Triintridesetletni Mladen Samardžija - Maki je že dlje časa na seznamu najbolj iskanih kriminalcev Evropskega policijskega urada Europol. V entiteti BiH Republika Srbska se je skrival, potem ko so v Sloveniji za njim razpisali mednarodno tiralico. V spektakularni akciji so ga konec lanskega leta policisti na Jahorini aretirali zaradi suma vpletenosti v trgovino z mamili.
Sodišče BiH je po pisanju Nezavisnih novin prejšnji teden sporočilo, da je sprejelo predlog tožilstva BiH ter za Samardžijo odpravilo pripor in zanj odredilo hišni pripor. Pojasnili so, da to med drugim pomeni, da osumljenec ne sme zapuščati naslova bivališča, potovati in se sestajati z določenimi osebami, v nasprotnem primeru lahko zanj znova odredijo pripor. V BiH je osumljen organiziranega kriminala, trgovine z drogami, pranja denarja in oviranja dela pravosodja.
Samardžijo si močno želi tudi slovensko pravosodje, saj je obtožen sodelovanja v mednarodni kriminalni združbi, ki je delovala v okviru večje hudodelske združbe iz Črne gore, znane pod imenom Kavaški klan. Za zloglasno črnogorsko kriminalno združbo, ki je znana tudi po svojem ekstremnem nasilju, naj bi usklajeval akcije in novačil nove člane ter si tako nezakonito pridobil veliko premoženjsko korist.
Svojih državljanov ne izročajo
Kot smo že poročali, je malo verjetno, da bo Samardžija v kratkem dosegljiv slovensko sodstvo, saj ima tudi bosansko državljanstvo. Postopke izročitve med Slovenijo in BiH namreč ureja pogodba iz leta 2002, po kateri se izročitev osebe ne dovoli, če gre za državljana pogodbenice. Izročitve se torej nanašajo na državljane tretjih držav, medtem ko Slovenija in BiH svojih državljanov druga drugi ne izročata - tudi če gre za osebe z dvojnim državljanstvom.
Kot pojasnjujejo na pravosodnem ministrstvu, pa obstajajo tudi drugi mehanizmi, kot na primer odstop kazenskega pregona v državo državljanstva osebe. A da bi v primeru Samardžije kazenski pregon prevzela BiH, prav tako zaenkrat ni za pričakovati.