Triintridesetletni Alen Bajc iz Ankarana je edini, ki je do zdaj v primeru kavaški klan priznal krivdo. In bo verjetno edini tudi ostal - domnevni vodja slovenske celice te mednarodne hudodelske združbe Klemen Kadivec se bo o tem izrekel v torek in nikakor ni pričakovati, da bo tožilske očitke priznal. Bajc ima status skesanca in je v programu zaščite prič. Zato ga je sodnik Tomaž Bromše glede sporazuma o priznanju krivde, ki ga je s tožilcem Jožetom Levašičem sklenil sredi lanskega oktobra, včeraj zaslišal prek videokonferenčne povezave. Njegov obraz je bil zamegljen, v neznanem prostoru, od koder je bil zaslišan, so uporabili pregradno steno pa tudi napravo za popačitev glasu. Zaščitne ukrepe je predlagalo tožilstvo, sodišče pa ocenilo, da so utemeljeni. Prihod na sodišče bi namreč pomenil resno nevarnost za Bajčevo življenje. Kajti že po prijetju in ko je (zelo hitro) prišlo na dan, da je »spregovoril«, je bil deležen groženj s smrtjo, grozili so tudi, da se bodo maščevali njegovi partnerki in prijateljem.
V obtožnici piše, da je v hudodelski združbi, ki sta jo vodila Srb Filip Vrzić in Klemen Kadivec (ko so tega priprli, pa Hrvat Marco Skerbec), opravljal delo kurirja in skladiščnika droge ter kurirja denarja. Zaradi njegovega prispevka pri odkritju pajdašev mu je tožilstvo ponudilo pogojno kazen treh let zapora, za rešetke pa mu ne bo treba, če v treh letih ne stori novega kaznivega dejanja. Tako piše v sporazumu, za katerega je včeraj potrdil, da ga je podpisal prostovoljno in v prisotnosti svoje zagovornice Nane Weber. Toda sodnik sporazuma še ni sprejel. Razložil je, da še ni opravil vse predobravnavnih narokov za soobtožene, predvsem pa še ni preučil obsežnih zahtev za izločitev dokazov njihovih odvetnikov. »Preden bom to storil, ne morem sprejeti priznanja in ga obsoditi,« je izjavil.
Bajc je v preiskavi povedal, da mu je delo v kriminalni združbi ponudil Skerbec. Najprej, da prevzema, hrani in predaja drogo, pri čemer ga je opozoril, naj bo resen in zanesljiv. Kot je izjavil sklesanec, je konopljo sprejel enkrat, oddal pa štirikrat. Navodilo je bilo, da pri transportu pazi na varnost, naj ima dolge rokave in rokavice, da ne bo puščal dlak oziroma sledi. Pa da naj ukine facebook, instagram in podobno in naj se ne »važi« z objavljanjem posnetkov in fotografij, naj v času prevozov mamil ne ima pri sebi klasičnega mobilnega telefona in se ne pogovarja z osebo, ki mu drogo predaja ali jo on predaja njej. S Skerbcem je komuniciral prek kriptiranega sky telefona - njegov vzdevek je bil Fast and big, Skerbčev pa Coco.
Očitke o nasilju nato preklical
Enkrat je videl, da je kolega, ki mu je predal drogo, le-to preložil v skriven prostor v kombiju, ki ga je odprl z nekakšnim magnetom. Voznik mu je povedal, da so to uredili na Nizozemskem in da je plačal 7000 evrov. Kasneje je tudi njemu Klemen Kadivec enkrat naročil, naj pelje džip znamke Škoda v Rotterdam, kjer ga bodo predelali. Skrivni prostor, ki so mu rekli šteka, so želeli imeti pod vsem vozilom, a se je to izkazalo za nemogoče, avto je imel preveč elektronike, ker je imel pogon 4x4, so mu kasneje razložili. To je bilo že takrat, ko je Skerbec rekel, da mu bo dal nove zadolžitve, ker da je posel z drogo preveč izpostavljen. Potem je prevzel posel s sky telefoni: Blaž Kadivec mu je naročil, kje naj jih kupi, kako programira, komu preda ali od koga in kje prevzame. Blaž Kadivec ga je nekajkrat vprašal, če ve za kakšno orožje, da bi ga odkupil - da je pripravljen odkupiti vse, kar je možno. A je Bajc odgovoril, da o tem nič ne ve. Od februarja 2021 ga je Blaž Kadivec opozarjal, naj se preseli, ker preveč ljudi ve, kje živi. Konec marca istega leta pa mu je začel »težiti», naj gre v BiH ali na Kosovo, ker se pripravljajo hišne preiskave in da mu sledi policija. Rekel je, da to ve, ker ima človeka na nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU).
Po tem, ko je Bajc vse to povedal policiji, je prek odvetnika Renata Dukiča podal kazensko ovadbo zoper nekatere preiskovalce NPU. Zatrjeval je, da so mu med zaslišanjem grozili, mu na glavo tiščali pištolo, celo pokrili z odejo čez glavo in pretepali. Da so sami sestavili njegov izjavo, ki jo je moral nato podpisati. V nasprotnem primeru so rekli, da se bodo maščevali njegovim domačim. Kasneje je povedal, da je bil v ovadbo prisiljen in da preiskovalci niso bili nasilni, ne psihično ne fizično ne verbalno. Osebe, ki jih ni poznal, so mu grozile, enako moški z Obale, znan iz kriminalnega podzemlja ter neki Črnogorci, ki naj bi prišli v Slovenijo, da ga zaščitijo pred policijo. Bajc je po teh dogodkih prišel v program zaščitenih prič. Kje se nahaja, pod kakšnim imenom in vse druge podrobnosti, so skrivnost.