Vladni protokol Vile Podrožnik ni dal v najem za zgodbo o uspehu, ki jo s prireditvijo Kresna noč vsako leto ustvari Lions klub Ljubljana Ilirija. Ta zanesljivo prednjači pred drugimi klubi po izboru zagnanega in uglednega članstva, ki zna zgledno organizirati imenitno prireditev in v dobre namene podariti lepo vsoto evropejcev. Zato so šli na vedno prijetno dvorišče v Plečnikove Križanke, ki so ga napolnile šik večerno oblečene dame v primernem spremstvu.
Od Hrvatov dobili slovensko vas
Tako se je zgodilo redko radostno druženje poslovnega dobička, kulturnih presežkov in kulinaričnih zadetkov pod taktirko dveh dam, Barbare Uranjek, direktorice Britanske gospodarske zbornice v Ljubljani, in vedno razpoložene Mojce Javh, podjetnice, ki je njega dni slovela ob odvetniški legendi Miru Senici in se nazadnje izvila iz objema Andreja Stareta, proslavljenega televizijskega športnega komentatorja, ki bo mladim reporterjem vzornik za večne čase.
Predsednik ilirijanov Gregor Benčina, ki ni samo lastnik tovarne Jelovica, temveč tudi visoko cenjenega vsakoletnega atletskega mitinga v Monte Carlu, je zbrane nagovoril s hvalnico poletju. Visoko v upravljanju Cankarjevega doma trenutno guvernerka vseh slovenskih lionsov Breda Pečovnik je bila navdušena, obenem pa že pripravljena, da po letu dni ugledno funkcijo preda Novomeščanu Vladimirju Bahču, s svojim podjetjem TPV močno vpetemu v avtomobilizem. Dobro mu gre, saj je na lestvici med prvimi stotimi slovenskimi milijonarji.
Ob Gregorju Benčini z Jelovico je prišel na Kresno noč tudi uspešen štajerski izdelovalec montažnih hiš Marko Lukič z ženo Alenko s skupnim podjetjem Lumar hiše. Tretjega tradicionalnega izdelovalca sodobnega zdravega bivanja v lesu Rika iz Ribnice pa je predstavljal Janez Škrabec, naš največji zasebni podpornik kulture, dobrodelnosti in športa. Seveda ni manjkala niti Diana Dimnik, uspešna na področju medicinskih poslov, sicer pa hči vsestranskega poslovnega in diplomatskega spretneža Boža Dimnika. Za druženje lionsov in gostov je družina Dimnik darovala dovolj zajetno količino vina iz svojih obsežnih vinogradov na oni strani arbitraže v Piranskem zalivu, v Savudriji.
V preddverje Križank sta prišli tudi sestri Petkovič, ki imata v Ljubljani uspešno odvetniško pisarno – odvetnica Marta in ekonomistka Gabrijela, Bežigrajčanki s koreninami v Beli krajini. Zanimivo, da sta se dami zaradi izkušenj ponudili državi Sloveniji za delo v arbitražni komisiji, kajti z dolgotrajnimi sodnimi procesi v Zagrebu sta uspešno dokazali, da vas Drage ob Kolpi, v katero so njuni davni predniki pred stoletji prišli s Korčule kot uskoki, pripada Sloveniji, čeprav je bila v prejšnji državi vpisana v hrvaški kataster. Seveda je imela takratna slovenska oblast za arbitražo svoje favorite, ki so neizkušeni v diplomaciji vse skupaj uspešno zavozili. Oče obeh dam Janko Petkovič je bil še v Kraljevini Jugoslaviji uspešen veletrgovec, med vojno partizanski obveščevalec, njun stric pa je bil partizanski heroj Ilija Badovinac, ki je bil eden od komandantov slavnega zimskega pohoda XIV. divizije na Štajersko. Je pa v vasi Drage, kjer so po uskoški tradiciji večinoma grkokatoliki, eno najlepših in najrazkošnejših pokopališč v Sloveniji, na katerem grobove urejajo izseljenci iz Kanade, Avstralije in Amerike. Dragoceni okraski in črke iz žlahtnih kovin, ki zaljšajo spomenike iz marmorja, neustavljivo privabljajo soprebivalce Bele krajine, ki imajo radi svetleče.
Urškin vroči flamenko
V Lions klubu Ilirija imajo lepo tradicijo, da je vsakoletno praznovanje kresne noči pod pokroviteljstvom ene od držav, ki imajo svoje diplomatsko predstavništvo v Sloveniji. Letos je to čast prevzela kar šefinja predstavništva evropske komisije v Ljubljani dr. Jerneja Jug Jerše, govorniško hudo spretna dama, ki jo je kot bodočo Evropejko že leta 1992 zasvojila pesem Tota Cotugna Insieme, unite, unite Europe. Na Kresni noči so jo zapeli Tomi Meglič iz skupine Siddharta, pevka z izjemnim glasom Lea Sirk ter rock in operni pevec, tenorist Gregor Ravnik, ki je najprej sam izvedel legendarno skladbo kantavtorja Lucia Dalle - Carusa (Te voglio bene assai), katere slavo so v svet ponesli Celine Dion, Luciano Pavarotti in nazadnje slepi tenorist Andrea Bocelli. Dobro je vedeti, da pevka Lea Sirk posoja glas po vsej Evropi v risankah, filmskim igralkam v vlogah pevk in drugim iz šovbiznisa.
Seveda ni šlo brez pesmi Radio Ga Ga, ki jo je leta 1984 prvi zapel slavni pevec britanske skupine Queen, že več kot 32 let pokojni Freddie Mercury. Slavju Evrope je poseben španski čar vdahnila Urška Centa, vrhunska plesalka, ki do skrajnosti obvlada najbolj čustveni ples – flamenko, ki ga je doštudirala v Španiji pri največjih poznavalcih. Tokrat se je odločila za ples, ki ga je mogoče videti v Andaluziji v prostorih malih gostišč ali bifejev, ki jim pravijo tablao – ko se ob spremljavi kitare poje in pleše tudi na mizi. Urška svoje plesno znanje združuje z različno glasbo v posebne nastope s talentom, ki ga je dobila že z geni. Njena mama je nekdanja televizijska voditeljica Barbra Jermann, ki se sedaj ukvarja s tiskanimi mediji razvedrilnih vsebin, njen oče Urban Centa pa je bil baskitarist pri nekdaj razvpiti glasbeni skupni Agropop. Pri vsem dogajanju na odru so bili zraven še študentje Akademije za glasbo, skupina pihalcev, ki so zaigrali tudi uvodno evropsko himno Odo radosti.
Zakaj sva tako podrobno zapisala nastope na odru, ki jih je zasnoval vedno prefinjeni Andrej Stražišar, mož šansonjerke Vite Mavrič, z asistentko Romano Möderndorfer, svakinjo nekdaj poslanca Janija Möderndorferja, ki zdaj zagnano dela med gluhimi, saj je eden redkih, ki že od doma obvlada njihovo govorico in jo zna imenitno prevajati slišnim? Dogajanje na odru v Križankah je bilo res enkratno, za mnoge prvič tako vrhunsko glasbeno-pevsko plesno doživetje.
Posebne pozornosti sta bila deležna legendarna, a še vedno živahna bankirja Cvetka Selšek, ki je postavila na noge in tudi prodala Francozom SKB banko, zdaj v lasti Madžarov, in Ivan Rudolf, ki je proslavil poslovno sposobnost nekdaj svetovne Ljubljanske banke v Aziji s predstavništvom v Singapurju, o čemer lahko zdaj le sanjamo. Seveda oba v najboljši družbi – ona z možem Jernejem, on z ženo Vido.
Prvič je kot predsednik stranke prišel v javnost novi prvi mož DeSUS dr. Vlado Dimovski z ženo Nežo, s katero imata petletno hčer Dalijo, ki ga je osebno povabil dolgoletni ilirijan, zdaj novi generalni tajnik DeSUS Borut Grmšek, njega dni kot rosni mladenič nepogrešljiv v stranki LDS. DeSUS, nad katerim je na nedavnem strankinem kongresu strogo bedela dama izjemnih sposobnosti Branka Neffat, ki je bila tudi v Križankah, namerava odločno stopiti po poti vrnitve v parlament.
Barv Dnevnika na Kresni noči nisva zastopala samo midva iz Šepeta, temveč tudi odgovorna urednica Nedeljskega dnevnika Tatjana Tanackovič in naša nova dobrodošla pridobitev Lidija Muha, vodja projekta Gazele.