščinami. Zbrana sredstva bodo najprej namenili oskrbi s hrano, vodo, higienskimi potrebščinami, začasnimi zatočišči in psihosocialni pomoči, kasneje pa za obnovo domov in normalizacijo življenja najbolj ranljivih družin.

Vsak dar bo dobrodošel pri pomoči in odpravljanju posledic potresa za že tako zelo ranljive prebivalce, poudarjajo v Slovenski karitas. Sredstva zbirajo s pomočjo sms-sporočil, pri čemer je mogoče s poslanim sporočilom KARITAS5 ali KARITAS10 na številko 1919 darovati pet oziroma deset evrov. Dar za prizadete v potresu pa je možno nakazati tudi na transakcijski račun Slovenske karitas.

 

MZEZ v stiku z 18 slovenskimi državljani v Maroku, ki so na varnem

Kot so sporočili, se je doslej ministrstvu ali za Maroko pristojnemu veleposlaništvu v Parizu oglasilo 18 slovenskih državljanov, ki se nahajajo na prizadetem območju. »Vsi so na varnem in smo z njimi v stiku,« so zapisali.

V Marakešu je bila v času potresa tudi delegacija slovenskih geoparkov (Idrija, Karavanke, Kras), ki se je udeleževala konference Unescove mreže globalnih geoparkov, je na omrežju X sporočila kulturna ministrica Asta Vrečko. Kot je dodala, so po zadnjih informacijah slovenski udeleženci dobro, z njimi so v stiku tudi slovenske in evropske diplomatske službe, da jim zagotovijo varno vrnitev domov.

Na MZEZ sporočajo, da se lahko slovenski državljani za nujno konzularno pomoč poleg ministrstva za zunanje in evropske zadeve ter veleposlaništva v Parizu obrnejo tudi na veleposlaništvo Madžarske v Rabatu.

Dodajajo še, da bodo še naprej spremljali razmere v Maroku in javnost sproti obveščali. Državljane, ki se nahajajo na območju, pozivajo, naj ostanejo na varnem in upoštevajo navodila lokalnih oblasti. Do nadaljnjega pa odsvetujejo potovanja na območja, ki jih je prizadel potres.

Tudi druge države po potresu izdajajo priporočila za svoje državljane v Maroku in sprejemajo ukrepe, ki bi omogočili odhod tistim, ki to želijo.

Nemško veleposlaništvo v maroški prestolnici je denimo vzpostavilo krizni štab in številko za nujne primere, na katero se lahko javijo prizadeti nemški državljani, ki potrebujejo konzularno pomoč, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Italijansko predstavništvo pa je po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa na letališču v Marakešu vzpostavilo posebno enoto, ki bo v luči vse večje gneče pomagala Italijanom.

»Vsi leti so polni, po potresu turisti želijo oditi, tako da predlagamo tistim, ki že imajo karto iz Marakeša, naj gredo na letališče,« je za RaiNews24 dejal italijanski veleposlanik v Maroku Armando Barucco. Tistim brez karte pa priporoča, naj si jo poiščejo, a ne nujno iz Marakeša.

Britanski letalski prevoznik British Airways je medtem sporočil, da po novem v Marakeš leti z večjimi letali, da bi lahko domov po potrebi prepeljali večje število britanskih turistov. Na urnike njihovih poletov potres ni vplival, poroča BBC.

Maroko je pozno v petek prizadel silovit potres s središčem 71 kilometrov jugozahodno od Marakeša, v gorovju Atlas. Po zadnjih podatkih je terjal več kot 1000 žrtev. Najhuje naj bi bilo prav v odročnih gorskih vaseh, tudi iz med turisti priljubljenega Marakeša pa poročajo o veliki gmotni škodi.

Priporočamo