Nemški duhovnik, ki je v zaporu v Heinsbergu pomagal mladostnikom premostiti težke trenutke, je to počel še drugače kot le s pogovorom. Sredi julija so ga pravosodni policisti med rutinskim pregledom ujeli, kako je skušal v zapor pretihotapiti drogo in nekaj mobilnih telefonov. Župnik je bil zelo inovativen, saj je paketke skril v več kebabov. Iz njih je odstranil meso in zelenjavo, za »nadev« pa uporabil marihuano, telefone in polnilnike zanje. Tudi tihotapci v slovenske zapore so iznajdljivi, kažejo podatki Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij (URSIKS). V preteklosti so nedovoljene stvari odkrili v paketih rogljičkov, vrečkah kapučina, pred leti pa so droge celo tihotapili v suhih slivah.
Slovenski zaporniki ali njihovi pomagači nedovoljene droge pogosto skrivajo na telesu ali v oblačilih, denimo všite v robove, jih mečejo čez ograjo, vnašajo s paketi in predvsem v tovarniško pakiranih živilih brez vidnih poškodb embalaže, v letnem poročilu za lansko leto navajajo v Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij. »Domnevamo, da zaprte osebe drogo največkrat skrivajo v telesu, kar povzroča dodatne težave pri odkrivanju, saj poseg v človeško telo ni dovoljen,« navajajo. Zaradi suma skrivanja prepovedane substance zaprte osebe so lani opravili skupno 1396 osebnih pregledov. Če obstaja verjetnost, da obsojenec v telesu skriva ali prenaša nedovoljene psihoaktivne snovi ali druge nedovoljene stvari, ga namestijo v sobo s posebno opremo, kjer je lahko do sedem dni. Zaradi vse temeljitejšega nadzora ob vstopu v zapor, rednih pregledov bivalnih prostorov in oseb ter odkrivanja drog s šolanimi psi morajo biti tihotapci vse bolj iznajdljivi. »Opazili smo, da so se že prilagodili rednim pregledom s psom, predpostavljamo, da drogo skrivajo na način, ki ga pes težje zazna,« so izpostavili.
Šamponi, milo in klobasa
Leta 2018 in 2019 se je število najdb drog in drugih nedovoljenih predmetov v slovenskih zaporih zmanjšalo, leta 2020 pa je naraslo na 414. Povišalo se je tudi lani: skupno so zabeležili 650 najdb, od tega 280 prepovedanih snovi. Največ so našli tablet, v enajstih zavodih skupno 2943. »V večini primerov gre za predpisano terapijo zaprtih oseb, ki jih kljub nadzorovanemu deljenju ne zaužijejo,« pojasnjujejo v letnem poročilu. Te tablete naprej preprodajajo v zaporu. Poleg tablet so našli in zasegli še največ kanabisa ter sintetičnih drog. »Paket s prepovedano snovjo je pravosodni policist našel v travi na sprehajališču v zavodu Ljubljana. Po pregledu videonadzornega sistema je bilo ugotovljeno, da je neznana oseba paket vrgla prek zidu,« so zapisali. Lani so našli še 350 prepovedanih predmetov, od tega 58 mobilnih telefonov (leto prej 73) ter 92 USB-ključkov za komunikacijo prek spleta (predlani 114). Odkrili so še 53 predmetov oziroma orodij, ki bi lahko služila za napad in obrambo (noži, bodala, predelani predmeti) in enajst pripomočkov, ki bi lahko služili za pobeg (drog, vrv, žaga).
Med bolj zanimivimi tihotapskimi prijemi so v slovenskih zaporih v preteklosti zaznali že omenjene suhe slive, priljubljeno skrivališče so tudi različne električne naprave, kot je radio. Pred leti so na Dobu v prezračevalnem sistemu odkrili skrivališče za več kot 400 tablet. Podobno kot z drogami večkrat počnejo tudi s sicer prepovedanimi mobilnimi telefoni – s svobode jih čez zid vržejo na zaporniško dvorišče, da se ne polomijo, pa jih obložijo s peno ali čim drugim mehkim. Iznajdljivi zaporniki in njihovi tihotapski pomagači so v preteklosti USB-ključke in podobne naprave skrivali v šampone, kose mila, med bolj neobičajnimi pa so bili še tuba majoneze, klobasa in USB-ključek, skrit v originalno zapakirano mocarelo. V vseh zavodih skupaj so lani zasegli šest litrov žganih pijač. A prav možno, da je bilo za rešetkami tega mnogo več. V preteklosti so namreč zaporniki alkohol pridelovali sami, in sicer s fermentacijo sadja in sladkorja ter kvasa, ki ga lahko nadomestijo s skorjo svežega kruha. Pijači se reče »mušica«. Na zapornikih so lani opravili 362 preizkusov alkoholiziranosti, osem jih je bilo pozitivnih. Leto prej jih je bilo od 319 testov pozitivnih šestnajst.