»Ne nehaš se smejati, ko se staraš. Postaraš se, ko se nehaš smejati,« je ena od domislic Toneta Fornezzija - Tofa, legendarnega novinarja, humorista in satirika, ki ga je na velikem platnu pričakala v Viteški dvorani ljubljanskih Križank, ko je ob zvoku fanfar in spremstvu svoje hčerke Pike vstopil na prizorišče. Prijatelji so ga ob njegovem 90. rojstnem dnevu, ki ga je sicer praznoval že aprila, presenetili še s prireditvijo, na kateri so se spomnili na neštete dogodke iz njegovega bogatega življenja in ga na trenutke pustili brez besed, čeprav je dokazal, da mu njegov vedno dobro nabrušen jezik še vedno dobro služi.
Borec za dobro voljo, kot so ga pred leti poimenovali na eni od prireditev za Slovenca leta, je vsem dobro znan po svojem humorju, a je v vseh teh letih ogromno naredil tudi za prepoznavnost športa. Med svoje največje osebne dosežke si, kot nam je povedal, šteje, da je bil kar dvajsetkrat prvak v smučarskih tekih na svetovnih prvenstvih za novinarje. Ob tem seveda ne gre pozabiti Zlate nogometne selekcije Nedeljskega, na katero je spomnil tudi nekdanji smučarski as Bojan Križaj, ki se tistih časov še dobro spominja. Zlasti dveh tekem: na eni so igrali proti ženski nogometni reprezentanci, na drugi pa proti župnikom, ki so Zlato selekcijo premagali kot za šalo. »Brez Tofa ne bi bilo teh 111 tekem v 11 letih,« je priznal Križaj.
Na prireditvi so se zbrali tudi nekateri drugi predstavniki Zlate selekcije, med katerimi je Tofu ob visokem jubileju voščil in zaželel obilo zdravja tudi legendarni olimpionik Miro Cerar. Za Tofa se je že od nekdaj govorilo, da je »in kaveljc in korenina«. Kjer je bila kakšna športna prireditev, je bil zraven, če je ni že organiziral. Bil je eden od očetov današnjega maratona Franja, idejni in izvirni oče legendarnih belih koncertov in kot rečeno tudi oče in mama Zlate selekcije Nedeljskega, skup spravljene v pomoč slovenskim paraplegikom, za katere je, kot je dejala Minka Žiberna iz Zveze paraplegikov, v vsem tem času naredil ogromno.
Srčno za bolne otroke
Ampak enega podviga pa Tof nikoli ni obešal na veliki zvon – pomoči otrokom z rakom. Zgodilo se je, ko ga je dr. Majda Dolničar, dolgoletna predstojnica kliničnega oddelka za otroško hematologijo in onkologijo UKC Ljubljana, nekoč po Moped showu pocukala za rokav in mu rekla, da bi bilo lepo, če bi razveselil tudi bolne otroke. To je bilo leta 1988 in od tedaj Tof z njimi sodeluje na najrazličnejše načine. Že dvajset let v bolnišnici pripravlja tudi miklavževanje, na katero povabi legendarno glasbeno skupino Čuki in Ribiča Pepeta, in to so, kot je dejal Jože Potrebuješ, res srčni dogodki. »To je res velika Tofova gesta, seveda pa je ob tem treba povedati še za njegovo hibo, in sicer da vedno pokliče tik pred zdajci.«
To vedo tudi drugi njegovi sodelavci. Ne nazadnje je na tak način nastajal tudi legendarni Moped show. Simona Vodopivec Franko je Tofa prvič srečala na festivalu poprock glasbe v Križankah, kjer je nastopila s skupino Ultimat. »Naš komad Moški čaj je tedaj dvigal veliko prahu. Tof je po vaji pristopil k meni, povedal, da išče žensko pevsko protiutež Rifletu, in me povabil na poskusno snemanje v oddajo Moped show. Rekel je še, da ga je prepričala moja dikcija, saj je razumel sleherno besedo, ki sem jo zapela. Pa sem šla. In ostala naslednjih 15 let … Tedaj še nisem dojela, kakšno priznanje za mlado dekle je bilo to. Moped show je vsak teden poslušalo več kot milijon Slovencev in pridružila sem se izjemnim ustvarjalcem,« je povedala Simona, ki je zdaj skupaj z Damjano Golavšek in Alenko Godec del uspešne pevske skupine Dinamitke. Seveda so Tofu večkrat zapele tudi v Križankah, poleg Čukov pa sta zbrane navdušila še Miha Debevec in Klemen Bojanovič v spopadu harmonik.
»Pri Tofu se je vse dogajalo z nadzvočno hitrostjo, saj je neustavljiv vir idej in želel jih je čim več izpeljati. Moped show smo snemali skoraj krajši čas, kot je potem trajala sama oddaja. Nove tekste nam je nosil tik pred zdajci, učili smo se jih v avtu, na poti na prireditev. Ker si je bilo nemogoče vse zapomniti, smo si na odru marsikdaj pomagali z listi, Tof pa nas je opravičil, češ da ima tako butasto ekipo, da si besedil ni zapomnila, čeprav nam jih je prinesel že pred pol ure. Včasih smo se zaradi tega pritoževali, a Tof je rekel, da tako in tako sodeluje samo s tistimi, ki zmorejo delati na tak način,« se v smehu spominja Simona, ki ji je ravno Tof nadel vzdevek H2O.
Butik za Guinnessovo knjigo
Da je Tof vedno naravnan na zadnji trenutek, dobro vedo tudi uredniki Nedeljskega dnevnika, kjer legendarni Tofov butik izhaja nepretrgoma od 17. januarja 1971, kar je zagotovo svetovni rekord, vreden slovite Guinnessove knjige rekordov in poseben fenomen v slovenskem novinarstvu. Toliko časa zbijati šale ni mačji kašelj. Koliko bralcev je v tem času nasmejal, bi težko vedeli, a nekdanji urednik Zlatko Šetinc je ob njegovi knjigi pred več kot 25 leti zapisal, da ni mačji kašelj toliko let teden za tednom kovati šale, zbadljivke, pesmice, parodije. Zvesti bralci to znajo ceniti in tudi upoštevati, da ima vsaka rubrika svoja nihanja ter vzpone in padce. Tudi če ste se vsak teden sproščeno nasmejali samo eni šali, je Tof opravil svoje poslanstvo.
Na prireditvi v Križankah smo se na Tofa spomnili tudi v uredništvu Nedeljskega dnevnika in mu izdelali unikatno naslovnico našega tednika z udarnim naslovom: »Pokaj vice vsaj do stotice!« Izročil mu jo je namestnik odgovorne urednice Nedeljskega dnevnika Boštjan Istenič. Tof je potem na odru na hitro izstrelil še šalo na račun vprašanj o njegovem zdravju pri tej častitljivi obletnici. Takole pravi: »Me je začel bolet zad in spred, sem letu na pregled, saj tudi dohtar mora žvet. Dobil arcnij sem cel paket, saj tud lekarna mora žvet. Pridem domov, arcnije vržem v sekret, saj tudi jaz moram žvet.«
Življenje brez praznikov je kakor dolga cesta brez gostilne. Bo kar držalo. Tofovo praznovanje je bilo zanj veliko presenečenje, za katero do zadnjega ni vedel. Pripravila mu ga je njegova hči Pika s pomočjo Romana Končarja, igralca in režiserja, povezovanje pa sta prevzela Pia Pustovrh in Tone Gogala. Povabljeni, med katerimi so bili tudi nekdanji predsednik Milan Kučan z ženo Štefko, nekdanji generalni direktor RTV Janez Čadež in še mnogo znanih in manj znanih ljudi, ki so s Tofom tako ali drugače sodelovali, so bili navdušeni. Vsak je želel spregovoriti z legendo, brez katere slovenski javni prostor zagotovo ne bi bil enak.