Več kot 57 milijonov cigaret in dobrih 48 ton rezanega tobaka je te dni zasegla belgijska policija. Vpleteni v nezakonito trgovino bi se izognili plačilu dobrih 32 milijonov evrov davščin, so sporočili iz Europola.

Na podlagi obveščevalnih podatkov, ki so jih pridobili od litovskih kriminalistov, so opravili hišne preiskave v več skladiščih in zasebnem bivališču. Odkrili so dve polni proizvodni liniji za izdelavo cigaret različnih znanih blagovnih znamk. Tržna vrednost zaseženih cigaret v Veliki Britaniji, kamor naj bi jih nameravali prepeljati, znaša približno 73 milijonov evrov. Zasegli so tudi ogromno prazne embalaže, filtrov, cigaretnega papirja, lepila, kartona in embalažne folije ter sedem novih strojev, namenjenih novi proizvodni in pakirni liniji. Na nekaterih lokacijah so našli tudi prostore, ki so bili namenjeni spanju delavcev. Poleg velike količine zaplenjenih surovin, ki se uporabljajo za proizvodnjo ponarejenih cigaret, so zasegli tudi različna vozila in aretirali več ljudi litovske, poljske, ukrajinske in jordanske narodnosti, poroča Europol.

Akcija je še eden od dosežkov v boju belgijskih oblasti proti nezakoniti proizvodnji cigaret. Samo letos so razkrinkali pet nezakonitih obratov za proizvodnjo tobaka in 15 skladišč. Zasegli so 274 milijonov cigaret, 88 ton rezanega tobaka, 65 ton tobaka za vodne pipe in 40 ton surovega tobaka. Skupne obveznosti za zasežene prepovedane tobačne izdelke, torej trošarina in davek na dodano vrednost, bi znašale več kot 139 milijonov evrov. K temu, da je Belgija postala središče nezakonite proizvodnje in trgovine s tobakom, so, kot kaže, prispevale bližina francoske in britanske meje, naraščajoče trošarine v sosednjih državah in kratke razdalje do nekaterih črnih trgov.

Iz Slovenije v Francijo

Je pa tovrstni nezakoniti posel razširjen tudi v Sloveniji. Januarja letos sta policija in finančna uprava sklenili eno najobsežnejših akcij na področju nezakonite proizvodnje tobačnih izdelkov pri nas. Razkrinkali so mednarodno združbo, ki je v Sloveniji nezakonito proizvajala tobačne izdelke in jih tihotapila po EU. Glavni cilj je bil francoski črni trg. Odkrili so dva nezakonita proizvodna obrata in skupno zasegli več kot 38 ton tobaka, 29 milijonov filtrov za cigarete, stroje za drobno rezanje tobaka, drobljenje tobačnih listov in izdelavo cigaret, deset ton cigaretnih škatel, viličarja ter elektronske naprave. S prodajo cigaret bi državni proračun prikrajšali za okoli 6,8 milijona evrov, s celotno prodajo pa skupno pridobili 11,6 milijona evrov. Prijeli so dva osumljenca, pri nas in na Hrvaškem.

Na združbo je prva naletela francoska policija. Ugotovila je, da v državo iz Slovenije in Poljske dostavljajo ponarejene cigarete in jih prodajajo naprej. Iz Slovenije so kriminalci s tovornjaki slovenskih podjetij v najmanj štirih dostavah pretihotapili okoli 30 ton cigaret. Francozi so izvedli dve uspešni akciji, v katerih so na kolena spravili distributerje teh cigaret, o zadevi pa obvestili slovenske kolege.

Prav tako januarja so na Hrvaškem razbili združbo, ki je ponarejene cigarete tihotapila iz Združenih arabskih emiratov. Od 90 ton (5,8 milijona zavojčkov) naj bi jih v ladijskih zabojnikih od marca lani pretihotapili že 35 ton. Iz pristanišča Ploče so jih prepeljali v skladišče v Zagrebu, od tam naprej v Slovenijo, na Madžarsko, Poljsko in drugod po EU. Zaslužili naj bi okoli 3,8 milijona evrov. Člani kriminalne združbe so cariniku v pristanišču Ploče plačali 90.000 evrov, niso pa vedeli, da gre za policista pod krinko. 

Priporočamo