Televizija se z razvojem tehnologije vse bolj spreminja, praktično nam je na dosegu rok. Če je bila nekoč, pred samo dobrimi 30 leti, televizija v naših dnevnih sobah epicenter dogajanja, kjer se je zbrala vsa družina, je danes zgodba precej drugačna.
Tudi napovedovalcev in napovedovalk, ki so dolga leta predstavljali ključen del televizijskega programa, še posebej v obdobju črno-bele televizije in zgodnjih letih barvnega oddajanja, že lep čas praktično ni več. »Šlo je za poklicne radijske napovedovalce, ki so dolga leta brali tudi novice za televizijski Dnevnik. Dokončno so se umaknili leta 1995, ko so vodenje TV Dnevnika v celoti prevzeli televizijski voditelji,« so nam pojasnili na nacionalni televiziji. Ob tem so dodali, da so napovedovalci s svojim nastopom, jasnim govorom in profesionalnostjo gledalcem približali program in informacije na način, prilagojen takratnemu medijskemu okolju. »Vendar je tehnološki razvoj sčasoma povzročil spremembe v medijskih navadah in preoblikovanje vloge napovedovalcev.« Danes celo do te mere, da ponekod napovedovalce, sploh na spletu in v sodobnem svetu, ustvarijo s pomočjo umetne inteligence. A to je povsem druga, neosebna zgodba, ki nikoli ne bo dosegla topline človeka.
Zlati časi napovedovalcev
Dolgo je že tega, skoraj 50 let, ko so recimo televizijski dnevnik, takrat še v črno-beli sliki, prebrali napovedovalci. Takšen TV Dnevnik je recimo ob zaključku leta 1977 prebrala napovedovalka Marija Velkavrh, pa še to iz radijske hiše na Tavčarjevi, kjer ima danes dom nacionalni radio.
Nato se je vse skupaj preselilo v nove televizijske studie na Kolodvorski, kjer je sedaj sedež RTV Slovenija, TV Dnevnik pa je dobil sliko v barvah in nove voditelje. Tukaj ni odveč, če se spomnimo nekaj znanih bralcev TV Dnevnika, ki so bili takrat zvezde televizijskih ekranov. Tu so Rado Časl, Slavko Kastelic, Jernej Pikel, Borut Mencinger, Menči Klančar, Nataša Dolenc, Ajda Lesjak Kalan, Milanka Bavcon, kasneje pa še recimo Danica Simčič, Janez Dolinar, Ivan Lotrič, Jasna Rodošek, Teja Senica in mnogi drugi. Ob tem omenimo še Pavleta Jakopiča, ki je bil prvi TV napovedovalec vremenske napovedi.
Novodobne napovedi
Kot pravijo na RTV Slovenija, je pri napovednikih televizijskih vsebin danes bistveno večji poudarek na vizualni predstavitvi. »Tak način je hitrejši in prilagojen sodobnim gledalcem, ki so vajeni vizualne dinamike. Kljub temu kakovostno prebrana napoved ostaja pomemben del napovednikov.« Precej podobnega mnenja so tudi na Pop TV, kjer pravijo, da pri napovedovanju vsebin na njihovih programih uporabljajo klasične sporede, objavljene v tiskanih izdajah in na spletu ter prek televizijskih distributerjev, ki jih gledalci najdejo v svojih TV vmesnikih. »Poskrbimo za promocijo na televiziji in spletu, seveda pa je v današnjih časih pot do naših gledalk in gledalcev tlakovana tudi z družbenimi mediji, kjer se prilagodimo tako kanalu kot ciljni skupini. Največkrat so poleg fotografij to kratki izseki ali aktualni trendi družbenih omrežij.«
Tudi na vseh kanalih Planeta TV promovirajo oddaje z video napovedniki in grafičnimi elementi. »Vse je naše delo, ki ga opravimo znotraj naše medijske hiše. S kratkimi atraktivnimi napovedniki, ki so dolgi približno 30 sekund, skušamo gledalcem podati relevantne informacije o želeni vsebini,« povedo na Planetu. »Če želimo še večji poudarek, v kot ekrana postavimo dodaten grafični element, ki opozarja na termin in ime oddaje. Ob izrednih razmerah, kot so izredne novice oziroma nepričakovani dogodki, pa imamo tehnično možnost kratkega besedila,« dodajo.
Vrednota javnega medija
Kljub vsej tehniki pa napovedovalci ostajajo pomemben del nacionalne televizije, saj s svojim izjemnim občutkom za jezik, jasno izgovorjavo in profesionalnim nastopom zagotavljajo vrhunsko interpretacijo besedila. »Njihova zmožnost, da poslušalcem približajo vsebine na razumljiv in prijeten način, ostaja dragocena vrednota javnega medija.« In kje vse jih torej še lahko opazimo? »Denimo v vlogi voditeljev – oddajo Alpe-Donava-Jadran vodita napovedovalca – nadalje govornih interpretov v dokumentarnih filmih, bralcev v posameznih prispevkih ali kot glas iz ozadja v napovednikih televizijskih vsebin.« Kar zadeva možnost vrnitve napovedovalk in napovedovalcev v vlogo bralcev novic v televizijskih informativnih oddajah, je to malo verjetno. »Televizija se prilagaja sodobnim trendom, kjer je tempo programa hitrejši, vsebine pa so bolj usmerjene na zahteve posameznih ciljnih skupin,« so še pojasnili na nacionalni televiziji. Konec koncev je povsem jasno, da so šolani glasovi dobili druge vloge, ki jih v splošnem lahko povežemo z izrazom TV voditelji, ki lahko nastopajo tako v informativnih kot v zabavnih oddajah. Mnogi med njimi pa kasneje napredujejo na visoke položaje.